Slika je simbolična.
Nekateri ljudje so magnet za komarje in znanstveniki se že leta trudijo ugotoviti, kaj tako privlači te žejne krvosese.

Komarji niso le nadloga; lahko prenašajo uničujoče bolezni ter so odgovorni za več kot milijon smrti vsako leto. Čeprav so bili zgodovinsko bolj prisotni v tropskih podnebjih, so komarji, ki prenašajo povzročitelje bolezni, razširili svoj doseg zaradi segrevanja planeta.

Komarji uporabljajo različne signale, da se usmerijo proti svojim tarčam. Vonj razlikuje ljudi od drugih živali, in nekateri komarji so se že razvili tako, da iščejo naš edinstven vonj, poroča National Geographic.

Že na razdalji do 60 metrov sledijo ogljikovemu dioksidu, ki ga izdihujemo. Ko se približajo, zavohajo vonje, ki izhajajo iz naših stopal, pazduh in kože. 

Na razdalji okoli 15 metrov nas vidijo kot temne silhuete proti svetlobi. Na koncu jih bazeni toplote vodijo do najboljših mest za pristajanje, medtem ko jim receptorji na nogah pomagajo odločiti, kje ugrizniti.

Kaj privlači komarje

Raziskovalci so med drugim identificirali kemikalije v vonjavah vsakega preiskovanca z uporabo instrumenta, ki lahko loči pline v vzorcu na njegove sestavne dele. 

»Človeški vonj je izjemno zapleten,« pravi Stephanie Rankin-Turner, kemičarka na Johns Hopkins, ki je sodelovala pri študiji o različnih profilih človeških vonjev.

V človeških vonjih je »veliko kemijskih spojin, ki jih še nihče ni klasificiral.« Da bi omejili polje, so se raziskovalci osredotočili na kemikalije, ki so znane kot sestavni deli človeškega vonja.

K čemu so nagnjeni komarji?

Njihova analiza je odkrila 15 spojin v zraku, ki so bile prisotne v vonjavah vseh preiskovancev. Toda koncentracije teh kemikalij so določale, kako verjetno je, da bodo komarji ugriznili določeno osebo. 

»Če je neka spojina, ki jo komarji resnično obožujejo, in ena oseba sprošča veliko te spojine, potem to poveča njihovo privlačnost za komarje,« pravi Rankin-Turner.

Komarji so bili posebej privlačeni k karboksilnim kislinam, skupini maščobnih kislin, ki jih najdemo v človeškem znoju in katerih vonj včasih primerjajo s pokvarjenim maslom ali sirom, kar potrjuje prejšnje raziskave, ki kažejo podobno preferenco pri drugi vrsti komarjev. 

Trajne značilnosti vonja

Te kisline proizvajamo v našem sebumu, mastni plasti, ki ščiti našo kožo, vendar se proizvajajo tudi, ko koristni mikrobi, ki živijo na površini naše kože, prebavljajo naše izločke.

Komarji so bili prav tako privlačeni k acetoinu, ki ga prav tako proizvajajo kožni mikrobi. 

»Zdi se, da mikrobiom kože igra pomembno vlogo pri tem, kako dišimo in kako privlačni smo za komarje,« pravi Rankin-Turner.

Čeprav lahko dejavniki, kot so nosečnost, bolezensko stanje ali to, kar jemo in pijemo, vplivajo na naš vonj, so nekatere značilnosti vonja presenetljivo stabilne in trajajo mesece ali celo leta. To se ujema z opazovanjem, da nekateri ljudje, vedno znova privlačijo komarje.

Zavajanje komarjev

Uporaba izdelkov za osebno nego, kot so mila, lahko vpliva na privlačnost za komarje. Eksperimenti so pokazali, da lahko umivanje z nekaterimi mili poveča ali pa tudi zmanjša privlačnost komarjev, odvisno od interakcije mila s posameznikovim telesnim vonjem.

Najboljši načini za odganjanje komarjev so za zdaj še vedno ti, da nosite dolge rokave, svetla oblačila in uporabite zanesljive repelente, kot je DEET, še posebej v regijah, kjer so endemične bolezni, ki jih prenašajo komarji.

Naravni repelenti, kot je olje limoninega evkaliptusa, so manj učinkoviti in jih je treba pogosteje nanašati.

Razumevanje človeškega mikrobioma kože in razvoj probiotičnih rešitev za zaščito pred piki komarjev pa je očitno prihodnost v boju proti tem nadlogam.

Komentarji (6)

Antimigu (ni preverjeno)

Na Metelkovi pa Pujšče jih nega... očitno jih nešterne ne privlačijo, ker smrdijo pa se ne müjvlejo

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

jaz se namažem s svinjsko mastjo in vsi migranti in komari bežijo od mene kot kurbe s plesa

In reply to by Antimigu (ni preverjeno)

Niko i Ništa (ni preverjeno)

jaz pa se namažem s človeškim drekom

In reply to by Lukčev Mesec (ni preverjeno)

Antimigu (ni preverjeno)

Skratka, če neščete sumičof doma, uporabite CIGOSAN... narejen je iz domačoga Šarkezijevoga švica in 100% odganja komare

Niko i Ništa (ni preverjeno)

nas gaye komarji ne pikaju
Ker jih mi pikamo

DUGI (ni preverjeno)

Trbej somo fejs prdete kok se šika, brez skrbij je vrak zeme...

Starejše novice