Dostopnost do zdravstvene oskrbe, tudi za otroke, postaja vse manj samoumevna.
V Splošni bolnišnici Celje so starši pretekli teden iskali pomoč za devetletnega otroka, ki je kazal znake vnetja slepiča. Čeprav je tamkajšnja izkušena kirurginja presodila, da znaki vnetja niso popolnoma razviti, ni mogla izključiti možnosti, da se stanje ne bi poslabšalo.
Ker v tistem trenutku v bolnišnici ni bilo radiologa, ki bi lahko opravil ultrazvočno preiskavo in potrdil diagnozo, so morali otroka sami prepeljati v Univerzitetni klinični center Maribor.
Kot je že znano, se Splošna bolnišnica Celje zaradi pomanjkanja kadra zanaša na radiologe pogodbenike, saj so vsi trije redno zaposleni radiologi v zadnjem letu zapustili bolnišnico.
Primer se je sicer srečno končal, otrok ni potreboval nujne kirurške obravnave, a dogodek je vzbudil veliko skrb, da bodo žrtve pomanjkljivega zdravstvenega sistema postali tudi otroci.
»Nedopustno je, da celjska bolnišnica, kot tretja največja v Sloveniji, nima na voljo radiologa. To bi lahko potreboval kateri koli bolnik, ki potrebuje nujno obravnavo, ne le deček, ki je bil nato prepeljan v Ljubljano,« je dogajanje komentirala zastopnica pacientovih pravic iz Območne enote Celje Cvetka Jurak.
V bolnišnici pravijo, da ni šlo za urgenten primer
Iz Splošne bolnišnice Celje so v pisnem odzivu zapisali, da otrok ni potreboval kirurškega zdravljenja, zato situacija ni bila urgentna.
Poudarili so, da v bolnišnici nudijo 24-urno urgentno diagnostiko za urgentne primere, za neurgentne bolnike pa so odgovorni osebni zdravniki in pediatri v zdravstvenih domovih.
Toda prav teh v Sloveniji primanjkuje, zato starši v nekaterih primerih težko najdejo pediatra za svojega otroka.
»In sicer se ne vpisujejo novorojenčki, tako, da se mamice s temi majčkenimi otročki vozijo par kilometrov ali pa celo več kilometrov daleč v zdravstvene domove, kjer so pediatri še na razpolago. Imamo zdravstveni dom v bližini Celja, ki je računal na novo pediatrinjo, no, pa so zadnji trenutek izvedeli, da je ni. Oni so problem zdaj tako rešili, da vpisujejo sorojence, medtem ko novorojenčke pa pošiljajo v najbližji zdravstveni dom,« je še povedala Jurak.
Nas mora začeti resno skrbeti?
Pediater Igor Dovnik iz Pediatrije Borštnikova je pojasnil, da je vnetje slepega črevesa nevarna diagnoza, pri kateri včasih štejejo minute.
»Vnetje slepiča je včasih lahko tudi takšno, da je pomoč potrebna zelo hitro, ker se zelo hitro lahko zgodi razlitje in s tem povezani zapleti,« je pojasnil Dovnik.
Ob vse bolj porušenem zdravstvenem sistemu nas lahko začenja res skrbeti, ali bodo otroci in drugi bolniki v prihodnje še lahko pravočasno deležni nujne oskrbe, ko jo bodo najbolj potrebovali.
»Mi skušamo v našem zdravstvu ohraniti nekatere institucije, ki pravzaprav jih kje drugje po svetu ne poznajo. In seveda zaradi tega, ker branimo in vztrajamo na državno organiziranem zdravstvu nam sistem do neke mere še bolj, kot bi sicer razpada. Hvala bogu zaenkrat to še ni tako velik problem, kot pa zna biti kmalu ob ukrepih, ki so trenutno predvideni,« je še dodal Dovnik.
Komentarji (7)
baje mali sploh ni imel vnetje slepiča
pomeni da je simuliral
Pri futbali bi dobil tak crveni karton
da se pol leta ne bi pobral
In reply to to naše zdravstvo de pomale… by zdravstvo (ni preverjeno)
Zdravniki so lahko za časa izmišljene kovid gripe spoznali, da nimajo nobene odgovornosti in da lahko delajo kar hočejo. Pri tem imajo za vzor kar predsednika vlade, ki veliko obljublja, malo pa naredi. Gospodje radiologi bi delali samo od sedmih do treh. Zato ne bi dežurali, kaj njih briga, če ljudje zaradi tega crkujejo.
Golovovi izgleda da uničujejo zdravstvo, ne pa ka bi dobro delali.
to naše zdravstvo de pomale tak kak v Amerike. Vse boš mel na razpolago, samo če plačaš iz lastnega žepa. Zdravniki že rahlo namigujejo na to, z njihovo požrešnostjo do denarja. Žalostno, ka država to dopušča. Nejsmo daleč od razpuščene 'Murice.