Največ študentov (93 odstotkov) ChatGPT uporablja za pridobivanje informacij in pisanje seminarskih nalog. Gre za prvo tovrstno raziskavo v Sloveniji, ki so jo izvedli na vzorcu 292 anketirancev.
Raziskava je pokazala, da se 93 odstotkov študentov na ChatGPT najpogosteje obrne ko iščejo ideje naslovov seminarskih nalog in ko ne vedo kako nadaljevati z nalogo. Slabih 90 odstotkov študentov umetno inteligenco uporablja za izboljševanje jezikovnega sloga, jezikovno pravilnost in preverjanje točnosti informacij.
Približno dve tretjini študentov uporablja ChatGPT za odkrivanje oziroma preverjanje novosti, ki jih ponuja umetna inteligenca. Približno polovica študentov se funkcij umetne inteligence poslužuje za preganjanje dolgčasa ali v problematične namene, kot je pisanje dela ali cele seminarske naloge.
Uporaba umetne inteligence je med študenti pogosta tudi v vsakdanjem življenju. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da se 41 odstotkov študentov na ChatGPT obrača za pridobivanje nasvetov glede odnosov z drugimi ljudmi. Približno enak delež jih išče pomoč pri pisanju elektronske pošte in izboljševanju nastopanja v javnosti ali na družbenih omrežjih.
Raziskava je pokazala da uporaba umetne inteligence študentom pomaga pri študiju in izboljša njihov uspeh, ni pa jasno v kolikšni meri raba umetne inteligence prispeva h kompetencam.
O boljšem študijskem uspehu so se izrekli tudi študenti, ki ChatGPT uporabljajo v problematične namene. K problematični rabi umetne inteligence so bolj nagnjeni tisti, ki pridobljenih informacij ne ovrednotijo kritično in se ne zavedajo etičnih vprašanj pri uporabi umetne inteligence. ChatGPT bodo zelo verjetno problematično uporabljali tudi tisti, ki dobro poznajo tehnološko ozadje, a hkrati nimajo drugih pismenosti.
Raziskava, ki so jo na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani izvedli med 11. in 18. majem je kot najbolj problematično prepoznala pomanjkljivo poznavanje tehnološkega in ekonomskega ozadja umetne inteligence ChatGPT.
Komentarji (13)
Ka koji kurac promovirate te levičarsko propagandno sranje. Te ChatGPT je že večkrat dokazal da LAŽE in si IZMIŠLJUJE stvari in da je zelo levo usmerjen. Me glih zanima kako dolgo bo še to sranje online, glede nato koliko tožb je že vloženih proti podjetju ki ga upravlja zaradi lažnivih in izmišljenih dejtstev, predvsem o desničarskih politikih.
Tipični libtard... Ko mu predstaviš DEJSTVA ki jih nemore izpodbiti, začne z žaljivkami...
In reply to Daj se obese,ker nevejš… by lejkomlejko (ni preverjeno)
To je za nevedne in lenobne ljudi, ki verjamejo kaj jim sistem pove. Ostali sami raziskujejo, tudi v knjigah ki jih ta chatgpt ne pozna, ker resnica nikoli ni enoznačna, je pa samo ena.
Sem preizkusil, zadeva ni nevem kaj inteligentna, odgovori pa zelo splošni. Ko jih opozoriš na nepravilnosti se opravičujejo in izgovarjajo da pač nimajo dostopa do iskanih podatkov in tudi do interneta NE. Bolj umetniki kot inteligenca.
Itak, tam lahko samo po stopnicah padeš.
In reply to Za FDV bo dovolj dobro 😆 by Jack00000 (ni preverjeno)
Zanimivo, sam sem uporabljal zadevo, po vecini za programsko kodo. Testerji so preizkusali tudi dostop do informacij na drugih podrocjih. Se nikoli, nikjer nisem naletel na informacijo o tem da openai odgovori da nima dostopa do interneta ali iskanih podatkov. Mogoce kaksna druga oblika chatgptja. Ce se motim, mi prosim povej konkreten primer.
In reply to Sem preizkusil, zadeva ni… by Menejne (ni preverjeno)
ChatGPT ima samo info iz leta 2021, nima dostopa do neta. Bing chat je tisti, ki ima dostop do neta in je GPT4 verzija medtem, ko je tale, ki je free GPT3.5.
In reply to Zanimivo, sam sem uporabljal… by Prophet (ni preverjeno)
namesto vas bo užival v življenju...
to bi nucali nekatere institucije, ki nimajo pojma o osnovnih zadevah, tudi s slovenskem jeziku.
sex kompetenca mogoce?