V Pomurskem muzeju so z minulim letom več kot zadovoljni. Izvedli številne dogodke, arheološka izkopavanja in razstave. Načrti za to leto pa so že v polnem teku, pravijo, obeta se tudi prenovljena grajska dvorana.

Pogovarjali smo se z direktorjem Pomurskega muzeja v Murski Soboti Brankom Kermanom in ga povprašali o tem, kako so zadovoljni z delovanjem muzeja v minulem letu in kakšni načrti so zastavljeni za to leto.

»Izpolnjene so bile vse obveznosti, ki so bile predvidene v letnem programu«

Kot nam je uvodoma dejal, je bilo delovanje Pomurskega muzeja, kot osrednje regionalne ustanove za varovanje premične kulturne dediščine na območju Pomurja, v letu 2022 več kot uspešno.

»Izpolnjene so bile vse obveznosti, ki so bile predvidene v letnem programu. Kompleksno muzejsko dejavnost po programu so izvajali kustosi, ki so pristojni za arheološko, etnološko, zgodovinsko in umetnostno zgodovinsko dediščino, ki je v letu 2022 zajemala evidentiranje, zbiranje, raziskovanje, varovanje, digitaliziranje ter razstavljanje materialne in duhovne kulturne dediščine naše pokrajine,« je pojasnil Kerman.

Dodal je, da so hkrati vse rezultate raziskav in proučevanj raznovrstnega muzejskega gradiva redno objavljali v strokovni literaturi ter na spletni strani muzeja.

»Ob bogati razstavni dejavnosti pa so bili v Pomurskem muzeju izvedeni tudi številni izobraževalni pedagoško-andragoški programi preko delavnic ali predavanj za otroke, odrasle in upokojence. Prav tako je pred tiskom tudi nova številka Zbornika soboškega muzeja, ki bo postregla s številnimi prispevki na temo 2. svetovne vojne,« je dejal.

Pripravili številna izobraževanja in delavnice ter izvedli sedem razstav

Poleg zgoraj naštetih izobraževanj, raziskav in priprave zbornika pa so se v Pomurskem muzeju minulo leto osredotočali še na to, da izvedejo čim več kvalitetnih vsebin in razstav za obiskovalce.

Skupno so tako pripravili kar pet lastnih razstav, in sicer arheološko razstavo Sobota pred Sobotov, etnološko razstavo Lačni nismo bili, bilo pa je pomanjkanje, Spominsko razstavo o slikarju Ladislavu Danču, arheološko razstavo Tišina grobov, ki je trenutno na ogled v razstavnih prostorih občine Tišina ter ulično razstavo Miki Muster in 70 let Zvitorepca.

»V muzeju sta bili na ogled tudi dve gostujoči razstavi. Lepo so bila obiskana tudi muzejska predavanja ter trinajst muzejskih družinskih delavnic,« je ob tem še dodal Kerman.

V sklopu arheoloških izkopavanj naleteli na zanimive najdbe

Kot smo poročali, pa je Pomurski muzej v letu 2022 izvedel tudi številna arheološka izkopavanja v Murski Soboti in Gradu na Goričkem.

Na gramoznem parkirišču ob avtobusni postaji v Murski Soboti so tako na primer novembra naleteli na zanimive ostanke stavb in srednjeveških jam.

Decembra pa so odkrili novoveški vodnjak na globini 2,7 metra. Poleg vodnjaka so v zemlji našli še dva vrča, ki bi ju lahko časovno umestili nekje okrog 15. do 16. stoletja. 

Z arheološkimi izkopavanji pa v muzeju seveda nadaljujejo tudi letos. Januarja so tako ponovno naleteli na zanimive najdbe, odkrili so zemljanko, bivališče, ki je bilo vkopano v zemljo in je imelo zelo preprosto strešno konstrukcijo, dve novoveški apnenici ter stojke, ki so bile nekoč del vertikalno vkopanih lesenih stebrov. 

Muzejska dejavnost še vedno zanimiva, zabeležili čez 15.000 obiskovalcev

Direktorja Pomurskega muzeja smo povprašali tudi, koliko obiskovalcev so zabeležili čez leto in kdaj je bil največji obisk. 

Kot je pojasnil, je muzej v minulem letu obiskalo nekaj čez 15.000 obiskovalcev.

»Zelo dobro je bil obiskan muzej ob dnevu odprtih vrat, na Prešernov dan (8. februarja), na mednarodni muzejski dan (18. maja), Poletno muzejsko noč (17. junija) in na Ta veseli dan kulture (3. decembra),« je izpostavil.

To so načrti za letošnje leto

Ker smo že dodobra zakorakali v novo leto, so v Pomurskem muzeju v polnem teku tudi načrti za razstave in dejavnosti v letošnjem letu. Nekatere aktivnosti pa so izvedli že v prvih dveh mesecih. 

V razstavišču Pomurskega muzeja Murska Sobota je tako v začetku februarja svoja vrata že odprla nova razstava z naslovom Kmečko delo v umetnostni in etnološki podobi.

Kaj pa se torej v tem letu še obeta?

»V letu 2023 bomo odprli prenovljen del stalne razstave Ljudje ob Muri, ki bo na novo predstavila življene v pokrajini od prazgodovine pa do poznega srednjega veka, vključno z krajinskimi in verskimi značilnostmi pokrajine. Na ogled bo tudi nekaj zanimivih razstav, na primer o slikarju Francu Košarju, o motociklističnih dirkah v Murski Soboti …

Potekale bodo tudi razne pedagoške delavnice za otroke in odrasle, predavanja ter razna vodstva po razstavah. Muzej bo pripravil tudi atraktiven program za poletno Muzejsko noč. Arheološka ekipa Pomurskega muzeja pa bo tudi v tem letu izkopavala in raziskovala preteklost mesta Murske Sobote,« je pojasnil Branko Kerman.

Obeta se tudi prenovljena grajska dvorana 

V prostorih soboškega gradu, poleg Pomurskega muzeja, sicer domujeta tudi poročna kapelica in grajska dvorana z okoli 100 sedeži.

Prav večnamenska dvorana, ki vključuje del kleti, podstrešja in skupne prostore, pa je bila leta 2017 zaradi neustrezne dokumentacije in požarnih standardov za javnost zaprta in se je začela v letu 2020 prenavljati.

Direktorja Pomurskega muzeja smo zato povprašali tudi, kakšno je stanje grajske dvorane danes oziroma kako poteka prenova.

»Prenova grajske dvorane je v teku, gradbena dela se počasi zaključujejo, dvorana bi naj bila predana svojemu namenu predvidoma v tem letu,« je razložil.

»V muzeju je vse posebno, muzej je živ organizem«

Za konec je direktor Pomurskega muzeja dejal še, da je v muzeju vse posebno, tudi če se nič 'posebnega' v določenem trenutku ne dogaja, zato vabi, da v tem letu muzej obišče še več obiskovalcev.

»Muzej je živ organizem, kraj nenehnega dogajanja, druženja, igrivosti, doživetij in domačnosti. Kraj srečevanja, kulturnega navdiha in nenazadnje tudi kraj raznovrstnih razstav, raziskovanja in izobraževanja, prav tako pa je odprt različnim skupinam in obiskovalcem.

Vabljeni na ogled muzeja, kjer muzejski predmeti spregovorijo – postanejo živi spomin, povedo svojo zgodbo, ki navdihuje obiskovalce in jim daje umetniški užitek,« je poudaril Kerman.

Starejše novice