Potem ko je tik pred zdajci prišlo do zapleta v zvezi z novelo zakona o evidentiranju delovnega časa, pri čemer naj bi bila v igri tudi njena zamrznitev, na Inšpektoratu Republike Slovenije za delo napovedujejo zamik napovedane usmerjene akcije nadzora na začetek leta 2024.
Kot so pojasnili za Slovensko tiskovno agencijo, so se za to odločili zaradi številnih novosti, ki čakajo podjetja.
Časovni zamik zaradi pričakovanih zapletov pri implementaciji
Kot so dejali na inšpektoratu:
»Novela vnaša številne novosti, v tej luči pa pričakujemo, da bodo imela nekatera podjetja pri implementaciji težave, "zato tudi »časovni zamik«.
Vsem delodajalcem smo s sodelavci na ministrstvu za delo vedno na voljo. Na nas lahko naslovite strokovna vprašanja, preko katerih vam bomo nudili strokovno pomoč, da pravilno prenesete novosti zakona. «
Usmerjeno akcijo nadzora pa bodo torej začeli šele v začetku leta 2024.
Z njo bodo preverjali, ali so delodajalci uspešno prenesli novosti zakona v prakso.
Nadzor bo sorazmeren
Na inšpektoratu navajajo, da pri manjših kršitvah ne bodo takoj ukrepali.
»Upoštevali bomo načelo sorazmernosti, torej če bomo prepoznali majhne kršitve, večino zadev pa bo imel delodajalec pravilno urejene, bodo inšpektorji izrekali opozorila oziroma opomine.«
A pozor, večje sistemske napake bodo kaznovane.
»V primeru, da bodo inšpektorji pri delodajalcih prepoznali večje, sistematične oziroma dalj časa trajajoče kršitve delavskih pravic, pa bodo temu tudi primerno ukrepali,« so dodali na inšpektoratu.
Gospodarski minister se strinja, da je novela zakona prestroga
Novela zakona o evidentiranju, ki je bila septembra lani usklajena na Ekonomsko-socialnem svetu, je v veljavi od 20. maja, v uporabi pa bi morala biti od ponedeljka, saj je delodajalcem zagotovila polletno prehodno obdobje.
A gospodarski minister Matjaž Han je za današnjo sejo vlade na podlagi pozivov delodajalcev napovedal tudi pogovor o njenih spremembah.
Strinja se namreč, da je neživljenjska in jo je treba popraviti, v tem času pa bi jo sam zamrznil.
Z akcijo naj bi preverjali, ali delodajalci upoštevajo novosti
Spletni portal N1 je že v sredo poročal, da naj Inšpektorat Republike Slovenije za delo do popravkov zakona ne bi izvajal nadzora nad izvajanjem novele.
Katja Čoh Kragolnik je namreč v zvezi z novelo v torek napovedala usmerjeno akcijo nadzora.
Slednja naj bi se potegnila tudi v prvo polovico prihodnjega leta. V njej naj bi sodelovalo okoli 50 inšpektorjev s področja delovnih razmerij.
Novela zakona o evidentiranju predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času, obveščanje delavca o podatkih iz evidence, obvezno trajno hrambo evidenc, obvezno vodenje elektronskih evidenc za kršitelje zakonodaje ter višje globe in pooblastilo inšpektorjem za izrekanje glob v razponu.
Spremembe zakona sledijo dolgoletnim opozorilom inšpektorata za delo, da zakonodaja ne omogoča učinkovitega nadzora in kaznovanja kršiteljev, kršitve, vezane na delovni čas, odmore in počitke, pa so ene najpogostejših na področju delovnih razmerij.
Komentarji (3)
...vej pa nemreš dati oblast nekomi...šteri bi gnjes srau...vütro bi kozlau...pojütri drijskal...te pa pa kozlau, ...pa nigdar nikaj nej napravo... ... ... vij na oblasti ...plešite...plešite... plešite tan ta prouti pekli...
Nej san proti stemplanji, ampak trbej ga malo poenostaviti, nemres vsaki dr.k pisatii, prihod in odhod ter malica da ali ne , ter ce kaksen predcasen odhod z dela (recimo ura dopusta). To potem naj velja za vse od cistilke, zdravnikov, inšpektorjev......do poslancev, brez izjem , drugace to ni treba sprejeti.
Babo doma poštemplati preden gre delat, da jo nebojo v službi še enkrat.