Ideja, v kaj naj bi se razvilo Letališče Edvarda Rusjana Maribor, ki jo je ministrstvo z DRI upravljanje investicij začelo razvijati junija letos, minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec pa jo je na družbenem omrežju Twitter razkril pred tedni, vsaj za zdaj ostaja pri tvitu.
Ministrstvo za infrastrukturo se trudi, da bi našlo potencialne investitorje (ali vsaj enega) za tako imenovani Smart hub in za sprejem državnega prostorskega načrta.
»Na ministrstvu imamo torej cilj, da mariborsko letališče razvijemo v moderni logistični projekt s kombinirano logistično dejavnostjo,« zatrjujejo za Sobotainfo. Kot pravijo, se zavedajo potenciala, ki ga ima mariborsko letališče zlasti za razvoj logistične dejavnosti: »Maribor in okolica imata izjemno lego, da se logistika lahko razvija.«
Trije interesenti, a ministrstvo preverja možnost začasnega podaljšanja obstoječe pogodbe
Skladno z aktualno pogodbo z letališčem do 31. decembra 2020 upravlja državna družba DRI upravljanje investicij, kjer na nadaljenje načrte na letališču odgovarjajo le: »Morebitno podaljšanje pogodbe, odločitev o nadaljnjem sodelovanju z DRI ter načrti v zvezi z letališčem so v pristojnosti države, torej ministrstva za infrastrukturo.«
Na ministrstvu pravijo, da pripravljaju strokovne podlage za dolgoročno obratovanje Letališča Edvarda Rusjana Maribor na način, da bo letališče ves čas obratovanja izpolnjevalo vse predpisane pogoje glede na določeno referenčno kodo, kategorijo in namen letališča ter glede na obseg zračnega prometa, predpisane službe in druge pogoje: »V okviru navedenega se preverja tudi možnost začasnega podaljšanja obstoječe pogodbe.«
Na javni poziv promotorjem k oddaji vloge o zainteresiranosti za izvedbo javno-zasebnega partnerstva za dolgoročno obratovanje Letališča Edvarda Rusjana Maribor so nezavezujočo ponudbo v roku oddali trije promotorji. A na ministrstvu za infrastrukturo interesentov in vsebine njihovih vlog ne razkrivajo, saj da varujejo »poslovne skrivnosti«.
Ministrstvo še zatrjuje, da nadaljujejo z vsemi potrebnimi aktivnosti: »Pripravlja se test javno-zasebnega partnerstva, študija upravičenosti ter osnutek koncesijskega akta. Po sprejetju koncesijskega akta bomo nadaljevali s postopki za izbor dolgoročnega obratovalca.«
Kako napreduje spreminjanje državnega prostorskega načrta?
Na Mestni občini Maribor so septembra v javnosti znova namignili, naj pristojni z vsemi potrebnimi aktivnostmi vendarle že vzpostavijo pogoje, da dobi letališče trajnega najemnika. Govora je o državnem prostorskem načrtu.
Na ministrstvu za okolje in prostor, ki nastopa v vlogi koordinatorja, vodijo postopek umeščanja prostorskih ureditev v prostor oziroma pripravo državnega prostorskega načrta za Letališče Edvarda Rusjana Maribor.
»Gre za zahteven in dolgotrajen proces. Državni prostorski načrt za Letališče Edvarda Rusjana Maribor je v fazi zaključevanja stališč do pripomb in predlogov, ki so bili podani v času javne razgrnitve gradiv. Ker postopek traja več let, se trenutno ponovno preverja ustrezna vključenost pripravljenih gradiv državnega prostorskega načrta v strateške razvojne načrte Podravske regije,« pojasnjujejo na ministrstvu za infrastrukturo.
Letališče deluje, a sameva
Rednega zračnega prevoza ni, kar je delno tudi posledica pandemije covid-19. A - kot pravijo na ministrstvu - obratovalec letališča zagotavlja vse potrebne letališke storitve.
»Do oktobra 2020 je bilo izvedenih nekaj čarterskih letov z nogometnimi in rokometnimi igralci ter dva repatriacijska leta v času razglasitve epidemije. V okviru helikopterske nujne medicinske pomoči je bilo izvedenih 126 letov, od tega devet z inkubatorjem,« naštevajo na ministrstvu.
Izvedli so tudi 15 letov za potrebe prevoza človeških organov. Na letališču v tem obdobju dodatno beležijo trenažne lete oziroma redno izvajanje usposabljanj pilotov Slovenske vojske (97 zrakoplovov) in druge lete vojaških zrakoplovov za potrebe zveze NATO (sedem zrakoplovov).
»Ravno tako se izvajajo vse potrebne storitve zemeljske oskrbe za Letalsko policijsko enoto, kakor tudi usposabljanja letalskih posadk letalskega prevoznika Austrian Airlines in ostalih manjših letalskih šol. V zadnjem času potekajo določene aktivnosti v zvezi z parkiranjem in linijskim servisiranjem zrakoplovov,« še dodajajo.
Spomnimo. Državni DRI letališče ohranja pri življenju le zato, da ne bi bilo potrebno vračati evropskega denarja, ki je bil pridobljen za gradnjo novega potniškega terminala. Kitajski upravljalci so pred dobrim letom prekinili najemno pogodbo zaradi domnevne počasnosti države pri spremembi prostorskega načrta, ki bi med drugim omogočal podaljšanje steze.
V dobrih petih mesecih lanskega leta je država z upravljanjem letališča pridelala pol milijona evrov izgube, letos pa so stroški državnega upravljanja ocenjeni na 1,15 milijona evrov.
Za izvedbo opravljenih storitev v letu 2020 je ministrstvo za infrastrukturo podjetju DRI izplačalo 813.448 evrov, v istem obdobju pa je bilo za 235.373,31 evrov prihodkov.
ministrstvo razmišlja o . . .
kakšen napor , ministrstvo razmišlja ??