Slika je simbolična.
Popoldne podpis dogovora o plačah v javnem sektorju.

Vlada je sindikate javnega sektorja danes popoldne povabila na podpis dogovora o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023.

Vladna stran finančni učinek dogovora, ki med drugim večini zaposlenih v javnem sektorju v nekaj mesecih prinaša 8,5-odstoten dvig plač, ocenjuje na 611 milijonov evrov.

Hkrati z dogovorom, ki so ga vlada in sindikati parafirali 29. septembra, bodo podpisali tudi anekse h kolektivnim pogodbam, ob krovni kolektivni pogodbi za javni sektor še h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti in kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev. Z njimi bodo namreč deloma realizirali vsebine iz dogovora.

Za tiste dele javnega sektorja, kjer se delovna mesta v plačne razrede uvrščajo z uredbo in ne kolektivno pogodbo, kot denimo za javne agencije, sklade, zavode, vojsko, pa so potrebne ustrezne spremembe uredb.

Prav tako je za uresničitev dogovorjenega potrebna sprememba zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki naj bi bila že danes poslana v vladno obravnavo. Zakonsko besedilo sicer ostaja deloma neusklajeno, saj vlada in sindikati javnega sektorja ostajajo na nasprotnih bregovih glede odprave plačnega stropa.

V skladu z dogovorom se s 1. oktobrom vrednost plačnih razredov zvišuje za 4,5 odstotka. Ta dvig bodo zaposleni v javnem sektorju prvič občutili ob izplačilu oktobrskih plač v novembru.

Večini v javnem sektorju se bodo nato plače dvignile še enkrat, in to s 1. aprilom prihodnje leto, takrat za en plačni razred, kar pomeni približno štiriodstoten dvig. Dogovor pa predvideva tudi višji regres za prehrano in za tiste na delovnih mestih do vključno 50. plačnega razreda še poračun regresa za letni dopust.

Za uveljavitev dogovorjenega je sicer bistveno, koliko sindikatov bo pristopilo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor, saj je za njegovo veljavnost treba doseči kvorum. Možnosti sta dve. Po prvi mora podpise prispevati večina reprezentativnih sindikatov javnega sektorja; teh je trenutno 45.

Po drugem kvorumu zadostujejo sindikati najmanj štirih različnih dejavnosti javnega sektorja, katerih skupno število članstva presega 40 odstotkov zaposlenih v javnem sektorju, za katere velja omenjena kolektivna pogodba.

Komentarji (14)

Gost 2023 (ni preverjeno)

🏥V teh dneh potekajo po vsej Sloveniji zbori zdravnic in zdravnikov.
⌛Glede na trenuten razvoj pogajanj vse kaže, da zdravniška stavka bo.
💪Enotnost in podpora v naših vrstah je visoka.
🚑Želimo ohraniti zdravnice in zdravnike v javnih zdravstvenih ustanovah, saj lahko samo v JZ sredi noči prejmemo najboljšo oskrbo po hudi prometni nesreči.
🤕Samo v JZ se zdravijo težka rakava obolenja.
🤱Komaj pol kg težki novorojenčki brez intenzivnega zdravljenja, ki izven JZ ni mogoče, ne morejo preživeti.
🧪V okviru JZ poteka razvoj medicinske znanosti.
...
👩‍⚕️🧑‍⚕️Brez zdravnic in zdravnikov ni zdravstva, potrebujemo konkurenčne delovne pogoje, da bomo ostali v bolnišnicah in zdravstvenih domovih.

Cezar (ni preverjeno)

pohlep je velki majster ...

gru (ni preverjeno)

To je nizkotno izsiljevanje. Verjamem pa, da niso vsi pohlepneži in nenasitneži.

čarni vrag (ni preverjeno)

Po dveh letih, ko so na velko klumali ukrepom, ki so uničevali zdravje in premoženje ljudi bi zdaj radi višje plače. Da ne pozabim cepljenja z neučinkovitim in nevarnim cepivom. Ka jih je nej sram.

dödole (ni preverjeno)

Stvar je čisto enostavna: v trenutnih razmerah se vam gre samo za denar. Dokler so bili kovid dodatki je bilo vse v redu, sedaj pa tega denarja ni. Naenkrat je vse narobe? Kdo vam pa to verjame?
In ne nas državljane basat z nekimi grožnjami o tem, kako boste vsi šli v privatni sektor. Kar pojdite... tam boste zaslužili toliko, kolikor vas delodajalec plača oz. koliko bo paš naneslo, če boste lastniki koncesij. Tam ne boste mogli istočasno delati in nekje drugje opravljati dežurstvo, če vam bo primarna zaposlitev v privat sektorju.
Nam državljanom je po svoje vseeno: dokler zavarovalnica pač plača, kar plača je meni čisto vseeno, sem v privat ali javni ordinaciji.

trejzar (ni preverjeno)

Iz česa pa se bodo financirale? Se bo država ponovo zakreditirala? Bodo dvignili DDV? Ali kaj tretjega, četrtega?

IIII (ni preverjeno)

Država se dalje šlepa z krediti, samo ker Taubi vodi vlado, to ne pride v javnost...Nika in podobni pač nimajo mere; Janša je delil med narod, Taubi deli nevladnikom in socialašon....

DF (ni preverjeno)

Eh ne dajmo rajši socialnim "problemom" keri so cele dneve doma zdravi pa. v luno lajajo.. Tej nucajo nej JS

. (ni preverjeno)

da ga nabijes

tuncika

Javnemu sektorju je potrebno iz dneva v dan zmanjševati : plačo in ugodnosti, ter znižati standarde za zaposlitev. Ne rabimo tajnico z "faliranim doktoratom".
Komplet gospodarstvu pa višati plače za produktivnost.
Žal je resnica taka, da država potrebuje predvsem javni sektor, kot svoje najbolj zveste volilce, plus uvoz.

Helo (ni preverjeno)

Vladi se splača dvigati plače v javnem sektorju. To je več kot 50% zaposlenih. Tako si kupujejo socialni mir ter povečujejo bazo volilcev.

123a (ni preverjeno)

Tako je.Golob dobro ve katere mora nagraditi.Šarca in Bratuškovo.
Velika Golobova volilna prevara slovenskih volilvcev.

čarni vrag (ni preverjeno)

V Nemčiji so iz zakona o nalezljivih boloznih vrgli novi koronavirus. Na seznamu s 23 najbolj nevarnih nalezljivih bolezni je bil na drugem mestu, takoj za kolero. Zdaj je izpadel iz prve lige.

Gost1 (ni preverjeno)

Javni sektor uničuje državljane in gospodarstvo, ne ustvarjajo nič le trošijo in zadolžujejo.

Starejše novice