Od požara v Centru za ravnanje z odpadki Puconci, kjer so zagoreli odpadki, danes mineva točno mesec dni.
Zagorelo je v noči na ponedeljek, 10. marca, gasilci pa so s hitrim posredovanjem omejili požar, ki je razkril dolgoletne sistemske pomanjkljivosti pri ravnanju z gorljivimi odpadki v Sloveniji.
V trenutku požara so v centru hranili odpadke iz 36 občin, po besedah Simone Biro, direktorice Centra za ravnanje z odpadki Puconci, pa je ogenj v le eni minuti uničil več kot 4500 kvadratnih metrov skladiščnega prostora.
38 gasilskih enot in 238 gasilcev
Alarm je bil sprožen ob 1.24 ponoči, požar pa se je razširil na približno 4500 kvadratnih metrov površine, kjer je bilo skladiščenih 3500 ton frakcije.
Na intervenciji je sodelovalo 38 gasilskih enot z 238 gasilci, gašenje je trajalo več kot 85 ur.
3000 ton odpadkov premestili v tujino, 2000 jih še ostaja
Biro je mesec dni po požaru opisala dogajanje na dan požara, v dneh po njem in o trenutnih aktivnostih.
Pojasnila je, da jim je bilo že prvi dan, ko je bilo ugotovljeno, da skladiščni prostor statično ni več varen, odrejeno rušenje objekta.
»Od takrat naprej je v teku sanacija tega prostora. Mi smo v tem mesecu dni uspeli približno 3000 ton odpadkov premestiti v tujino, žal pa še vedno ostaja približno 2000 ton teh odpadkov na tem prostoru,« je dodala.
Odpadki prepojeni z vodo, v načrtu že novi skladiščni objekti
Po besedah direktorice Centra za ravnanje z odpadki Puconci so gasilci porabili več kot 2000 kubičnih metrov vode.
»Ta voda se je večinoma zadržala v samih odpadkih, tako, da v tujino odvažamo odpadke skupaj z vodo, zato se je masa odpadkov povečala,« je pojasnila Biro.
Primarna skrb odgovornih je trenutno odstranitev vseh gorljivih odpadkov, kar računajo, da bi se lahko zgodilo v roku meseca ali dveh.
»Sočasno pa smo že začeli načrtovati nove skladiščne objekte, ki bodo nekoliko večji in drugačno zasnovano, kot ti, ki so bili zdaj stari že deset do 15 let,« je dodala Biro.
V Sloveniji 40 do 50 tisoč ton tovrstnih odpadkov
Kot že omenjeno, je požar v centru razkril dolgoletne sistemske težave glede kopičenja odpadkov.
Ministrstvo je že v dneh po požaru napovedalo, da bodo izvedli razpis, na katerem bodo izbrali koncesionarja, ki bo odpadke sproti izvažal iz vseh centrov po Sloveniji.
Po danes znanih podatkih se po regijskih centrih v Sloveniji nahaja še približno 40 do 50 tisoč ton tovrstnih odpadkov, ki čakajo na odpremo v tujino.
»Od požara naprej smo v stalnem stiku tudi z ministrstvom, pristojnim za okolje. V tem mesecu se pričakuje sprejem uredbe, ki bo uredila sežig odpadkov, pripravljajo tudi mednarodni razpis, ki naj bi bil objavljen v začetku maja,« je povedala Biro.
Odvoz odpadkov tujino - dodatni stroški za centre za ravnanje z odpadki
Na podlagi omenjenega razpisa bi vse količine teh odpadkov, ki nastajajo v Sloveniji, premestili v tujino.
Biro je ob tem opozorila, da lahko odvoz pomeni dodatne stroške za centre za ravnanje z odpadki:
»Moramo se zavedati, da se pogovarjamo o Švedski, Nizozemski, Danski, Grčiji, torej zelo oddaljene države, kar pomeni tudi dodatne stroške.«
Komentarji (8)
Apokaliptični🤣
Glede teh naslovov, sobotainfo.com ni nobena izjema. Če kdo bere Siol, Žurnal, Ekipo... se ob kakšnem zaustavljenem prdcu nekega zvezdnika pojavljajo taki naslovi, kot bi pristali Marsovci v Parizu ali za nas, pri nas na Kukeču. Naslovi pač pritegnejo, v veliki večini pa smo bralci potem dokaj razočarani ob neki običajni novici.
Kar se tiče teh smeti. Sežigalnice izgleda nimamo, vse vozimo v tujino in plačujemo visoko ceno. Zakaj dveh ne zgradimo v Sloveniji, verjetno bi lahko sežigali in služili s tem tudi za druge države? Aja... vedno bodo prebivalci proti. Malce čudno, ko v drugih državah glede tega nekih gromozanskih težav ni?
Vse se skuri zunaj v ozračje, ko je skladišče polno.
Težko verjamem, da je možno takšno ropanje nas državljanov. Pa gremo po vrsti.
1) V tujino vozimo mokre odpadke in tako plačujemo še vodo v teh odpadkih.
2) Dali bomo mednarodni razpis in odpadke vozili na tisoče kilometrov daleč. Seveda bomo prevoze plačali mi. Očitno sežig odpadkov na Nizozemskem, na Danskem in Švedskem ni problem. Problem je samo v Butalaj. Našim politikom ni cilj zgraditi lastno sežigalnico, saj si tako lažje polnijo lopovske žepe s provizijami. Zemlja odpri se!
Kalšni so to aplokaliptični prizori?
Direktorca takoj pove da to kar vozijo v tujino stane in nas pripravlja da bodo večje položnice ,jaz sem pa mislil da bo ona prevzela odgovornost in oddtopila
Skupnost in država mora podkrbeti za sežigalnico, ona se je angažirala, samo politika se samo briga za stolčke pa škatle rdečega križa. Keri ne sodeluje pri dobičku nede rit mrdno. zaj ko mamo šefa ki drži roko gor nad eu denarjem bi lahko kaj probali, dokler nedo zapravili za pištolike.
Seveda se angažirala ona in predhodnik za svoj žep nehajte s to politiko in da so drugi odgovorni vsak je odgovoren za svojo malomarnost in odločitev