26-letnica prihaja iz Prekmurja, a trenutno živi v Mariboru. Z možem Juretom in 7-mesečno hčerko Julijo so si dom ustvarili na Pobrežju.
Po poklicu je psihologinja, lani je magistrirala na Univerzi v Mariboru. Ob peki slaščic Jasno navdušuje fotografija, prosti čas namenja tudi branju.
Z Jasno smo se pogovarjali o tem, kje najde navdih za slaščice, kako se je začela zgodba s pisanjem bloga, katere jesenske sladice so ji najbolj pri srcu in kaj bo vključevala njena prihajajoča knjiga.
Nad peko se navdušuje že od malega
Kot nam je zaupala, je rada pekla že kot majhna deklica skupaj z mamo, ki ji je peka prav tako v veselje: »Naučila me je narediti dober biskvit in različna peciva. V decembrskem času pa sva najraje pekli piškote, kar počneva še sedaj vsako leto.«
»Peka sladic mi je zmeraj predstavljala sproščujočo dejavnost, v kateri sem zmeraj uživala in komaj čakala, kdaj bo spet kakšna priložnost za peko, na primer praznovanje rojstnega dne ali kakšen praznik,« pravi in dodaja, rada peče tudi na povsem običajne dni.
Svoje prijateljice je tako večkrat razveselila z doma narejenimi tortami za rojstni dan: »Najprej sem pekla po preizkušenih receptih, nato pa sem začela eksperimentirati in nastali so moji prvi recepti.« Razlaga, da so bili ti še čisto enostavni - torta z biskvitom, sadjem in kremo, na primer vaniljevo sadna torta in borovničeva torta.
K pisanju bloga so jo spodbudile prijateljice
Prijateljice so jo kmalu začele spodbujati, da začne s pisanjem bloga: »Ker sem pri vsaki torti ali drugi sladici želela narediti nekaj svojega, nekaj drugačnega, je nastal blog Bake Something Different.«
Najprej je imela čisto preprosto spletno stran, nato pa je blog razširila še na družbena omrežja Facebook, Instagram in Pinterest: »Spletno stran sem letos uspela prenoviti in preseliti na novo domeno, da je sedaj tudi oblikovno lepša.« Kot pravi, ji je tudi urejanje spletne strani v veselje.
Klasične sladice pripravi na svoj način
Jasna razlaga, da so njene slaščice znane po tem, da jim doda pečat drugačnosti: »Naj bo to skrivna sestavina, ki v slaščici kar zažari, ali pa naredim katero od klasičnih sladic na svoj način.«
Tako je na primer marmorni kolač nadgradila z marmorno vaniljevo-čokoladno kremo, da je nastalo novo, malo drugačno in okusno pecivo (Marmorne rezine). »Nekatere slaščice pa so nastale po okusu meni ljubih oseb,« dodaja: »Na primer čokoladna torta s sredico iz gozdnih sadežev za rojstni dan mojega moža.«
»Pri vsaki slaščici pa mi je pomembno tudi to, da je dovolj enostavna in da so sestavine dovolj dostopne, da jo lahko pripravijo tudi drugi, ki radi pečejo, pa niso nujno slaščičarji ali kuharski mojstri,« pravi.
Kraljica Jasninega bloga – jagodna kremšnita
»Pri ustvarjanju novega recepta skrbim za to, da je blog uravnoteženo zapolnjen z različnimi vrstami slaščic (torte, rezine, pite, piškoti in drugo), da uporabim sezonske sestavine in da je izdelek na koncu res nekaj drugačnega,« pojasnjuje. Upošteva pa tudi želje in predloge sledilcev - poletni recepti so bili zato v znamenju sadnih tortic.
Kateri okusi pa so Jasni najbolj pri srcu? »Zelo rada imam vaniljo, še posebej vaniljeve kreme, veliko raje kot čokolado. Všeč mi je kombinacija vanilje z različnim svežim sadjem, zelo rada pa imam tudi jabolka - zato imam rada jesenski čas.«
Sledilci njenega bloga imajo najraje jagodno kremšnito, borovničevo in višnjevo pito ter Sacher smrečice.
Kot pravi, jagodna kremšnita najlepše povzame bistvo bloga: »Klasičnemu (kremšniti) dodam nekaj drugačnega (jagode) in nastane še slastnejša, drugačna, a dovolj preprosta sladica. Zato se bo znašla tudi na naslovnici moje knjige.«
Razlaga, da sta višnjevo pito pogosto pekli skupaj z mamo, borovničevo pito pa je nato naredila kot izpeljanko višnjeve in najprej sploh ni bila mišljena kot samostojni recept: »Vendar so jo ljudje tako navdušeno delili in iskali, da sem nato naredila še ločen recept zanjo.«
»Sacher smrečice pa so, kljub temu da so decembrski piškoti, zelo iskane skozi vse leto,« pravi.
Trenutno prevladujejo jesenski okusi
Kot že povedano, je Jasni pri srcu jesen, njen blog pa so zdaj preplavili recepti za jesenske sladice, seveda ne manjka niti jabolčna pita.
»Vsako leto naredim vsaj en recept na temo jabolčne pite malo drugače,« razlaga: »Nastala je že čokoladna jabolčna pita, mini jabolčne pite, letos pa še krhki žepki z domačo jabolčno marmelado.«
»Rada pa delam tudi jabolčni drobljenec na sto in en način,« dodaja: »Da niso samo jabolka, pa sem pripravila sladico s hokaido bučo, in sicer sem pire pečene buče dodala v krhko testo za žepke in ga začinila z muškatnim oreščkom in cimetom. Tisti žepki so res nekaj posebnega, sploh zato, ker dodam zelenjavo v sladice, kar bi se marsikomu zdelo nenavadno.«
Pred kratkim je pripravila tudi recept za kolač z jabolčnikom oziroma ciderjem.
Da se nam sladica že na pogled 'zlušta', poskrbijo mamljive fotografije
Po končani peki sladice, če ta uspe, je na vrsti fotografiranje. Prav slednje je poleg peke Jasnin najljubši hobi: »Včasih sladice slikam še vroče, ker tako zelo komaj čakam, da preizkusim novo kompozicijo, ki sem si jo zamislila.«
Kot pravi, mora sladica na fotografiji res izstopati: »To naredim s skrbno izbiro ozadja in pripomočkov in pazim, da ne ukrade pozornosti kakšen postranski predmet.« Pomembno je tudi, da so fotografije barvno skladne.
Na slike rada vključi tudi človeški element, na primer da lupi jabolko ali drži krožnik: »Tako gledalca res povabiš, da se počuti vključenega. Rada pa imam tudi kakšno dogajanje, na primer da sladkor v prahu pada na kolač ali da se čokolada zliva na brownie.«
»Da se ti sladica res 'zlušta', je treba za fotografijo odrezati več kosov in najti tistega popolnega, kjer so vse plasti enake in preliv najbolj vabljiv,« dodaja.
Recepte za sladke dobrote Jasna zbrala v knjigi, izšla bo novembra
V kratkem bodo sladki recepti izšli v knjižni obliki: »Zelo sem vesela, da mi je uspelo v tem letu pripraviti svojo prvo knjigo z naslovom Speci nekaj drugačnega, ki bo izšla novembra.«
Knjiga bo razdeljena na poglavja z recepti za torte, pecivo in rezine, kolače, pite in praznične recepte: »Vsak od receptov bo imel kratek opis, kako je nastajal in kaj vse slaščica vsebuje, seznam sestavin in postopek, druge koristne informacije in priložnost, za katero sem slaščico pripravila.« Recepti bodo opremljeni tudi z mamljivimi fotografijami, ki jih je Jasna posnela sama.
Na koncu knjige bo dodatno poglavje s preizkušenimi domačimi nasveti, na kaj moramo biti pozorni, ko pripravljamo osnovne komponente slaščic: »Kako uspešno speči sočen in puhast biskvit, pripraviti dovolj trdno kremo za torto brez želatine, kako peči pecivo z borovnicami, brez da te potonejo ali obarvajo testo ...«
Knjiga bo imela tudi prostor za bralčeve lastne ideje in recepte.
Jasna z bogatimi načrti za prihodnost
Načrtov za prihodnost Jasni ne manjka: »Moji načrti za prihodnost so zelo bogati in se nadaljnjega ustvarjanja veselim.«
Najprej je seveda tukaj izdaja knjige, a kljub vsem aktivnostim povezanim s knjigo, Jasna ne zapostavlja bloga: »Sproti pa skrbim, da nastajajo novi recepti za blog in da sem tam čim bolj aktivna.«
Odprtja lastne slaščičarne nima v načrtu: »V načrtu ni slaščičarne, saj mi je bolj kot količinsko obsežna priprava sladic bližje to, da sama preizkušam in kreiram recepte ter fotografiram slaščice in drugo hrano.«
Ravno ta mesec je postala podjetnica in se bo začela s fotografijo hrane ali drugih produktov ter ustvarjanjem receptov ukvarjati tudi profesionalno: »Dolgoročno pa je v načrtu še kakšna kuharska knjiga, o njeni zasnovi že veliko razmišljam.«
»Želim si le, da bi imela dovolj časa, da uresničim vse zastavljene cilje,« je povedala za konec: »Ob dojenčici in sprotnih projektih je lovljenje ravnotežja med delom in družino kar precejšen izziv.«
ČESTITAM ❗❗❗
👍👍👍🍰🍰🍰⚘