Bliža se prvi november, ki žal velikokrat za seboj pusti grde prizore kupov odslužene plastike. K okoljsko bolj ozaveščenim načinom spominjanja pokojnih zato že nekaj let spodbuja ekološka humanitarna akcija Manj svečk za manj grobov, prav tako se ljudje vse pogosteje odločajo za alternative, kot so simbolične lesene svečke z različnimi napisi. A mnogi si vendarle želijo, da bi na grobovih njihovih bližnjih zasvetila tudi luč.
Da bodo to lahko storili na odgovoren in trajnostni način, v Zavodu Rastišče pripravljajo dogodek z naslovom Izdelovalnica trajnostnih sveč. Danes ob 17. uri bodo v Mladinskem centru v Gornji Radgoni ustvarjali naravne, okolju prijazne sveče, s čimer se bodo izognili proizvajanju nepotrebnih plastičnih odpadkov.
Po podatkih organizacije Greenpeace Slovenija so namreč plastične sveče na slovenskih grobovih v enem letu odgovorne za kar 2.400 ton odpadkov.
Nastajale bodo sveče iz sojinega voska
V radgonskem zavodu bodo pri ustvarjanju uporabili sojin vosek, naravni in veganski proizvod, da bi se tako izognili škodovanju živalim in okolju. Postopek izdelave in nekaj koristnih napotkov bo predstavila Mojca Benkovič, ki sveče izdeluje pod blagovno znamko Sakura.
»Prav vsa področja našega življenja so pomembna, kadar si prizadevamo živeti do narave, okolja, ljudi in živali kolikor mogoče odgovorno. Ob približevanju prvega novembra, ko na grobove polagamo sveče, smo se odločili, da pokažemo, kako je mogoče to storiti na naravi prijazen način,« pojasnjujejo organizatorji dogodka.
Udeležence bodo torej opremili z novimi znanji in veščinami, domov pa bodo odnesli tudi trajnostno in odgovorno izdelano svečo, ki jo bodo ob prvem novembru lahko postavili na grob ljube preminule osebe. Udeležba je brezplačna, vendar organizatorji prosijo za predhodno prijavo na [email protected].
Zeleno in trajnostno ne rabi biti zapleteno ali drago
O dejavnostih Zavoda Rastišče, ki na območju Pomurja osvešča o trajnostnem načinu življenja, smo sicer pisali že večkrat.
Poligon za zelene ideje je v minulih mesecih poskrbel za nemalo uspešnih 'Izmenjevalnic', v okviru katerih so rabljenim oblačilom, igračam, obutvi, knjigam ter celo pustnim maskam poiskali nove lastnike. Prav tako so z Zavijalnico na trajnostni način zavijali božično-novoletna darila, medtem ko so v Izdelovalnici nastajala naravna čistila. Posvetili pa so se celo tako imenovanim 'hotelom za žuželke' ter v sodelovanju s krajinsko arhitektko Vesno Kitthiya ustvarjali gnezdilnice za čebele samotarke. Več o tem v povezanih novicah:
*Naslovna fotografija je simbolična.