Po tistem, ko je vlada svet Agencije za energijo zaradi dogajanja glede nove metodologije za obračun omrežnine pozvala k odstopu, sta iz organa izstopila Mitja Breznik in Sandi Šterpin, poroča Večer.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je medtem ta teden objavilo poziv za zbiranje predlogov kandidatov za člana sveta agencije.
Da je iz sveta izstopil Breznik, je že v ponedeljek za Televizijo Slovenija povedala državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen, za Večer pa so danes na agenciji dodatno potrdili še, da je iz sveta izstopil tudi Šterpin.
Obema bi mandat potekel šele junija 2029.
V svetu, katerega člane imenuje državni zbor na predlog vlade, sta poleg predsednika Franca Žlahtiča tako le še Borut Bratina in Janez Kopač.
Mandat jim poteče junija 2026.
Po zakonu ima svet predsednika in še pet članov, po obeh odstopih bodo tako člani le trije.
Ministrstvo je medtem v uradnem listu v ponedeljek že objavilo poziv za zbiranje predlogov kandidatov za člana sveta agencije. Rok za oddajo kandidatur se izteče konec januarja.
Listo kandidatov, ki jih lahko ministrstvo za okolje, podnebje in energijo povabi tudi na razgovor, bo minister poslal vladi, ta pa bo predlog kandidatov posredovala državnemu zboru.
Kandidata lahko predlaga tudi vlada sama.
Do Breznikovega in Šterpinovega odstopa sicer prihaja v času zaostrenih odnosov med vlado in Agencijo za energijo zaradi negativnih odzivov na višje račune za elektriko ob novembrskem prehodu iz nižje v višjo sezono v okviru nove metodologije obračuna omrežnine za energijo.
Vlada je tako tik pred božičem vodstvo agencije pozvala, naj do 8. januarja vzpostavi pogoje, da bo lahko s februarjem omrežnino obračunavala po starem sistemu, svet agencije pa je pozvala k odstopu.
Na agenciji so v odzivu zapisali, da v tem trenutku ne vidijo potrebe po prenehanju uporabe nove metodologije. Bodo pa učinke redno spremljali in po potrebi metodologijo dopolnjevali oz. nadgrajevali.
Žlahtič in Bratina sta bila medtem odločna, da iz sveta ne bosta odstopila, do ravnanja vlade in izjav premierja Roberta Goloba pa sta bila kritična, saj v njih vidita nedostojno poseganje v pristojnosti neodvisnega regulatorja.
Komentarji (4)
Ka zdaj Golob posrani sere.Kda pa se je delalo na podražitvaj elektrike pa ostalega te pa se nej gor proso .Takrat je lajal da vlada nema kaj z energetikov .Naj vržejo to prasico Godinovo in njene klope
Od Goloba več ali manj pričakovano!
Najprej nas prepričuje (imel je dve leti časa za nasprotno), da na nov izračun omrežnine položnice v veliki večini odjemalcev ne bodo višje. Premisli si že čez dva tedna in udari z neumno trditvijo, da MORA agencija preiti na prejšnji izračun omrežnine.
Potem pozabi, da vlada ne more zamenjati članov agencije oz. nekega sveta za energetiko, ker jih je pozval na odstop. Zapove jim celo, da prevzamejo odgovornost. Pa kdo jim je držal štango v smislu, da nas je "krmil z resnico", da bo nov izračun omrežnine pravičen. Ni bil to on?
Nekje vmes, ker mu brzopleto, kakor je na splošno vajen komunicirati, ne bo uspelo prestrašiti ljudi v agenciji in da starega načina za izračun tako hitro ne bo, odloči, da vlada pokrije ceno elektrike, katera se je ravno v tem času solidno podržila. Z denarjem proračuna... torej si sami sebi krijemo razliko v ceni elektrike.
In brez kontraodgovorov, da bi desna vlada delala enako, ker tega ne vemo, samo to: imamo, kar smo izvolili. Nepomembno, je sosed volil te ali one, sami smo se po domače povedano... zajebali!
te bunbar naj odstopi ka so zaj oni krivi
Kdo je že odstopil ? Nihče, vlada je še zaposlila še eno prostitutko !!
STA 3. Januar 2025 16:22 v Slovenija | Čas branja: 1:32 min.