Bolnišnice v juniju zaradi zdravniške stavke večinoma ne bodo imele večjih težav. Ponekod zaradi stavke storitve skoraj ne odpadajo, drugje imajo večje težave zaradi siceršnjega pomanjkanja kadra.
V nekaterih bolnišnicah zaradi zdravniške stavke sicer beležijo izgubo finančnih sredstev, nekatere pa tega zaradi različnih dejavnikov ne občutijo.
V ljubljanskem UKC kljub stavki pozitiven rezultat
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so poudarili, da stavka poteka odgovorno.
»Kot osrednja in največja slovenska univerzitetna bolnišnica v državi zagotavljamo zdravstveno oskrbo vsem pacientom, ki zdravstveno oskrbo potrebujejo. Posledice stavke s požrtvovalnim delom medicinskega osebja v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana kratkoročno še obvladujemo,« so navedli.
V prvih treh mesecih letošnjega leta so sicer zaznali minimalen padec realizacije v primerjavi z enakim obdobjem lani. A gre za posledico več dejavnikov - večjega priliva pacientov na urgenco, zaradi česar je občasno potrebno prerazporejanje kadrov, zaprtja osmine glavne stavbe zaradi obnove in deloma tudi stavke.
Zaradi stavke ni zaprt noben oddelek, prav tako ni bistveno okrnjena nobena od dejavnosti. Umaknjeno soglasje ima 340 zdravnikov. Novih umikov soglasji v zadnjem mesecu pa niso prejeli. Umik soglasja je preklicalo 35 zdravnikov.
Poudarili so, da je zavod v prvih treh mesecih kljub zaprtju osmine glavne stavbe in kljub stavki posloval s presežkom prihodkov nad odhodki v višini 237.000 evrov, kar je posledica predvsem velikega števila opravljenih transplantacij.
Na vprašanje, ali junija zaradi koriščenja preostalega lanskoletnega dopusta zaposlenih, poleti pa zaradi koriščenja letošnjega dopusta pričakujejo težave, so odgovorili, da za zdaj kaže, da večjih težav zaradi koriščenja dopustov ne bo niti junija niti v poletnih mesecih.
V mariborskem UKC največ težav na kirurgiji
V mariborskem kliničnem centru največji izpad programa zaradi zdravniške stavke beležijo na kirurgiji, saj oddelek za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin dela le z 40-odstotno zmogljivostjo. Zapiranja dejavnosti oziroma oddelkov ne bo, so zatrdili.
»Urniki dela so in bodo tudi v prihodnje prilagojeni. Pri urejanju urnikov upoštevamo vse možnosti, ki nam jih daje delovnopravna zakonodaja,« so pojasnili.
Trenutno ima umaknjeno soglasje za delo preko polnega delovnega časa 170 zdravnikov. Do sedaj je umik soglasja preklicalo 95 zdravnikov. V zadnjem mesecu noben zdravnik ni preklical soglasja za delo preko polnega delovnega časa.
Ocenjujejo, da v UKC Maribor zaradi stavke mesečno izgubljajo milijon evrov.
V murskosoboški bolnišnici se stanje normalizira
V murskosoboški bolnišnici je od začetka stavke odpadlo okrog 700 posegov in storitev. Zdravniška stavka je bila najbolj intenzivna v začetku, tudi zaradi umikov soglasij zdravnikov za nadurno delo, sedaj se stanje zaradi novele zakona o zdravniški službi počasi normalizira, so pojasnili.
Soglasja za nadurno delo je na začetku stavke umaknilo 39 zdravnikov, kasneje je soglasja umaknilo še devet zdravnikov. V zadnjem mesecu ni bilo novih umikov.
Glede morebitnih težav poleti zaradi koriščenja dopustov so pojasnili, da se težave vsekakor pojavljajo, tako kot vsako leto v tem času. Trudijo se zagotavljati čim bolj optimalno realizacijo predvidenega programa, so poudarili.
Na vprašanje, kolikšna je dosedanja finančna izguba zaradi zdravniške stavke, so odgovorili, da je ta v prvem tromesečju letošnjega leta znašala 981.393 evrov.
Stavka Fidesa poteka slabih pet mesecev
Stavka Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki se je začela 15. januarja, traja že skoraj pet mesecev in je že pred časom postala najdaljša zdravniška stavka v Sloveniji doslej.
Sindikat zahteva sklenitev aneksa k tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, s katerim bi ustrezno dvignili plače še starejšim zdravnikom po tistem, ko je bila večina mlajših zdravnikov v prejšnjem letu deležna dviga plač za pet plačnih razredov.
Pogajanja med vlado in sindikatom doslej niso prinesla rezultatov, dogovora ni prinesla niti mediacija.
Komentarji (4)
Kriva je sedanja vlada nihče drug,vidite da niti ne rešijo problemov z tistimi ki jim je neurje odneslo domove,verjetno vlada čaka da bo letos neurje odneslo to kar je ostalo in potem jim nebo potrebno dati nič in spet si vlada napolni žepe z denarjem ljudje pa ostane prazen nič.
Kak poteka na upravni enoti. Kolko ljudem so spili živce, sramota nad takšno državo in politiko. Vse hre v pm.
Čudna je ta tvoja izjava: navadno na vse pretege braniš *žaljiva vsebina je bila odstranjena* kapitalistične partizane?
mladizdravniki.si deset polomij te vlade