Veste, kaj vse lahko storite z zelenim paradižnikom?

Nestanovitno vreme, ki pomeni predvsem močno deževje, je ob vseh težavah, ki smo jim bili priča v zadnjem obdobju, »poskrbelo« tudi za to, da pridelki na naših vrtovih niso dozoreli tako, kot bi morali ‒ proti koncu poletja se tako marsikdo srečuje tudi s preobilico poškodovanih ali nedozorelih paradižnikov. 

Kako uporabiti nezrele zelene paradižnike?

Včasih je veljalo prepričanje, da zeleni paradižniki zaradi vsebnosti solanina niso užitni, dandanes pa se takšni plodovi v kulinariki vse več uporabljajo ‒ seveda v predelani obliki.

Solanin se pri toplotni obdelavi uniči, v res majhnih količinah pa ni nevaren. Konec koncev, minimalne količine solanina vsebujejo tudi jabolka in borovnice, da pa bi občutili negativne učinke, bi morali zaužiti več kilogramov teh sadežev. 

Solanin je alkaloid, ki ga vsebujejo vrste iz družine razhudnikov, sem pa poleg paradižnika prištevamo tudi krompir, jajčevce, papriko in goji jagode. V splošnem velja, da lahko ljudje brez simptomov, ki bi jih bilo možno povezovati z uživanjem razhudnikov, to zelenjavo (in sadje) vključujejo v svojo prehrano.

Nekoliko večja previdnost je potrebna pri uživanju (surovih) zelenih delov, v katerih je vsebnost solanina precej višja. Če zaužijemo solanin (oziroma večje količine solanina), se lahko pojavijo driska, vrtoglavica in splošno slabo počutje. 

Da bi tako uporabili tudi zelene paradižnike, ki so vam morebiti ostali na vrtu, jih lahko vložite v kis, iz njih pripravite marmelado, lahko pa jih tudi ocvrete. V nadaljevanju je nekaj predlogov, ki vam bodo morebiti prišli prav. 

Morda omaka za testenine?

Iz zelenih paradižnikov lahko pripravimo omako za testenine. Potrebujemo nekaj zelenih in rdečih paradižnikov ter ostalo zelenjavo, na primer čebulo, česen in papriko. Vse očistimo in narežemo na drobne koščke.

Na olju posteklenimo čebulo, dodamo česen, ko zadiši, pa v ponev stresemo še preostanek zelenjave. Kuhamo toliko časa, da se vse zmehča, po želji lahko zelenjavo tudi (delno) zmiksamo. Začinimo s soljo, poprom in baziliko. 

Vloženi paradižniki

Paradižnike lahko vložimo na podoben način kot kumare. 

Potrebujemo kilogram zelenih paradižnikov, česen (po želji), liter vode, tri žlice sladkorja, dve žlici soli, 100 mililitrov kisa za vlaganje, žlico celih zrn popra in vejico kopra. Količino sestavin lahko prilagodimo svojemu okusu.

Paradižnike operemo in narežemo na poljubne kolobarje ter z njimi napolnimo sterilizirane kozarce za vlaganje. Dodamo lahko strok česna. Na štedilnik postavimo posodo z vodo, sladkorjem in soljo, zavremo in odstavimo. Vmešamo še kis in poprova zrna.

Prelijemo paradižnike, ki morajo biti povsem prekriti s tekočino. Kozarce dobro zapremo in jih pustimo, da se ohladijo.  

Uporabimo jih kot dodatek solatam ali pa z njimi obogatimo sendviče.

Vloženi paradižniki z mešano zelenjavo

Zelene paradižnike lahko vložimo tudi z drugo zelenjavo.

Kaj uporabiti? Vzamemo lahko papriko, čebulo, zelje ali kaj po svojem okusu. Zavremo 4,5 decilitra vode, ki ji dodamo en deciliter olja, žlico soli, žlico celih poprovih zrn, 1,25 decilitra kisa za vlaganje in žličko sladkorja.

V vrelo tekočino dodamo zelenjavo in jo nato kuhamo približno 20 minut. Vročo mešanico skupaj s tekočino naložimo v kozarce, ki jih tesno zapremo in pustimo, da se počasi ohladijo. 

Zeleni ajvar

Če imate radi zelenjavne namaze, bi vam morda ugajal tudi zeleni ajvar.

Kako ga pripraviti? Potrebujemo kilogram zelenih paradižnikov, 240 gramov rdeče paprike, eno večjo čebulo, 80 mililitrov kisa za vlaganje, 50 mililitrov olja, dve žlici sladkorja, žlico soli, 50 gramov gorčice in 50 gramov sveže naribanega hrena.

Paradižnike in olupljeno čebulo naribamo, sok iztisnemo. Paprike spečemo v pečici; ko se ohladijo, jim odstranimo lupino in semena ter jih na drobno narežemo. Vso zelenjavo damo v posodo, dodamo kis, sol, olje in sladkor. Zavremo in mešamo pet minut. Odstavimo in nekaj minut počakamo; če se je v posodi nabralo veliko vode, jo odstranimo. 

Zelenjavi dodamo gorčico in hren, premešamo in napolnimo kozarce. Na vrh dodamo čajno žličko olja in kozarce dobro zapremo. 

Okusni so tudi ocvrti paradižniki

Paradižnike v tem primeru narežemo na pol centimetra debele rezine, jih popivnamo s papirnato brisačo, rahlo solimo, spet popivnamo, nato pa paniramo v moki, jajcu in drobtinah. Spečemo.

Uživamo jih lahko vroče/tople ali hladne. 

Domača juha za hladnejše dni

Za to juho, ki se posebej prileže v dneh, ko temperature nekoliko padejo, potrebujemo 400 gramov zelenih paradižnikov, pol litra vode ali zelenjavne jušne osnove, manjšo rdečo čebulo, od dva do štiri stroke česna, nekaj listov zelene in lovorov list.

Na olju posteklenimo čebulo, nato dodamo česen. Ko slednji zadiši, priložimo paradižnike. Vse skupaj pražimo nekaj minut. Dodamo zeleno, lovorov list, zalijemo s tekočino ter solimo in popramo. Kuhamo približno 20 minut.

Če želimo nekoliko krepkejšo varianto, juho zabelimo z ocvirki, dodamo pa lahko tudi slanino. 

Poskusimo še z marmelado

Iz zelenega paradižnika je mogoče pripraviti tudi nekaj sladkega. Če ste ljubitelj marmelade, lahko poskusite tudi z nekoliko drugačno.

Za pripravo potrebujemo 1,5 kilograma zelenega paradižnika, 850 gramov sladkorja (ali po okusu), sveže iztisnjen sok treh limon (približno deciliter tekočine), cimetovo palčko, čajno žličko vanilje v prahu in zavojček želirnega sredstva. 

Zelene paradižnike narežemo na drobne koščke in jih vsujemo v posodo. Dodamo sladkor (tri žlice prihranimo za konec), med mešanjem na manjšem ognju segrevamo do vretja. Ko vsebina zavre in se sladkor povsem raztopi, primešamo vaniljo v prahu in cimetovo palčko. Temperaturo na štedilniku zmanjšamo, vsebino pa ob počasnem vretju kuhamo še približno 40 minut. Da se ne bi prismodilo, večkrat premešamo. 

Ko je pripravljeno, odstranimo cimetovo palčko, paradižnike pa zmiksamo. Svež limonov sok vlijemo v posodo, premešamo in pustimo, da zavre. Vmešamo želirno sredstvo 3 : 1 (primerno za uporabo za 1000‒1250 gramov sadja in 350 gramov sladkorja), ki smo ga predhodno zmešali s tremi žlicami sladkorja od prej. Ob rahlem vrenju kuhamo še približno tri minute oziroma po navodilih.

Marmelado prelijemo v kozarce, ki jih dobro zapremo, pokrijemo z odejo in pustimo, da se počasi ohladijo. 

Če želite še malo eksperimentirati, lahko za pripravo marmelade uporabite tudi kakšne druge kombinacije.

Zelenim paradižnikom lahko tako dodate kakšno slajše sadje, kot so banane, vmešate pa lahko tudi borovnice ali breskve. V tem primeru lahko zmanjšate količino paradižnika, pa tudi sladkorja. 

Omleta malo drugače

Seveda je možnosti kombinacij res veliko, če pa želite pripraviti hiter obrok, se lahko odločite tudi za variacijo omlete z zelenimi paradižniki. 

Vse, kar je potrebno za to hitro jed: 500 gramov zelenega paradižnika, velika čebula, štiri jajca in nekaj vejic peteršilja. 

Paradižnik narežemo na drobne kocke, nato pa v ponvi prepražimo drobno sesekljano čebulo. Dodamo paradižnik, solimo, popramo in pražimo toliko časa, da se paradižnik zmehča. Dodamo razžvrkljana jajca, v katera smo vmešali sesekljan peteršilj. Pustimo, da se vse skupaj lepo zapeče. 

Sezona domačega paradižnika se, kot rečeno, počasi zaključuje in če se je na vaših sadikah našlo še kaj zelenih plodov, je zagotovo vredno vsaj poskusiti nekaj drugačnega. 

Če pa želite bolj zrele paradižnike ... 

Če pa si kljub vsemu želite zaužiti »nezelene« paradižnike, jih še zmerom lahko prenesete nekam na toplo, da bodo zoreli (in se rdečili) naprej.

V tem primeru poberite plodove, ki so že dovolj veliki in katerih zelena barva počasi že bledi (torej niso preveč nezreli), posebej priporočljivo pa je, da paradižnikov ob hrambi ne umivate, kajti vlaga lahko povzroči plesen. 

Starejše novice