Slika je simbolična.
Ste vedeli? Po statističnih podatkih se Slovenci uvrščamo med največje ljubitelje kave v Evropi. A ta se vse bolj draži. Za kilogram klasične kave v trgovini in skodelico espressa v lokalu je bilo treba lani odšteti za desetino več kot leto prej.

Slovenci na prebivalca v povprečju popijemo 6,1 kilograma kave na leto, kar nas uvršča med največje ljubitelje pitja kave v Evropi. Po podatkih, ki jih je objavil World of Statistics, smo Slovenci po količini popite kave celo na petem mestu v svetu. 

Po količini popite kave so nas prehiteli le Finci, Norvežani, Nizozemci in Švedi. Na vrhu torej kraljujejo države s severa Evrope. Nekoliko presenetljivo je, da nas lestvica uvršča pred države, kot sta recimo Bosna in Hercegovina ter Srbija, pa tudi pred Brazilijo, Italijo in celo Turčijo in Grčijo.

1. oktober, mednarodni dan kave

1. oktobra je mednarodni dan kave, ki se je prvič praznoval v okviru razstave Expo 2015 v italijanskem mestu Milano, organizirala pa ga je Mednarodna organizacija za kavo. 

Od takrat ta dan vsako leto v ospredje postavlja priljubljeni napitek, hkrati pa opozarja na pomen pravične proizvodnje in trgovine ter odgovornega uživanja kave, so pojasnili na Statističnem uradu Republike Slovenije. 

Za kilogram kave 80 minut dela

Kot razkrivajo podatki statističnega urada, so gospodinjstva v Sloveniji za kavo in kavne nadomestke leta 2022 namenila v povprečju 125,85 evra, vsak prebivalec pa po zadnjih dostopnih podatkih doma porabi tri kilograme kave na leto.

Za kilogram klasične kave v trgovini je bilo treba lani odšteti v povprečju 11,49 evra, za skodelico espressa v lokalu pa 1,63 evra. 

Cena kave v obeh oblikah je bila za približno desetino višja kot leto prej – klasična kava se je podražila za 10,8 odstotka, skodelica espressa pa za 10,1 odstotka. 

Za nakup kilograma klasične kave je bilo lani v povprečju treba delati 80 minut, s povprečno mesečno neto plačo pa smo lahko kupili 126 kilogramov kave. Največ, 139 kilogramov, smo je lahko kupili leta 2021, najmanj, 36 kilogramov, pa leta 1991.

412 slaščičarn in kavarn

Število podjetij, ki se ukvarjajo s predelavo, prodajo ali pripravo kave, narašča. 

S predelavo čaja in kave se je leta 2022 ukvarjalo 67 podjetij, kar je 36 več kot deset let prej. Na področju trgovine s kavo, čajem, kakavom in začimbami na debelo je delovalo 63 podjetij, poslovalo pa je 412 slaščičarn in kavarn.

Lani smo uvozili 22.403 tone kave v vrednosti 100,8 milijona evrov. Vrednostno smo je največ uvozili iz Brazilije in Italije. Izvoz pa je obsegal 11.291 ton ali 57,1 milijona evrov, od tega po vrednosti 43 odstotkov na Hrvaško in 14 odstotka v Italijo.

Starejše novice