Foto: Bralec
Zaradi neosvetljene ceste in pomanjkljive prometne signalizacije starši v skrbeh za otroke, ki hodijo v šolo.

Na uredništvo Sobotainfo se je obrnil bralec, ki opozarja na težave v naselju Šalinci, v občini Ljutomer.

Na naše uredništvo se je obrnil po večletnih neuspešnih prizadevanjih za ureditev stanja v smislu večje varnosti prometa, šolarjev in vseh ostalih udeležencev prometa v naselju Šalinci.

»Naselje se razteza okoli en kilometer ob občinski cesti v sosednje občinsko središče Veržej in znane terme Banovci. Cesta ni javno osvetljena, nima pločnikov, talnih oznak in ima pomanjkljivo prometno signalizacijo.

Je verjetno edino naselje v pomurskem ravninskem delu brez naštetega. Za šolarje, ki morajo obiskovati osnovno šolo v sosednji občini Križevci, smo uspeli po dolgih štirih letih doseči izgradnjo in označbo edinega postajališča v naselju, ki je od prve hiše v naselju oddaljeno dobrih 700 metrov,« je pojasnil bralec.

V desetih letih opozoril »se ni zgodilo nič«

Dodal je, da je cesta prometna, po njej vozijo vozila in kompozicije, ki po predpisih tam ne bi smele voziti, in s svojo težo ter širino ogrožajo vse na cesti.

»Žal se v skoraj desetletju opozoril, pošiljanja predlogov in slik, ni zgodilo nič, razen omenjenega postajališča,« je še dodal.

Obveščeni so bili občina Ljutomer, medobčinski inšpektorat in redarstvo, Policijska postaja Ljutomer in nekateri državni organi.

Šolarji se morajo umikati na travnik

Po obnovi mostu in križišča z državno cesto Ormož - Gornja Radgona sta bila na začetku naselja umaknjena prometna znaka o prepovedi vožnje traktorjev in prometni znak o spolzki cesti, ki je bil pripet na krajevni tabli. 

Cesta po izgradnji podvoza na Grlavi ni bila strokovno obnovljena in po mnenju bralca ne dopušča večjih obremenitev.

Šolarji se morajo pred širokimi kompozicijami traktorjev umikati na travnik, cesta Šalinci - Babinci je nepregledna, opozarja bralec in dodaja, »da se v vseh letih opozarjanj in slikanj ni zgodilo nič, situacija je tudi letos nespremenjena.« 

Foto: Bralec

Občinske ceste javnega cestnega omrežja so v upravljanju občin

Iz Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa so bralcu odgovorili, da so občinske ceste javnega cestnega omrežja v upravljanju občin:

»Za občinske ceste skrbijo občine, torej za njihovo izgradnjo in vzdrževanje. Tudi ogroženost učencev na poti v šolo ugotavlja občinski Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu

Agencija za varnost prometa je izdala Smernice za šolske poti, a nimajo pristojnosti urejanja infrastrukture na občinskih in državnih cestah.

»V kolikor opažate, da je šolska pot za učence nevarna, lahko podate še vlogo za presojo varnosti šolske poti na Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu vaše občine. 

Za zagotavljanje večje varnosti otrok na poti v šolo je dobrodošlo tudi spremstvo odraslih na šolski poti,« so dodali.

Foto: Bralec

Kako odgovarjajo na občini Ljutomer?

Za odgovore, kako nameravajo omenjeno problematiko reševati, smo se obrnili na občino Ljutomer.

Na občini so odgovorili, da upravljajo s skoraj 300 kilometrov kategoriziranih cest, od katerih večina odsekov, ki poteka znotraj naselij, ni osvetljena, nima talnih označb in pločnikov.

»Znotraj naselja Šalinci je za potrebe šolskih prevozov urejeno enostransko avtobusno postajališče, postavljena pa je tudi prometna signalizacija, ki označuje prisotnost otrok na cesti.

Na navedeni cesti velja prepoved prometa tovornih vozil, težjih od 7,5 tone, avtobusov, z izjemo šolskih prevozov, in kmetijskih strojev z izjemo za lastnike in najemnike na tem območju,« so dodali.

Občina ni bila obveščena, da bi na omenjeni cesti prihajalo do bistvenih kršitev največje dovoljene hitrosti

Z izjemo enega občana do danes s strani tamkajšnjih prebivalcev ali krajevne skupnosti na občini niso dobili nobene pripombe glede ogroženosti otrok na omenjenem območju.

Medobčinski inšpektorat in redarstvo redno preverja spoštovanje prepovedi prometa določenih vrst vozil in kršitelje tudi ustrezno kaznuje, so odgovorili.

»Na območju krajevnih skupnosti Krištanci, Šalinci in Grlava, se tudi s strani policije izvajajo meritve hitrosti, vendar občina Ljutomer do danes še ni bila obveščena, da naj bi na tej cesti prihajalo do bistvenih kršitev največje dovoljene hitrosti ali kakršnega koli ogrožanja šibkejših udeležencev v prometu. 

Na podlagi javno dostopnih podatkov zadnjih desetih letih na tem območju ni zabeležene nobene prometne nesreče

Načrt varne šolske poti je zastarel

Na občini so Osnovno šolo Križevci zaprosili za načrt varne šolske poti za omenjeno območje. Ugotovili so, da je bil ta izdelan leta 2010 in je zastrel, saj ne vsebuje novih dejstev glede novega avtobusnega postajališča in ostale prometne signalizacije.

»Stanje varne šolske poti bo na naslednji seji obravnaval tudi Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Ljutomer, ki bo ugotavljal samo stanje in podal morebitne predloge za izboljšanje stanja in dopolnitev načrta varne šolske poti,« so dodali.

Komentarji (15)

Gost55 (ni preverjeno)

Vsem je kmet na poti, ko pa je potrebno jesti pa je dober, pa še takrat marsikateri maloumnež misli, da hrana zraste v trgovini. Tale vaška gospoda se naj vpraša kaj je bilo prej, ali oni ali pa kmetije. Nekoč nisi na vaseh imel drugega kot kmetije, mogoče tu pa tam kakšna hiša brez kmetije, zdaj so se pa razpasli razni priseljenci in lokalna gospoda, ki si iščejo svoj prav. Kot otroci smo se tudi umikali na njive in travnike, pa smo vsi preživeli, pa v mrazu čakali na avtobus, pa peš hodili vsak dan kilometre in to v dežju, mrazu in snegu. Zdaj bi pa rad vsak postajališče pred hišo, pločnik, kolesarsko pot, ves ta luksuz stane. Glede na slike je urejenost ceste in bankin nadstandardna, marsikatera vas ima dosti slabšo cesto, več prometa, pa se pritožuje.

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

Kar si zapisal imaš prav.

Nekaj si pa pozabil.

Danes imajo nekateri kmetje ogromne traktorje in ogromne priključke.

Zaradi navedenega tudi peljejo po sredini ceste in ker so take vaške ceste ozke, potem zasede celotno vozno površino.

Omenjeni moderni veliki traktorji tudi peljejo bistveno hitreje, kot so nekoč.

Zato je marsikoga strah in se nelagodno počuti, če taka mrcina pridrvi po cesti.

In vso spoštovanje do kmetov.

Gost55 (ni preverjeno)

Tu pa se potem kaže zgrešena politika zadnjih desetletij kjer se samo podpira velike kmete, kjer se uničuje malega kmeta, kjer se kmeta sili, da če želi preživeti, da se mora večati čez vse meje razuma. Te velike kompozicije lahko primerjamo z nekoč tovornjaki. Nekoč smo se kot otroki tudi morali izogibati tovornjakom in iti na njivo ali travnik, ker te je poškropil če je bil dež. Tako da ni kaj dosti drugače, pa je takrat bilo dosti več lokalnega tovornega prometa ker ni bilo avtocest.

Niko i Nista (ni preverjeno)

Sem gay in pušim in bi rad spremenil spol

. (ni preverjeno)

Kmet je najmanj kriv. Je le voznik, ki vozi tam, kjer mu je dovoljeno. Urejanje in varnost prometa, pa sta v domeni drugih, ki pa morda res niso za to dovolj dobro poskrbeli.

Ssssss (ni preverjeno)

Zakaj ne hodijo v Veržej ki je bližje in urejene steze za pešce.

Werrrr (ni preverjeno)

Vsem so šolarji izgovor da težijo za pločnike in razsvetljavo. Tako je bilo tudi v naši občini. Sedaj so z obeh strani 3 metrski pločnik in razsvetljava od prvega mraka, otrok pa nikjer. Ker jih starši vozijo z avti v šolo ali je organiziran prevoz. Pločniki samevajo in so sami sebi namen, samo plužiti jih mora občine pozimi. Ne se izgovarjal na otroke, ker ti že dolgo več ne hodijo peš v šolo.

p (ni preverjeno)

Werrrr ........... Sedaj so počitnice to si pa pozabil

Niko i Nista (ni preverjeno)

Na občini z veliko gayev

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

Hmmmm, odgovor občine je pač tipičen za občinske uradnike, ki so večinoma sami sebi namen ❗

Sicer kaj drugega od takih ljudi ni za pričakovati ❗

Mogoče je pa tudi, da je v tem koncu bolj malo volivcev ❗

Poznamo to zgodbo že dolgo iz VSEH občin ❗

Župani delajo stvari tam, kjer se "splača", kjer imajo dovolj volivcev ❗❗❗

ŠOKER (ni preverjeno)

ŠOKANTNO!!!

Umetna perutnina (ni preverjeno)

Dragi ateki pa mamike. Če vas tak močno skrbi za vaše umetne piceke jih primnite za rokico in jih odpeljite do šole. Lahko jih za rokice vodite vse do srednje šole in do študija. Pa za rokico jih prižente tudi do oltara da do se ženile.

obnova (ni preverjeno)

Ja denar odhaja v Palestino Ukrajino nakup podrtije na Litijski ter nakup nič vrednih prenosnikov lepo živijo migranti ki vsako dnevno prihajajo ,košarkaške tekme nogometno prvensto in seveda Olimpijske igre .Bog zna koliko je še denarja zbranega lani za popmoč po poplavah

MIJ MALI (ni preverjeno)

ŠOKANTNO ,GROZNO BEDAKI nimajo kaj pametnega pisat.

.... ..... (ni preverjeno)

Po odgovorih sodeč, je vse lepo in prav, dokler ne bo prišlo do kake tragedije. Morda bo takrat sledilo prebujenje, toda prepozno. Nekdo bo sicer moral prevzeti krivdo in odgovornost, toda to ne bo odtehtalo izgubljenega življenja.

Starejše novice