V torek je kot strela z jasnega odjeknila novica, da je hrvaška storitvena družba Mplus postala 51-odstotna lastnica Skupine Panvita.
Eden največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu, s sedežem v Rakičanu, zaposluje okrog 750 ljudi in obdeluje več kot 3500 hektarjev kmetijskih zemljišč.
Predsednik uprave Skupine Panvita Peter Polanič je v prvem intervjuju po napovedi o vstopu strateškega partnerja v oddaji Iz našega studia na televiziji IDEA povedal, da do takih poslov ne pride iz danes na jutri.
»Že nekaj časa se zavedamo, da smo s svojimi finančni rezervami prišli do plafona.«
Iskali so najbolj primernega partnerja. »S tem dotičnih pa so dogovori potekali šest do osem mesecev.«
Po njegovih besedah je na koncu pretehtalo znanje, sposobnost in kader, ki je sposoben narediti širšo zgodbo. Niso pa si želeli vstopa globalnega podjetja.
»Želimo si, da se Panvita razvija naprej.«
Sicer pa je družina Orešković, ki je večinska lastnica skupine Mplus, močno povezana s Slovenijo.
Žena Stjepana Oreškovića je Manica Pirc Orešković, slovenska državljanka, celotna družina pa govori tekoče slovensko. Polanič pri tem zatrdi, da je tudi to nekako odtehtalo, da so se odločili za omenjenega ponudnika.
Največja dodana vrednost sodelovanja s skupino Mplus je po besedah Polaniča denar, ki ga bodo vložili v razvoj.
»Z vloženim denarjem se bomo razvijal naprej,« je dejal in dodal, da kot doprinos vidi tudi njihovo znanje.
Od leta 2016 so prevzeli že 57 podjetij. Zaposlujejo več tisoč ljudi. »To je ogromna skupina z ogromno znanja.«
Dejstvo, da investitor prihaja iz finančnega sektorja, in ne iz dejavnosti, Polanič vidi kot prednost.
Dodana vrednost
»To je velika dodana vrednost za Slovenijo. V naslednjih letih je naš cilj ustvariti 400 milijonov prihodkov, kar pomeni štirikrat večje prihodke.«
Skupina Panvita je v letu 2022 dosegla dobrih 117 milijonov evrov prihodkov in več kot 10,3 milijona evrov bruto dobička iz poslovanja.
Na investicijskem področju se bo v prihodnjih letih veliko dogajalo. »Imamo nekaj načrtov, eno izmed teh je steklenjak, kjer bomo proizvajali solato, načrti so tudi s tovarno krmil v Lipovcih.«
Sedež ostaja v Rakičanu
»Proizvodnja ostaja tu, kjer je.« Sedež in vodstvo Panvite ostajata v Rakičanu. »V vodstvu ostajam jaz in Toni Balažič bova ostala v vodstveni ekipi nove skupine, ki se ji bosta pridružila dva vodilna iz Mplusa.«
Kdo bosta to, še ni znano.
»Ob tem dajem zagotovilo, da v Panviti ne bo nobenega delovnega mesta manj. Verjamem pa, da bodo številke zaposlenih še višje. Krovna blagovna znamka Skupina Panvita, kot tudi Ave, ostajata.«
Celoten postopek prevzema bo trajal še od šest do osem mesecev, transakcija bi morala biti urejena do konca tega leta. Pomisleke države razume, ne more pa se z njimi strinjati, je še dodal.
»Razumem, da v takih primerih prihaja do čustvenih reakcij, ki so nepotrebna. Mi to zemljo obdelujemo kot skrbni gospodar. S to zemljo se ne bo zgodilo nič slabega.«
Eden izmed najbogatejših Slovencev Ivo Boscarol je v začetku leta zagnal podjetje, ki bo razvijalo in proizvajalo meso iz izvornih celic. Polanič je pa dejal, da verjame v to smer razvoja živilske industrije.
Več v intervjuju za televizijo IDEA.