V zadnji epizodi tretje sezone zabavne kuharske oddaje na Planet TV je kuhal kuharski mojster Bine Volčič, ki z ženo Katarino in otroci že dve leti živi na v Motovilcih na Goričkem.
Njegovi gostje – vrhunska chefa Jorg Zupan in Marko Pavčnik, kulinarična ustvarjalka Tereza Poljanič in stilistka hrane Gruša Zorn – so uživali v dovršeni in domiselni večerji, skozi katero je Volčič prepletel elemente svoje kulinarične filozofije in prekmurskega okolja.
Kaj je Volčič povedal o selitvi v Prekmurje?
Bine Volčič je v oddaji spregovoril tudi o selitvi družine iz glavnega mesta na podeželje. Poudaril je, da je življenje v Ljubljani prinašalo preveč stresa, zato sta se z ženo Katarino odločila za popolno spremembo. Danes svoje odločitve ne obžalujeta, ravno nasprotno - kot je poudaril Volčič, sta vesela, da ju je življenjska pot pripeljala v Prekmurje.
»Zakaj Prekmurje? To se sprašujejo vsi Slovenci! Prva služba po povratku iz Pariza je bila v Moravcih, živela v Murski Soboti - zakaj Prekmurje? Zaradi ljudi. Ko smo se sem preselili, je 50 odstotkov stresa šlo stran,« je Volčič dejal v oddaji. Ob tem je dodal, da sta v odločitev stopila z močno voljo in danes ne dvomi, da je bila pravilna.
Na Posestvu Monstera v občini Grad je, kot je dejal, uresničil svojo vizijo. Kuhinja je odprta, brez vrat, kar omogoča, da gostje spremljajo pripravo jedi. V središču prostora je veliko ognjišče, ki daje občutek domačnosti, jedilnica pa je zasnovana v rustikalnem slogu s skupno leseno mizo in stoli.
Poseben pečat prostoru dajejo ročno izdelane luči iz goričke gline. Sobe za goste so poimenovane po naravnih elementih.
Razkril je, da v trgovino zahaja le enkrat na teden. Večino hrane si pridelajo na posestvu, česar nimajo, kupijo pri lokalnih kmetih. Poleg kokoši imajo na posestvu tudi jagenjčke in psa Rudija.
Panonski šamar, Kura brez glave in Z Goričkega v Piran
Bine Volčič je svoje goste pričakal v prijetnem sproščenem vzdušju. Večer so začeli z narezkom domačih suhomesnatih izdelkov in kruhom z drožmi.
Svoje goste je razvajal z dvema hladnima predjedema, glavno jedjo in sladico.
Prva predjed Panonski šamar je bila sestavljena iz koruzne kreme, koruznega prahu, cevicheja z jadranskih kozic, flancata s polnilom jadranskih kozic in pomarančnega oljčnega olja. Sledila je druga predjed - goveji tatarec z zažgano majonezo, hrenom in vloženim bezgom, ovit v hrustljavo testo.
Za glavno jed imenovano Kura brez glave je postregel pečeno kokoško, polnjeno s kruhom in jurčki, spremljale pa so jo na ognju popečena rdeča pesa, zelena, korenje, por ter solata z motovilca z jajci.
Za zaključek so se gostje posladkali zunaj ob ognju. Sladico je poimenoval Z Goričkega v Piran, sestavljena pa je bila iz karameliziranih jabolk, ajdovega drobljenca in jajčne kreme z lovorjem.
Gostje so bili nad večerjo in vzdušjem navdušeni in Binetu namenili najvišje možne ocene - vsi so mu podelili po pet točk.
Večer so zaključili v sproščenem vzdušju ob ognju. Volčič je pokazal tudi svoje glasbene talente - prijel je za kitaro in odpeli so znano pesem »A je v Šiški še kaj odprtega?« slovenske glasbene skupine Martin Krpan.
Komentarji (8)
pa koga moti ka je on priso k nam na goricko? Dobrodosel in uspesno
PETKI NA URGENCI.
Petek je. Petki so običajno naporni dnevi na urgenci. Prihajajo vsi tisti, ki so čez teden odlašali z obiskom pri zdravniku, do petka pa so izvidi katastrofalni. V domovih za starejše pa ne bodo imeli zdravnika do ponedeljka. In prihajajo tudi tisti na zalogo, ki jih je strah, da se bo čez vikend kaj poslabšalo.
Zgodaj zjutraj je sumljivo mirno, zato izkoristim, da pregledam mikrobiološke izvide in javljam rezultate. V glavi si mislim, da so moji bodoči pacienti trenutno v zdravstvenem domu in čakajo na napotnico za infektologa. In res, sredi dopoldneva se kapljanje intenzivira. Medicinska sestra, ki opravlja triažo in prinaša tablice z novimi pacienti prihaja vse pogosteje in že zaskrbljeno namigne, da jih precej čaka na triažni pregled za k nam.
Obravnava pacienta je izziv. Računalniki so počasni, ampak hja, kje pa niso? Naša ambulanta je majhna, komaj lahko dela ena ekipa naenkrat. Če pride pacient na ležečem vozu, moramo npr. preiskovalno mizo prej umakniti iz ambulante. Če sem pacienta že pregledal in sestra jemlje kri, lahko samo počakam, da opravi svoje delo. Če je odvzem zahteven, ambulanta izgublja čas, medtem ko se zunaj povečuje število čakajočih. In obratno: če je moj pregled zahteven, sestra ne more spraviti dela naprej pri drugih pacientih, ker že dela z mano. V nekem trenutku se je danes zdelo, da se ne premikamo nikamor: vsaj šest načrtovanih odvzemov nismo mogli spraviti skozi, ker je en starejši gospod imel tako slabe žile, da se je še najbolj izkušena sestra namučila, da je dobila kri. Tudi novih pacientov nisem mogel gledati, ker je bila naša mala ambulanta zasedena. Nekoliko frustrirano sem zahteval dodatno sestro vsaj za eno uro, da bi lahko delali bolj učinkovito. A kaj, ko jih ni od kod vzeti, če pride kdo pomagat, potem nekje drugje zmanjka. Imamo odlične, srčne in predane medicinske sestre, vendar jih je premalo. Tudi če vsak naredi največ, kar lahko, je še vedno premalo, da bi sistem držali pokonci. Saj vem. In delamo dalje.
Potem se je začelo: triažne sestre vsakih nekaj minut prinesejo novo tablico. V nekaj stavkih mi povedo, kaj je s pacientom: okužbe sečil, kože, pljučnice, viroze (ste cepljeni proti gripi?), dolgotrajne vročine, sepse. Iz podatkov približno vem, kako moram paciente znotraj svoje ambulante razvrstiti. Če ima naslednji pacient v vrsti težave že en mesec in so bolj kot ne stabilne (tudi takšni prihajajo na urgenco), nenadoma pa reševalci pripeljejo nekoga, ki ima dihalno stisko, moram v trenutku preurediti vrsto, da oskrbim najprej tistega, ki me najbolj potrebuje. Med večurnim čakanjem v čakalnici urgence marsikdo pozabi, da je pravzaprav dobro, da ga ne rabim vzeti mimo vrste.
In žal je takšen pacient res prišel. Zelo resno bolan, stanje se je naglo slabšalo iz minute v minuto. Po prvem pregledu vidim, da bo rabil intenzivno terapijo. Pokličem intenzivistko, ki prileti v ambulanto. Medtem, ko sem ji kazal izvide, je računalnik kakšnih petkrat zmrznil. Nama se je pa mudilo. Kompleksnost pacienta je zahtevala, da smo bili ves čas ob njem in se sproti prilagajali novim ugotovitvam. Opravili smo več radioloških preiskav in na srečo sem imel radiologa na voljo za odčitke, pa čeprav na daljavo. Ja, sreča, ker ni več samoumevno, da so vse stroke pri roki. Pri njegovi obravnavi nas je sodelovalo šest specialistov različnih vej medicine. Ta gospod je bil nato sprejet na intenzivni oddelek. Vmes je šel v srčni zastoj in ga je bilo treba oživljati. Ni hec.
Medtem pa se je število čakajočih daljšalo. Na poti nazaj v ambulanto sem v mislih ponavljal gospodov primer: ali sem z izbiro antibiotikov pokril vse verjetne povzročitelje? Ali sem kaj spregledal? Doze antibiotikov... kakšna je že bila ledvična funkcija? Ali smo kljub hektičnemu dogajanju natančno zapisali vsa zdravila, ki jih je dobil? Nepričakovano me nek gospod ustavi po hodniku in nejevoljno reče, da on pa že dve uri čaka na pregled. Me je dobil nepripravljenega - kot da bi me zbudil iz trdnega spanca, sem ga najprej nekaj sekund prazno gledal... A resno? Sem mu najprej mislil odgovoriti, da se v Ljubljani čaka vsaj šest ur. Ampak tako kot smo mi v stiski, je bil tudi on v stiski. V idealnem svetu ne bi čakal na pregled, ker bi vsaj dva infektologa delala vzporedno z ekipo vsaj dveh sester. In več internistov. Jih pač nimamo. Ker sem edini infektolog v urgentnem centru in ne morem biti na dveh koncih hkrati. In če me nujno stanje zadrži debelo uro, se čakanje vseh podaljša za to debelo uro. Je razumel.
Ker se je ambulanta zaradi težkega primera za nekaj časa ustavila, sem dežurnemu puščal goro čakajočih pacientov. Dežurni zdravnik ima to nesrečo, da poleg polnega infektološkega oddelka do naslednjega jutra prevzame za nekaj ur tudi ambulanto v urgentnem centru. Če pride do urgentne situacije na oddelku, moraš vse pustiti v urgentnem centru in hiteti na oddelek. Če imaš poleg urgence na oddelku nujno stanje tudi v ambulanti... sranje. In upaš, da se boš dobro odločil. Enkrat se tole ne bo dobro končalo.
Zato sem ostal, da sva vzporedno poskušala oskrbeti čim več ljudi. Jaz sem delal brez sestre, zato je šlo bolj počasi. Domov sem odšel v večernih urah. Nepregledanih pacientov je bilo še nekaj, ampak sem v nedeljo dežuren 24 ur in rabim vsaj en cel dan počitka. Spet bo 250 ur ta mesec. Ampak če delam manj, bo nekdo drug bolj obremenjen, bolj utrujen, pa en par rok bo manj na voljo. Si ne domišljam, da smo zdravstveni delavci kakšni junaki, ker se razdajamo. Cena tega je več kroničnih bolezni, več zasvojenosti, slabša prehrana, več stresa in dokazano krajše življenje - pravo samomorilno vedenje, ki bi ga svojim pacientom odsvetoval. To sprejmemo, da ste vi zdravi.
In me nenadoma prešine Golobova misel, da smo zdravniki paraziti. Pa kakšen *žaljiva vsebina je bila odstranjena*.
Joj kak san zlüfto! Mojster LZN, si prešto naslov prispevka?
Hvala, da ste. Verjamem, da se bo tudi javno mnenje spet obrnilo in se bo ponovno vzpostavil bolj zdrav odnos do tistih, ki nas zdravite. Četudi je z množicami enostavno manipulirati. Predvsem, če so ljudje odvisni. In odvisni so, ko so bolni. In iz odvisniške pozicije jih z uporabo medijev ni težko potisniti v patologijo, v paranoidnost in zavist. Zakaj že? Ker se zdravniki niste podredili? Ker ne ubogate? Koga že?
Na žalost ljudje se ne zavedajo kaj je zdravje, kaj je pošten, razumen odnos do ostalih ljudi. Na žalost je negativen odnos do okolja, do ljudi, ki res skrbijo za čiste ulice, za odvoz in sortiranje odpadkov,.....
karameliziranih jabolk
Binek
Kakšna gamed se je vse naselila iz velikih mest v prelepo Prekmurje to je za kozlat.
Ode mir za vedno iz teh krajev!