V Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota je danes otvoritev razstave ob 130. obletnici delovanja Splošne bolnišnice Murska Sobota, ki prikazuje najrazličnejšo dokumentacijo od same ustanovitve pa vse do danes.

Študijski in Pokrajinski knjižnici Murska Sobota so danes, 9. novembra, ob 10. uri, slovesno otvorili razstavo, ki obeležuje 130. obletnico delovanja Splošne bolnišnice Murska Sobota. 

Z njo želijo širši javnosti predstavitvi razno dokumentacijo, ki je vse od začetkov pa do danes nastajala v lasti bolnišnice. 

Pripravili kulturni program 

V okviru odprtja razstave je potekal krajši kulturni program, ki ga je moderiral Simon Zore, s pevskimi točkami pa je dogajanje obogatila prekmurska izvajalka Julie Fajhtinger

Zbrane je sprva nagovorila direktorica Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota Klaudija Šek Škafar, ki je bolnišnici ob visokem jubileju čestitala in se jim zahvalila za sprejeto sinergijsko sodelovanje. 

Sledil je nagovor direktorja Splošne bolnišnice Murska Sobota Romana Ladislava Ratkaija, ki je poudaril, da bolnišnica ni samo pomemben zdravstveni, temveč tudi gospodarski subjekt, saj s 1200 zaposlenimi zagotavlja veliko kvalitetnih delovnih mest. 

»Poleg zdravstvenega momenta se je potrebno zavedati tudi drugih koristi, ki jih za regijo prinaša Splošna bolnišnica Murska Sobota,« je še dodal. 

Na koncu pa je k besedi pristopil še soavtor razstave Albert Halász, ki je poudaril, da je knjižnica pravi prostor, zato da se predstavi bogata zgodovina Splošne bolnišnice Murska Sobota. 

O čem govori razstava? 

V razstavi je predstavljena 130-letna zgodovina delovanja bolnišnice.

Poleg slikovnega ter pisnega gradiva (dokumentacije, raznih zapisov) je predstavljeno tudi nekaj materialnih gradiv (na primer kirurški instrumenti, injekcije, maske, pribor za intubiranje, mikroskop in drugo). 

Kot navaja Halász:

»Razstava prikazuje le delček bogatega gradiva, ki je bilo posredovano s strani bolnišnice.«

Tako direktor Ratkai kot soavtor razstave Halász pa sta se v nagovorih naslonila tudi na začetke nastanka bolnišnice, ki segajo dlje od njene dejanske fizične postavitve, saj so si ljudje že v sredini 19. stoletja prizadevali, da bi pridobili bolnišnico v lokalnem okolju.  

»Zanimivo, so ljudje denar za gradnjo bolnišnice začeli zbirati na podlagi glob oziroma kazni. Prva bolnišnica je imela samo štiri sobe in 29 postelj.«

Razstava bo obiskovalcem knjižnice na voljo do konca leta, saj so v knjižnici opazili, da se slednji radi ustavijo ob razstavljenih predmetih ter preberejo pripadajoče zapise. 

V začetku decembra pa Splošna bolnišnica Murska Sobota načrtuje tudi večjo slovesnost, s katero bodo obeležili ta pomembni jubilej. 

Komentarji (5)

Jurka (ni preverjeno)

Ta Lipička je pa tudi vse posedi nastavlena... ka ma sploj za brezvezne funkcije v bolnice? Telko samo ka masne penaze vleče

sobočanec- gost (ni preverjeno)

Gospa Metka je pa res že dolgo v bolnišnici in vedno je pomagala bolnikom in svojcem. Za vse smo jo lahko poklicali. Za vsakega je vedno našla besedo in tolažbo.
V bolnici pa ni več tako kot je bilo nekdaj,
Zaslužni so zaposleni, ki so že v penzijah, oni so na svojih žuljih pomagali prekmurskemu narodu, in postavili bolnico kot jo imamo. Pomurski delavec je gradil z žulji to kirurgijo in zaslužni so tisti, ki jih zdaj ni več v bolnici

pravi prekmurec (ni preverjeno)

Ti Jurka.. TI pa nesi iz Prekmurja ali ..,, ti si nevoščljivi Štajarec.. Ka pa te ti veš o bolnici?
Bodi ti samo na ovon bregi Mure.. tam mej "svoje masne penaze"..

bolniki pomurci (ni preverjeno)

kako dolgo je direktor Ratkai? Samo pijtam.
Tisti ki so delali v tej bolnici falijo.
Stari Korošec? kaj pa je ta kobilski dečko Horvat napravo?

vaški pijanček (ni preverjeno)

Je bistvena razlika med nekdaj in sedaj, nekdaj so bolnike pozdravili, sedaj jih pa zdravijo !

Starejše novice