Foto: Jože Glažar
V Murski Soboti je bila v petek in doboto znanstvena konferenca Pomurske akademske znanstvene unije z naslovom »Pričakovana življenjska doba v Pomurju«.

Znanstvena konferenca Pomurske akademske znanstvene unije z naslovom »Pričakovana življenjska doba v Pomurju« je bila še ena interdisciplinarna konferenca, ki je minuli konec tedna znova združila strokovnjake s področij družboslovja, medicine, humanistike, naravoslovja in tehnike. 

Tokrat so razpravljali o ključnih dejavnikih, ki vplivajo na življenjsko dobo in kakovost življenja prebivalcev Pomurja.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Prvi dan: Plenarna seja in razprave

V petek se je vse začelo s plenarno sejo z okroglo mizo, ki jo je povezoval Mitja Slavinec, predsednik Pomurske akademsko znanstvene unije.

Med govorci so bili ugledni strokovnjaki, kot so minister za kohezijo Aleksander Jevšek, Tina Žnidaršič iz Statističnega urada Republike Slovenije, Ivan Eržen iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje, direktorica Zdravstvenega doma Murska Sobota Edith Žižek Sapač, vodja raziskovalne dejavnosti v Splošni bolnišnici Murska Sobota Jerneja Farkaš Lainščak in Matej Štuhec iz Psihiatrične bolnišnice Ormož ter Medicinske fakultete v Mariboru.

Razprava je osvetlila izzive in trende, povezane z dolgoživostjo v regiji.

Po odmoru so sledile še različne druge sekcije, ki so pokrivale teme, kot so:

  • Stres, tesnoba in demenca, predavanje Petre Cajnko in Zdenke Čebašek-Travnik.
  • Naravoslovni in tehnični vidiki – raziskovanje regeneracije pri živih organizmih, inovativnosti Evropske unije, mletja kave in vpliva vesoljskega vremena.
  • Dan se bo zaključil s predstavitvami novih članov akademije, ki bodo predstavili raziskovalne projekte na področjih, kot so kompleksne interakcije, difuzni medzvezdni pasovi in uporaba matematičnih metod v znanosti o materialih.
Foto: Jože Glažar

Drugi dan: Pogled v prihodnost

V soboto so govorili o naslednjih temah:

  • Spremembe v družbi – analiza migracijskih trendov, raziskovanje zgodovinskih dogodkov in raziskovanje jezikovnih norm.
  • Medicinske in biološke raziskave – preprečevanje raka jajčnikov, vpliv položaja plodov na jablanah na pridelek in nove raziskave v okviru javnih zavodov.
  • Tehnološki napredek in izzivi – vloga umetne inteligence v izobraževanju in razvoj novih tehnoloških rešitev za regeneracijo telesa.

Pomen konference za Pomurje

Konferenca predstavlja enkratno priložnost za izmenjavo znanj med različnimi disciplinami ter za povezovanje akademikov, raziskovalcev in odločevalcev. 

Poudarja pa tudi pomen interdisciplinarnega pristopa k razumevanju in izboljševanju življenjskih razmer v Pomurju.

Z dogajanjem, ki se je zaključilo v soboto popoldne, je Pomurska akademska znanstvena unija ponovno dokazala svojo predanost raziskovanju in razvoju regije ter postavlja temelje za prihodnje ukrepe, ki bodo zagotavljali boljšo kakovost življenja za vse prebivalce.

Komentarji (4)

Bruh🤮 (ni preverjeno)

Bilo kuda, Štajner svuda!

captain (ni preverjeno)

Ugotovili, da med in mleko tečeta preveč, bo treba pipico malo zapreti !

lukčev mesec (ni preverjeno)

Jaoooooo, koji ksihti ❗❗❗

Hmmmm, kaj bodo sedaj oni podaljševali življenjsko dobo v Pomurju ❓❗❓❗❓❗

Za dvig rodnosti so itak že prestari❗❗❗

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Bogu čas kradejo, ljudem pa denar ❗❗❗

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Pederčina (ni preverjeno)

Jooojjj koji Pajo Pataki?????

Starejše novice