V četrtek, 25. januarja, smo poročali, da so se na Srednji medijski in grafični šoli v Ljubljani izognili hudi tragediji.
Dijak prvega letnika omenjene srednje šole je načrtoval grozodejstvo - teroristični napad. Iz Policijske uprave Ljubljana so potrdili, da so bili obveščeni o sumu groženj v okolju ene izmed ljubljanskih izobraževalnih ustanov.
»Na obvestilo smo se nemudoma odzvali in v sodelovanju s šolo in roditelji izvedli prve nujne ukrepe za zagotavljanje varnosti življenja in zdravja ljudi ter varnosti premoženja, ki jih bomo izvajali dokler bo to potrebno. Hkrati so policisti zavarovali dokaze in nadaljujejo z zbiranjem obvestil zaradi suma uradno pregonljivega kaznivega dejanja,« so še zapisali in dodali, da več informacij zaradi interesa preiskave ne morejo nuditi.
»Vse dijake pozivamo, da se zavedajo odgovornosti pri izražanju svojih stališč ter da se zavedajo resnosti groženj in njihovih posledic«
Ob načrtu za streljanje v eni od slovenskih srednjih šol so se odzvali tudi v Varuhu dijakovih pravic in predsedstva Dijaške organizacije Slovenije.
Novico o varnostni grožnji so sprejeli z zaskrbljenostjo, vse dijake pa pozivajo, da se pri odražanju svojih stališč zavedajo odgovornosti in resnosti groženj ter njihovih posledic.
Njihov odziv v nadaljevanju objavljamo v celoti:
»Varuh dijakovih pravic in Predsedstvo Dijaške organizacije Slovenije smo z zaskrbljenostjo sprejeli novico o varnostni grožnji, ki se je pojavila v eni izmed ljubljanskih srednjih šol. Razumemo, da so takšni dogodki resen izziv za varnost dijakov, učiteljev in vseh zaposlenih šolstvu.
Zahvaljujemo se vsem, ki so odgovorno ukrepali ob prejemu informacij o grožnji, še posebej šoli in Policiji, ki sta nemudoma poskrbeli za zagotovitev varnosti. Pomembno je, da se v takih situacijah hitro in učinkovito odzovejo pristojne institucije, da se prepreči morebitno tveganje za varnost v šolskem okolju.
Vse dijake pozivamo, da se zavedajo odgovornosti pri izražanju svojih stališč ter da se zavedajo resnosti groženj in njihovih posledic. V organizaciji imamo ničelno toleranco do vsakršnega nasilja in sovražnega govora, vse dijakinje in dijake pa pozivamo, da s svojim vedenjem dajejo zgled prihodnjim generacijam. Pomembno je, da vsak naredi samorefleksijo in premisli svoja dejanja. Zavedanje o odgovornosti in posledicah lastnih dejanj je ključno za uspešno moderno družbo.
Na Dijaški organizaciji Slovenije pa politiko že vrsto let opozarjamo na izrazit porast nasilja med mladimi, ki je med drugim posledica širjenja vpliva družbenih omrežij, napačnega pristopa v družinskem in šolskem okolju ter tudi spodbujanja nespoštljive komunikacije na političnem parketu. Pristojne organe pozivamo k premisleku o potencialnih spremembah kurikuluma in predvsem k povečanju varnosti in nadzora na spletu, še posebej za mladoletne.
Poudarjamo pomen sodelovanja med šolami, starši, dijaki in Policijo pri preprečevanju in obvladovanju podobnih situacij. Informacije o morebitnih grožnjah je treba deliti transparentno in odgovorno, obenem pa ohranjati ravnovesje med varnostjo in zaščito zasebnosti vseh vpletenih. Hkrati spodbujamo vse, ki imajo informacije o morebitnih grožnjah ali nasilju, da to takoj prijavijo pristojnim organom.
Varnost v šolskem okolju je skupna odgovornost in vrednota vseh nas ter kot krovna dijaška organizacija v državi si bomo prizadevali za spodbujanje ozaveščenosti, dialoga in preventivnih ukrepov za zagotavljanje varnosti v šolah po vsej Sloveniji. Tovrsten primer je vrh ledene gore, same resnosti in obsega stanja pa zagotovo ne smemo podcenjevati.
Zaključili bomo z mislijo iz Sofoklejeve Antigone, ki naj bo vsem nam v premislek: 'Ne da sovražim - da ljubim, sem na svetu!'«