*Fotografija je simbolična
V luči težav s shranjevanjem umrlih so na dan prišle tudi problematike povezane s prevozom pokojnih iz soboške bolnišnice. Nekatere pomurske občine opozarjajo na neenakopravnost, nepotrebne stroške in pieteto do umrlih.

Kot smo že poročali, tudi pri nas zaradi večje umrljivosti prihaja do težav pri shranjevanju umrlih. V Splošni bolnišnici Murska Sobota imajo v hladilnici prostora za deset umrlih, obenem pa so dolge vrste tudi v krematorijih. V ta namen so se v bolnišnici dogovorili s Komunalo Murska Sobota za odvoz umrlih.  

To pa ni po godu pogrebnim podjetjem, ki delujejo na območju Pomurja, ne strinjajo pa se tudi nekatere pomurske občine. Tako so na predlog občin Gornja Radgona, Radenci, Apače in Sveti Jurij ob Ščavnici, to problematiko obravnavali tudi na zadnji seji sveta regije.

 

Neenakopravnost, nepotrebni stroški in pieteta do umrlih

Kot je na seji problematiko predstavila Lidija Vrbnjak iz gornjeradgonskega podjetja, ki se ukvarja s pogrebno dejavnostjo, se naročniku pogreba na ta način povzročajo nepotrebni stroški. Izvajalec 24-urne dežurne pogrebne službe na območju soboške občine je namreč Komunala, ki bi tako pokojnika v skladu z zakonom morala odpeljati v svoje prostore, za to storitev pa zaračuna tudi stroške dežurne službe. Ta strošek znaša okoli 180 evrov. 

"Komunala niti ne izvaja prvega prevoza, saj nima hladilnih prostorov, z bolnišnico pa imajo pogodbo in tako pokojni ostajajo na patologiji, kjer pa tudi ni dovolj prostorov," opozarja Vrbnjakova, ki predlaga, da bi pokojne iz soboške bolnišnice odvažala pogrebna podjetja, ki imajo v občini pokopa 24-urno dežurno službo.

Tak predlog bi po njenih besedah omogočil enakopravno obravnavo vseh v pomurski regiji, zmanjšal stroške naročnikov in ohranil pieteto do umrlih.

V trenutni situaciji namreč svojci plačajo storitev dežurne službe in nato še odvoz pokojnika do prostorov pogrebnega podjetja, ki bo izvedlo pokop.

Problematična že zakonodaja

Predsednik sveta regije Alojz Glavač spominja, da problematika izhaja iz zakona, ki je trenutno zaradi tega tudi v ustavni presoji, so pa tudi v času, ko je bil državni svetnik, na to opozarjali z vetom, a da ni bilo posluha.

Soboški župan Aleksander Jevšek meni, da so bile očitno že v pripravi zakona vanj vključene neživljenjske situacije in da je nastal na pobudo velikih mest. Po njegovih besedah trenutna ureditev ni nezakonita, je pa nečloveška.

"Predlagam, da se v naslednjem tednu vsi akterji sedemo skupaj in ugotovimo, kakšne so možnosti v okviru obstoječega zakona, da se bodo te nelogičnosti in nekonkurenčnosti zasebnih podjetij odpravile," je pozval Jevšek, ki je izrazil tudi pripravljenost prevzeti koordinacijsko vlogo in se potruditi, da s soboško bolnišnico najdejo pametno rešitev. 

Za hitro rešitev v času patologije polne trupel

Radenski župan Leljak ostro nasprotuje dvojnim stroškom, ki nastajajo ob tem, da soboška komunala prevzame pokojnika in ga odpelje v svoje prostore, nato pa še pogrebno podjetje prevzame pokojnika. Meni, da bi zakon bilo potrebno spremeniti. Župan Gornje Radgone Stanislav Rojko pa poudarja pomen regijske bolnišnice in ocenjuje, da so s trenutno ureditvijo druge občine v depriviligiranem položaju. 

"Ustavno sodišče še lep čas ne bo odločilo, mi pa imamo polno patologijo trupel. Treba je najti hitro rešitev in meni se zdi vrhunski predlog, da v roku 24 ur pogrebno podjetje prevzame pokojnika, če pa tega ne naredi, pa naj se organizira soboška komunala," še dodaja Rojko.

Jevšek bo s vsemi akterji iskal rešitve

Glavač je ob tem spomnil še na pobudo o gradnji upepeljevalnice pokojnih v pomurski regiji, do katere je zadržan, saj po njegovem mnenju samo zaradi trenutne epidemije ni potrebe po upepeljevalnici v vsaki regiji.

Pomurski župani in županje pa so se na koncu strinjali, da soboška občina prevzame koordinacijo. V naslednjih dneh bo tako Jevšek opravil sestanek s predstavniki Splošne bolnišnice Murska Sobota in vsemi izvajalci 24-urnega dežurstva, ne samo Komunalo, kjer bodo skušali priti do dogovora, kako rešiti nastalo težavo. 

 

Komentarji (15)

gruntovčan (ni preverjeno)

se vidi ka Jevšek nima blage veze ka dela

gostja (ni preverjeno)

Čarli in komunala, na fuzbal me pusti ??

Komunist rdeči (ni preverjeno)

Vej pa Ćarli se dela slejpoga za sodišče !

..... (ni preverjeno)

gruntovčan Si pa rejsan pameten, ka je pa Jevšek krijf za tou situacijo pametnjakovič eden.

gostja (ni preverjeno)

Lastniki komunale niso plačniki računov ampak ustanovitelj !

fwq (ni preverjeno)

ka penaze nucate od države?

Jojhnk (ni preverjeno)

Čez cesto je bivša Pomurka pa velke hladilnice. Imam cas pa kombi, lahko vozim....

Karl Marx (ni preverjeno)

moje podjetje
Pogrebnik rdeći d.o.o
ponuja usluge noč i dan
celo leto.
Ćlani komunistične partije
in leve politične opcije
imajo na storitvah popust
Vendar samo do 1.maja
Zato navali levi narode
dok traja akcija

Alenka Buzerantovšek (ni preverjeno)

tipični primer
kako lahko kriza
povzroči nove poslovne ideje
Karl to ti je treba čestitat
Obilo uspeha

Alenka Buzerantovšek (ni preverjeno)

tipični primer
kako lahko kriza
povzroči nove poslovne ideje
Karl to ti je treba čestitat
Obilo uspeha

!!!!! (ni preverjeno)

Za odvoz pokojnih bi se morale družine same odločiti kdo bo prevzel pokojne .Bolnica nima kaj nuditi nekomu prevoz po tem pa še večji stroški .Seveda pa notri potiskajo Komunalo preko poznanstev .Komunala ima mrtvaški avto za Avstrijsko Ikeo ste pozabili kaj je bilo ?

Karl Marx (ni preverjeno)

kaj je bilo

100-100 (ni preverjeno)

Zakoj pišeš oslarije, bolnica nema nika z ten komi de dala vö pelati pokojnoga. Tou je odlok občine MS.

afta he (ni preverjeno)

A se odlokov ne da spremeniti. Normalno da bodo favorizirali občinsko podjetje katerega lastnik so. A ni to protiustavno. Vprašati je treba ustavno sodišče.

Jdsghkk (ni preverjeno)

Kratko enostavno vse so krivi posamezniki.od bolnice obcine in komunale eee zdaj pa je prišla težava pa so v drekee.. žalostno žalostno ka narod tak trpi pa tak drago plačuje:(

Starejše novice