Upravno sodišče je sprejelo odločitev v zvezi z javno rabo jezikov narodnih skupnosti.
Na tožbo Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti je razsodilo, da je na dvojezičnih območjih pravilna tudi uporaba besedila v jeziku narodne skupnosti pred slovenskim.
Sodba, ki temelji na Ustavi Republike Slovenije in veljavnih zakonih, pomeni pomemben premik pri zaščiti pravic narodnih skupnosti v Sloveniji.
Pri Pomursko madžarski samoupravni narodni skupnosti navajajo, da je »Inšpektorat za kulturo in medije Republike Slovenije v več odločbah zahteval, da se na dvojezičnih območjih pri javnem sporazumevanju najprej uporabi slovenski jezik, šele nato pa jezik narodne skupnosti, kot je madžarščina.«
Pomurska madžarska samoupravna narodna skupnost je vložila pritožbo na ministrstvu za kulturo, ki pa je pritožbo zavrnilo.
Nato je sledila tožba na upravno sodišče, ki je zdaj razveljavilo odločbo inšpektorata.
Sodba ne poudarja le pravne utemeljenosti dvojezičnosti, temveč tudi pomembnost enakopravnosti jezikov na območjih, kjer živijo pripadniki narodnih skupnosti.
Komentarji (16)
Slovenija je Slovenija, Mađarska pa naj bo Mađarska!
тито јео бебе са кнедлама
pa ni, ker potem bi v sloveniji tudi živeli samo slovenci ali državljani slovenije , vsi enaki pred zakonom, ampak temu ni tako, imaš priznana neke dodatne kvazi skupnosti s pravicami ki kao prihajajo iz balkana, indije itd in še od kod drugod.
Samo še tou jin je falilo do popolne sreče. Zdaj vupan ka do tej mađari že ednouk dali mer s ten nonstopnin iskanjon nekših dodatnih pravic. Te se pa čudijo zakoj jih nišče nema rad.
mi Rusi vas osvobodili
drugače v slovenski hlapci še vedno bili Madžarski hlapci
100x raje vidim da govorimo madžarsko poleg prekmurščine in sloveščine, kot albansko.
Kakšna je razlika med mađarščino in albanščino? Za nas Slovence sta to oba tuja jezika, tako da bi oba ta jezika, skupaj z italijanščino in vsemi ostalimi tujimi jeziki, morala biti podrejena napram Slovenščini in v nobenem primeru se nebi smelo dovoliti, da katerikoli tuji jezik na kakršen koli način prednjači pred Slovenskim jezikom. Nisem nek nacionalist ali kako drugače sovražno nastrojen do tujcev in tujih jezikov, samo vse kar je prav. To kar je sedaj odločilo višje sodišče ni prav in mislim, da imamo glede tega eno strašno napako v naši ustavi. Verjamem, da je v naši ustavi še več takšnih cvetk, saj se je od osamosvojitve vedno delalo na neki všečnosti in ugajanju določenim, v škodo večine.
A bodo isti kriteriji na drugi strani veljali tudi za porabske Slovence?
V Porabju pa imaš madžarski pravni red
Mađarizacija. Sicer pa mađari po šolah se že rusko včijo. orban-putin naveza.
V Sloveniji more biti prvi jezik slovenščina, vse drugo je napad na državo. Če je resno tak kak je napisano trbej spremeniti ustavo, če pa je Upravno sodišče napravlo napako ga trbej razpistiti.
aja, povej tam v Kranju, kjer govorijo albansko in se nočejo prilagoditi
Vogrin dela v državni službi in zavolo toga ka je vogrin njemi država Slovenija dodatno plačuvle dodatek ka je vogrin. Pa tou nega nindri. Je tak tudi na Vogrskon?
Odločitev sodišča je meni nerazumljiva. Pa ne morejo imeti drugi jeziki prednost pred slovenščino in pirka!!! Če je kje v zakonodaji ali drugih predpisih tako zapisano, je treba to nemudoma popraviti!!!
Prideš v Lendavo v trgovino pa ti nešče gučati Prekmursko ali Slovensko,Idi v Lenti pa tij delaj v trgovini pa guči Slovenski, bi rad vido ka bi bilo? Če komu ne paše Slovenščina in Slovenski kruh,je tam blizu Mađarska, bo živel v izobilju, cedila ta se njemi med in mleko. Stalno zaverajo, kda pa sto kaj povej, te pa ogenj v strehi.⁹Takoj spremeniti zakonodajo!Ka je to drùjgo kak Madarizacija?
1.člen Zakona o rabi slovenskega jezika pravi:" Slovenski jezik (v nadaljnjem besedilu: slovenščina) je uradni jezik Republike Slovenije. V njem poteka govorno in pisno sporazumevanje na vseh področjih javnega življenja v Republiki Sloveniji, razen kadar je v skladu z Ustavo Republike Slovenije poleg slovenščine uradni jezik tudi italijanščina in madžarščina in kadar določbe mednarodnih pogodb, ki zavezujejo Republiko Slovenijo, posebej dopuščajo tudi rabo drugih jezikov.
Zapis v 1.členu "poleg slovenščine" , nedvoumno izskazuje namen zakonadajalca, da se poleg slovenčine uporablja še italijanski ali madžarski jezik, kar po mojem dojemanju pomeni, da je na prvem mestu vedno slovenščina. Nek jezik je vedno prvi. Kateri jezik pa bi naj bil v Sloveniji na prvem mestu, se sprašujem? Ali je lahko slovenščina v Sloveniji sploh kdaj na drugem mestu? Glede na ustavno zaščito suverenosti slovenskega jezika v Sloveniji, je po moje sploh nedopusten pomislek, kateri jezik v Sloveniji je na prvem mestu.
Upam, da bodo pravni in ustavni strokovnjaki na to nesmiselno in škodljivo odločbo ustrezno reagirali.