V tem tednu smo z žrebom dobili pare nove sezone Prve lige Telemach in 2. SNL, potrjena je bila tudi sestava lig pod okriljem Nogometne zveze Slovenije.
Izvršni odbor NZS je na svoji seji potrdil še nekaj pomembnih odločitev. Klub, ki bo iz 2. SNL napredoval v Prvo ligo Telemach, bo deležen spodbude v višini 30 tisoč evrov, polovico v denarju in polovico v športni opremi.
Finančna spodbuda bo namenjena tudi novincem v 2. SNL. Klub, ki bo napredoval iz tretje lige, bo prejel spodbudo v višini deset tisoč evrov, polovico tega v športni opremi.
Spodbude bodo deležni tudi futsal klubi. Novinca med prvoligaši bosta prejela 4.000 evrov, polovico v športni opremi. Zmagovalec pokalnega tekmovanja bo osvojil 4.000 evrov, poraženec v finalu pa 2.000. Zmagovalke ženskega pokalnega tekmovanja bodo bogatejše za 2.000 evrov, s tisočakom pa se bodo potolažile poraženke.
Klubom 1. SFL in 2. SFL, ki v celotni sezoni 2023/24 nastopajo s selekcijami U19, U17, U15 in U13 v NZS tekmovanjih, se bo razdelila finančna spodbuda v višini 2.000 evrov na posamezni klub. Polovica spodbude bo v denarnih sredstvih, polovica pa v športni opremi.
Prvoligaši odslej s kar dvanajsterico rezervistov
Potrjen je bil tudi sklep o številu igralcev na rezervni klopi. Tudi v bodoče bo namreč omogočenih pet menjav, kot smo bili vajeni že vse od epidemije koronavirusa, v povezavi s tem pa se je povečalo tudi število nogometašev, ki so lahko na dan tekme uvrščeni v zapisnik.
»V skrbi za varnost in zdravje igralcev se sprejeme sklep in sicer, da se v uradni zapisnik tekme 1., 2. SNL, Pokala Slovenije in 1. SML za posamezno ekipo lahko vpiše največ 12 (velja za 1. SNL) oziroma devet (velja za 2. SNL, Pokal Slovenije in 1. SML) rezervnih igralcev,« so zapisali pri zvezi.
Izvršni odbor je na seji potrdil dopolnitev sklepov za tekmovanja mladinskih kategorij pod okriljem NZS. V sezoni 2023/2024 v mladinskih ligah prehajamo na nov tekmovalni sistem, saj bo liga U19 ločeno tekmovanja, liga U17 pa bo odslej združena s tekmovanjem U15.
Z dopolnitvijo sklepov je zdaj še bolj podrobno zapisan sistem napredovanja, izpadanja in popolnjevanja v posameznih mladinskih ligah, poudarek je predvsem na kriterijih popolnjevanja in kvalifikacij ter načina popolnjevanja lig glede na število ekip zainteresiranih za napredovanje. Več o tem na tej povezavi.
Višja nadomestila uradnim osebam
Za morda največ prahu bo poskrbel dvig nadomestil uradnim osebam na tekmah, torej sodnikom in delegatom. Prvoligaši bodo v prihajajoči sezoni uradnim osebam namenili kar 300 evrov več na posamezno domačo tekmo kot lani.
Glavni sodnik na tekmi Prve lige Telemach bo po novem za 90 minut sojenja prejel 650 evrov, prej 545. Pomočnika sta v minuli sezoni zaslužila 273, zdaj bosta 320 evrov. Petdeset evrov več bo stal tudi četrti sodnik (dvig z 200 na 250 evrov), VAR sodnika pa bosta zaslužila 380 in 270 evrov (prej 350 in 250). Stroške VAR sodnikov sicer v celoti pokriva NZS iz sredstev FIFA in UEFA. Nadomestilo za delegata oziroma kontrolorja se je z 200 dvignilo na 250 evrov.
Glavni sodnik na tekmah 2. SNL po novem prejme 280 in ne 230 evrov, sodnika pomočnika pa bo potrebno plačati 30 evrov več, zdaj bo strošek znašal 190 evrov. Delegat drugoligaških tekem bo namesto 140 prejel 160 evrov, skupni strošek uradnih oseb za drugoligaše pa po novem znaša 820 evrov, kar je 130 več kot v sezoni 2022/23.
Za dobrih sto evrov na tekmo se je dvignil tudi strošek za uradne osebe tretjeligaških tekem, ki zdaj znaša 670 evrov (prej 575). Nadomestilo za glavnega sodnika s sezono 2023/24 znaša 230, za pomočnika sodnika pa 155 evrov (prej 195 in 130). Delegata bo potrebno plačati 130 evrov, v preteklosti je ta strošek znašal 120 evrov.
Povišalo se je tudi višino nadomestil za pokalno tekmovanje. Na tekmah tretjega in četrtega kroga bodo uradne osebe plačane po drugoligaški, za dvoboje v četrtfinalu, polfinalu in finalu pa prvoligaški »tarifi«.
Nogometna zveza Slovenije bo tudi v prihodnje v celoti krila stroške sodnikov na ženskih in dekliških tekmah, ob tem pa tudi v fantovskih mladinskih ligah, a so do tega upravičeni klubi, ki odigrajo zadostno število tekem na igriščih z naravno travo.
Do povračila potnih stroškov (0,25 evra na kilometer) so na podlagi veljavnih predpisov upravičeni sodniki in delegati na tekmah 1. SNL, 2. SNL, 3. SNL, Pokala Slovenije, SŽNL in Ženskega pokala, če potovanje v obe smeri presega 30 km.
Komentarji (9)
ka si nori kakšne plače si talajo za tretjo ligo dobi sodnik za teh nekaj ur več kak delavec ka celi mesec dela. v vastriji majo v vseh ligah samo enega sodnika na tekmo prinas jih je 5
Idi za sodnika…😂
Tam ni balkanske kulture ob igrišču in na igrišču, tukaj se jih pa 5 skupaj komaj brani pred primitivnimi napadi in izpadi. Zato razlika. Pri nas bi rabili se sodniškega psa čuvaja.
Kaj pa enakopravnost med spoloma?
Zakaj imajo ženske sojenje zastonj?
Ta zadeva na sodišču pade!
A ima kdo jajca za tožbo?
Zato ker to nobenega ne zanima.
Putin spizdil z MOSKVE.
Debeli F. je sodnik in razsodnik tukaj na Sobotainfo. Razsoja o vsaki stvari in sodi vsakemu
in to popolnoma zastonj. Edino plačilo so + on - .
A to je kaj obdavčeno?? gre v dohodnino ali ne?
Seveda gre v dohodnino. Razlika je tudi, dobiš to izplačano kot posameznik, ali preko SP-ja. Slednje je bolj ugodno, vsaj deset let nazaj je bilo tako, ko sem še sam dobival honorarje zaradi udejstvovanja v košarki.
Že takrat smo bili "košarkarji" pravi revčki v primerjavi z nogometnimi delavci, ampak nogomet je nogomet, košarka pa čisto drugi svet kar se tiče financ.
Nekaterim se te takse zdijo prevelike... poglejte, trg določa ceno. Klubi to plačajo, zaradi taks še noben ni propadel, takse za ženske tekme pa mislim da plačuje NZS?
Vsaj v košarki je vedno primanjkovali sodnikov in sodnic tudi zaradi mizernih taks. Da nekje začneš dobiš mogoče 15 evrov čistega po tekmi, deležen pa si kot neki novinček, kateri se še niti ne znajde tudi žaljivk in groženj. In marsikateri ali marsikatera obupa.