»Z vsakim novim jezikom, ki ga govoriš, živiš novo življenje. Če govoriš samo en jezik, živiš samo enkrat.« Češki pregovor je eden od sloganov evropskega dneva jezikov, ki ga bomo obeležili čez nekdaj dni.
Informacijski točki Evropske unije Europe Direct Maribor in Murska Sobota ob tej priložnosti v ponedeljek pripravljata akcijo, s katero želita poudariti pomen učenja tujih jezikov in predstaviti jezikovno raznolikost Evrope.
Z dijaki bomo kramljali v tujem jeziku
Letos bo okrog 250 dijakov iz osmih srednjih šol v štirih krajih (Murska Sobota, Maribor, Ptuj in Slovenska Bistrica) med 10. in 14. uro na voljo mimoidočim, da se z njimi pogovorijo v tujem jeziku, ki ga bodo imeli navedenega na prepoznavnih rumenih majicah.
Evropska unija ne bi mogla delovati brez sporazumevanja, zato bo naloga dijakov osveščanje občanov o pomenu znanja tujih jezikov na izjemno preprost način – s pogovorom. Prav od tod tudi ime dogodka Pogovori se z menoj, ki letos uspešno poteka že šestič.
Za kulturno in jezikovno raznolikost
Na pobudo Sveta Evrope že vse od leta 2001 26. septembra praznujemo evropski dan jezikov, katerega namen je med drugim spodbuditi kulturno in jezikovno različnost ter učenje jezikov skozi vse življenje.
V Evropski uniji je 24 uradnih jezikov, približno 60 regionalnih in manjšinskih jezikov ter več kot 175 jezikov priseljencev. Po svetu se govori od 6.000 do 7.000 jezikov, večina v Aziji in Afriki; v Evropi pa več kot 200 jezikov. Vsaj polovica svetovnega prebivalstva je dvojezičnega ali večjezičnega, kar pomeni, da govorijo ali razumejo dva ali več jezikov.
Jeziki danes pomembnejši kot kdajkoli
Večjezičnost je sicer eno od temeljnih načel Evropske unije, zapisano v prvi uredbi Sveta iz leta 1958 in vključeno v Listino EU o temeljnih pravicah. Evropska komisija s svojo jezikovno politiko spodbuja večjezičnost in se zavzema za to, da bi vsak državljan EU poleg maternega znal vsaj dva tuja jezika.
Z razumevanjem in uporabo več jezikov lahko namreč državljani bolje razvijajo svoje zmogljivosti na zasebnem in poklicnem področju. Znanje jezikov je bistveno tudi za enakost in vključevanje. Glede na čedalje večjo mobilnost, globalizacijo gospodarstva in spreminjajoča se gospodarska gibanja pa je potreba po učenju jezikov in razvoju večjezičnega in medkulturnega izobraževanja izrazitejša kot kdaj prej.
*Slika je simbolična