Eurostat dvakrat letno, 1. januarja in 1. julija, objavi poročilo o minimalnih plačah v 27 državah Evropske unije, državah kandidatinjah in Združenih državah Amerike.
Kje se v primerjavi z drugimi državami nahaja Slovenija?
Nekaj držav minimalne plače ne pozna
Minimalna plača je opredeljena kot najnižje plačilo, ki bi ga moral delavec prejeti za delo, ki ga opravlja.
V Evropski uniji obstajata dve obliki minimalnih plač, tj. zakonsko določene (urejajo jih uradni zakoni ali statuti) in dogovorjene s kolektivno pogodbo (določene v nacionalnih medpanožnih pogodbah med sindikati in delodajalci).
Na dan 1. januarja 2025 je imelo 22 od 27 držav Evropske unije določeno nacionalno minimalno plačo. Države brez nacionalne minimalne plače so bile Danska, Italija, Avstrija, Finska in Švedska.
Med desetimi državami kandidatkami in potencialnimi kandidatkami jih ima sedem nacionalno minimalno plačo – Črna gora, Moldavija, Severna Makedonija, Albanija, Srbija, Turčija in Ukrajina. Minimalne plače niso določene v Bosni in Hercegovini, Gruziji in na Kosovu.
Slovenija v drugi skupini
V Eurostatovem poročilu so države po minimalnih plačah razdeljene v tri skupine. Slovenija se uvršča v drugo skupino.
- V prvi skupini so države, kjer delavci prejemajo 1500 evrov ali več.
Med njimi je šest držav - Luksemburg (2638 evrov), Irska (2282 evrov), Nizozemska (2193 evrov), Nemčija (2161 evrov), Belgija (2070 evrov) in Francija (1802 evrov).
Medtem ko vse države v tej skupini dosegajo ali presegajo 2000 evrov, le Francija ostaja pod 2000 evri. Najbližja zasledovalka te skupine je Španija, kjer znaša bruto minimalna plača 1323 evrov. Ta razkorak kaže, da se razlike med državami povečujejo.
- V drugi skupini so države, kjer je minimalna plača v razponu med 1000 in 1500 evri.
Na vrhu te skupine sta Španija (1381 evrov) in Slovenija (1278 evrov). Sledijo Poljska (1091 evrov), Litva (1038 evrov), Portugalska (1015 evrov) in Ciper (1000 evrov).
Julija 2024 sta bili v tej skupini le dve državi, a so nedavni dvigi minimalnih plač v skupino dodali še štiri države, ki zdaj presegajo prag tisoč evrov.
- Najštevilčnejša je skupina tri, v kateri so države, kjer je minimalna plača nižja od 1000 evrov.
V tej skupini so Hrvaška (970 evrov), Grčija (968 evrov), Malta (961 evrov), Estonija (886 evrov), Češka (826 evrov), Slovaška (816 evrov), Romunija (814 evrov), Madžarska (707 evrov) in Bolgarija (551 evrov).
Med državami kandidatkami ima najvišjo minimalno plačo Turčija, in sicer 708 evrov, s čimer je prehitela dve članici Evropske unije – Madžarsko in Bolgarijo.
Komentarji (8)
GE STE TAU PALIK PREPISALI??? SPLOH PODATKE PREVERITE SE NA DRUGIH STRANEH ALI SAMO TAK OBJAVITE!?
NEJE VSE RAVNO TAK....
Življenje postaja vse dražje skoraj že luksuz in vse bolj pisano na kožo tistim ki vlečejo socialno imajo več otrok in delajo na črno.
Stroški za preživetje so vse dražji ,le minimalna plača se nikamor ne premakne.
In potem delodajalci jočejo da jim primanjkuje delavcev,ja in prav je tako naj samo jočejo in si dajo misliti da jim bo na način kako obravnavajo zaposlene še slabše.
In potem prihaja do nezadovoljstva delavcev,ker čutijo izkoriščanje da jih delodajalec za vse več dela minimalno plača prihaja do vse več bolniških,socialnih podpor..
Še dobro da imamo določeno minimalno plačo ker drugače bi na slovenski sistem znalo biti še slabše.
Vse je laž ,vse kar se tiče plač imamo naj nižje v Evropi mislim navadni delavci.kapitalisti pa najvišje v Evropi,bolj enostavno 1 proti 30.
Jebo vas bruto, mi živimo od neto plače in napišite koliko nam ostane od brutoja !
Še ena statistika in primerjava brez vsakega smisla ❗❗❗❗❗
...henjajte že s tejmi minimalnimi plačami...opravleno delo je potrejbno pravilno ovrednoti (cejniti)...te pa ešče pošteno plačati...ka tak malo kelko jes lejko delan...me nišče tak malo nemre plačati...
Ajde ne đoučite .... tisti ka gnesden dela za minimalca je ali zabiti ali pa nesposoben lenuh. Glede na tou ka določene panoge iščejo konstantno delavce in nudijo dosti večje plače kak je minimalec, je resno žalostno ka določeni lidje nejso sposobni ka bi poskrbeli za to ka do negi delali za dobro plačo. Ali nej, rajši se davlejo izkoriščati in te đoučejo po interneti kak jin je slabo.... ob enon pa majo vsi drage telefone, kadijo in pijejo alkohol.....
Zlom urgence v Tolminu, zaprtje hematologije na UKC Lj, zlom urgence na UKC Mb, zlom Maksilofacialnega oddelka na UKC Lj., primerni sistem že zdavnaj zlomljen (število ljudi brez osebnega zdravnika, ginekologa se je še povečalo).
Ampak število čakajočih se je pa zmanjšalo!!! Očitno se bo še bolj, ker jih bo zaradi nedelujočega sistema kar nekaj tudi umrlo. Win-win za vlado! Važna jim je statistika, ne ljudje!!! Ministrica pravi, da je vse v najlešpem redu. Sajovic pravi, da vlada dela dobro. Butasti ljudje - verjamejo