Novoletne podražitve elektrike se ne rabimo bati, prava podražitev prihaja šele naslednjo zimo. Takrat bo marsikoga zabolelo v žepu.

Z novim letom se spreminja obračun električne energije, ki bo občutno dražji. Vlada bo nekaj časa podražitev pokrivala s subvencijo za 90 odstotkov porabljene energije, medtem ko bomo za 10 odstotkov morali plačati polno ceno energije. A to ni najhuje, kar nas čaka pri cenah elektrike. Pravi šok bo prišel šele sredi leta.

Junija 2024 se obetajo velike spremembe pri načinu obračunavanja omrežnine. Te so v zadnjih tednih dvignile veliko prahu, saj ukinjajo enostaven in pregleden način obračuna porabe električne energije po višji in nižji tarifi ali pa po enotni tarifi. Poleg novega, precej bolj zapletenega načina obračunavanja, ki predvideva kar pet časovnih blokov (pet različnih tarif), prinaša tudi cenovne pribitke na prekoračitve dogovorjene porabe, zaradi česar se lahko zgodi, da bo račun za elektriko tudi nekajkrat višji, kot doslej.

Kaj sploh prinaša nov način obračuna omrežnine?

Nov način obračuna omrežnine prinaša pet različnih blokov. Tarifni bloki se najprej delijo na poletno sezono, ki traja osem mesecev (od marca do oktobra) ter na dražjo zimsko sezono, ki traja od novembra do februarja. Takrat na žalost tudi precej več porabimo. 

Znotraj vsake sezone so še štiri različne tarife, pri čemer se sredinske tri tarife pojavljajo v obeh sezonah, najdražja le v zimski sezoni, najcenejša pa zgolj v poletni sezoni. 

Sistem obračunavanja bo tako postal dosti bolj kompliciran, kot je bil doslej, ko smo poznali le višjo in nižjo tarifo.

Poleg časovnih blokov pa je bistvena novost tudi podražitev omrežnine, ko boste prekoračili dogovorjeno obračunsko moč. Najbolj vas bo po žepu udarila prekoračitev dogovorjene obračunske moči v 1. časovnem bloku, ko bo tarifna postavka za kilovatno uro namesto 0,01958 evra na kilovatno uro v primeru prekoračitve za en kilovat v trajanju ene ure pomenilo kar 7,93 evra pribitka.

Uporaba toasterja res ne, uporaba pečice pa vas lahko drago stane

Direktorica Agencije za energijo Duška Godina je na včerajšnji tiskovni konferenci Energetske zbornice Slovenije poskušala pomiriti javnost, da ne bo treba kuhati ponoči ter da uporaba toasterja uporabnikov ne bo udarila po žepu. Že res, uporaba toasterja, ki porabi približno 800 vatov moči, ne bo hudo dvignila porabe. 

Poleg tega toaster deluje le nekaj minut in povprečja ne bo bistveno dvignil. A po našem mnenju gre zgolj za podcenjujoče zavajanje javnosti.

Vzemimo primer tipične slovenske družine, ki se v zimskem času popoldne vrne iz službe domov. Mož pomiva posodo, ki je ostala od zajtrka, zaradi česar se vključi bojler (2 kW).

Žena vključi pralni stroj (2 kW), hkrati vključi še pečico (2,4 kW), da lahko speče krompir za kosilo. Na električni kuhalni plošči na zmanjšani jakosti (1 kW) peče meso in ker je zunaj hladno, se vključi še toplotna črpalka, ki sicer ne deluje na polni moči, a vseeno porabi 1 kW moči. Skupna trenutna poraba gospodinjstva je tako 8,4 kW moči

Če ima gospodinjstvo dogovorjeno priključno moč v tem časovnem bloku 6,9 kW in bo za samo pol ure njihova poraba znašala 8,4 kW, jih bo to stalo kar 8,42 evra.

Ker primerjalnik agencije za energijo ne dela, je naredil svojega

Agencija Republike Slovenije za energijo na svoji spletni strani oglašuje Primerjalnik stroškov omrežnine, s katerim naj bi občani lahko primerjali stroške omrežnine po starem in novem načinu obračunavanja, vendar ta že več mesecev ne deluje

Sebastian Pleško, sicer zaposlen na odseku za reaktorsko fiziko na Inštitutu Jožef Stefan, na spletnem omrežju X pa bolj znan pod psevdonimom seba1337, je zato naredil svoj primerjalnik, s katerim lahko občani enostavno preverijo, koliko bodo plačevali elektriko po novem.

Za nedelovanje primerjalnika je agenciji za energijo očitno malo mar.

Primerjalnik lahko najdete na tej spletni povezavi, za uporabo primerjalnika pa si boste najprej morali priskrbeti podatke o vaši porabi elektrike iz preteklih mesecev. 

Te podatke lahko najdete na spletni strani Mojelektro, kamor se prijavite s svojim SI-PASS uporabniškim profilom. 

Na portalu Mojelektro lahko najdete podrobne podatke o porabi svojih odjemnih mest za preteklo časovno obdobje.

Podatke s portala Mojelektro prenesite v obliki CSV.

Za izračun porabe boste morali izbrati podatke za celotni mesec, izbrati podatke o porabljeni moči (ne energiji) ter prenesti datoteko CSV

To datoteko CSV nato naložite na primerjalnik, ki vam bo na podlagi vaše dejanske porabe v preteklem obdobju izračunal, koliko boste za enako porabo elektrike plačali po novem sistemu obračuna. 

Podatke o obstoječi priključni moči najdete na svojem računu za elektriko, ki ste ga prejeli od ponudnika, medtem ko podatke o dogovorjeni obračunski moči najdete na računu za mesec julij. 

Pri manjših gospodinjstvih (stanovanje) predlagana obračunska moč običajno znaša 4,6 kW, pri večjih (hiša) pa denimo 6,9 kW.

V levem stolpcu je prikazan obračun po trenutnih cenah, v desnem pa obračun po novem sistemu.

Zgornji primer tipične družine, ki samo en dan v mesecu po prihodu iz službe vključi več večjih porabnikov elektrike po zgornjem scenariju, smo vnesli tudi v primerjalnik.

 Kot je razvidno iz tabele, jih bo enkratna prekoračitev dogovorjene obračunske moči stala sedem evrov brez davka na dodano vrednost oziroma toliko, kot jih bodo stale same sestavine za pripravo kosila.

Komentarji (16)

z4z54hghgfh6zhhw54 (ni preverjeno)

Poceniti se bo morala pizda vam je materna lažniva parazitska lopovska!

Piksln (ni preverjeno)

bravo za ta prispevek. Bravo tudi za gospoda, ki je primerjalnik naredil!!!
Dobro nas bodo obirali!

Vaše ime.... (ni preverjeno)

Pa ka nebe srao.Zdaj se ešče naj sipas iden riktat. In to mi priporoča en zabiti zamaskerani butlen. Ne hvala

pleskavic (ni preverjeno)

ČISTA LAŽ.ELEKTRIKA SE BO POCENILA.JANŠA PRIDE NA OBLAST

go (ni preverjeno)

Mi plešemo, gen majstor Holob usrani pa nam svira.

trg zmage

Elektrika je že zdaj predraga, ne verjeti, da dobivamo eno najcenejših v Evropi.
"Vrhuski manager" po Urški Klakočar Zupančič je pač "uspel" za dobo dveh let prodati na tuje dokaj poceni elektriko in sedaj moramo uvažati precej dražjo. Seveda je iz prodaje nastal vseeno solidni dobiček, ni pa ta vrhunski strokovnjak za elektriko predvidel draženje tega produkta pozneje. Pa je veliko indicev kazalo v to smer oz. po kmečki pameti, če nekaj imaš, ne smeš takoj vse razdati prvemu kupcu, kajti pozneje...? Od dobička si je lepo izplačal 1,9 mio evrov nagrade in veliko vas tule lahko hitro po današnjih tarifah izračuna, koliko so ali bodo zaslužili v celem življenju?

Đager (ni preverjeno)

Še malo pa mo nazaj čarne ķűnje mele, pa de pisker viso na enon lonce. Budale da se van posvejte ka tej gledajo samo ka nas do konca oberejo. Hvala vsem še enkrat ka ste volile tou sranje od golouba.

Grk (ni preverjeno)

Ge je pa ešče avto na elektriiko?

lukčev mesec (ni preverjeno)

Ja, pač ne bomo več pekli v pečici, ampak bomo grilali zunaj.

Toplotna črpalka se bo ugasnila.

Drva so se itak pocenila in bomo sedeli ob kaminu.

No, saj ne bo tako hudo.

Bo pač potrebno prej dvigniti dogovorjeno porabo in ne bo zapletov.

Problem bo pri ljudeh, ki tega ne bodo razumeli.

lukčev mesec (ni preverjeno)

Še mimogrede.

Zadnjič mi znanec pravi, da sta mu otroka študenta povedala, da takoj, ko zakljućita študij gresta v tujino.

Že se dogovarjata in povsod po Evropi primanjkuje kadra tak, da še lahko izbiraš kje so boljši pogoji.

Rekla sta, da v tem sranju v Sloveniji nočeta več biti.

Khmmmmm (ni preverjeno)

Pa logicno ka de drazje, vejpa Golob je iz elektro krogov, on more delati svojin kolegan usluge, njin puniti zepe, ker prej ko slej nede vec v vladi… in te kda vec nede v vladi de nazaj v elektro krogih, ge se zdaj cedijo med in mleko! Pa se usluge do njemi vsi duzni. On trenutno dela in vlaga za svojo prihodnosti!!!

trg zmage

Po vseh indicih on ustanavlja ene vrste "elektro imperij". Ker res ne bo dolgo več vladal (mogoče bo celo sam odstopil) si tlakuje pot na vodstveni položaj tega imperija, katerega bodo obvladovali različni krogi... najebali pa bomo mi!

Niko i ništa (ni preverjeno)

Kateri pa si ne kopa k sebi, ko je na poziciji?
Spomnimo, Janša je takoj ko je prišel na oblast je sebi in prisklednikom zvišal plače.
To je človeško in nič posebnega.

kuntakinte (ni preverjeno)

...glavno ka neje plačo zvijšau musarci--pujsi pepi...

Karač (ni preverjeno)

Še prosili boste Janšo. naj pride nazaj!

čarni vrag (ni preverjeno)

Poleg Ukrajincov smo Slovenci največji idioti v Evropi. Oboji smo izvolili igralca za predsednika. Zdaj bi pa 26 zmešanih predsednikov vlad EU dalo več deset milijonov Ukrajini. Trgali do vam od ust in dajali ukrajinskim lopovom, ka do si kupovali vile na #demokratičnem" Zahodu. Golob in Janša, oba sta hlapca globalistov.

Starejše novice