Slika je simbolična.
Tečaji, ki se bodo predvidoma začeli izvajati v mesecu septembru so že polno zasedeni.

Iz več poslovalnic so pred dnevi sporočali, da je zaradi digitalnih bonov 22, do katerih so poleg mlade populacije, upravičeni tudi odrasli nad 55 letom starosti prihajalo do gneče, kar je posledično vodilo v kaos.

Iz Ljudske univerze Murska Sobota in Lendava ter iz zasebnega podjetja Smart Naris za Sobotainfo sporočajo, da so na prijavljenem razpisu za digitalno izobraževanje starejših, ki ga vodi Slovenski regionalni razvojni sklad, hitro zapolnili vsa prosta mesta.

Tečaji v okviru razpisa se začenjajo septembra, zanimanje je ogromno

Iz vseh treh omenjenih inštitucij sporočajo, da je zanimanje za tečaje digitalnega izobraževanja starejših nad 55 let ogromno. Vse prosta mesta, ki so jim v okviru razpisa dodelili na Slovenskem regionalnem razvojnem skladu so zapolnjena. Ljudska univerza v Murski Soboti je lahko razpisala 78 mest, medtem ko lendavska 135.

Absolutni zmagovalec razpisa je ljubljansko podjetje Smart Naris, ki je na tem območju dobilo kar 185 razpisnih mest.

Udeležence tečaja, ki se začne meseca septembra, bodo razdelili v manjše skupine. Na posameznem izobraževalnem digitalnem tečaju bo tako lahko največ od 10 do 15 tečajnikov.

Mesta so bila zapolnjena v manj kot eni uri

Najprej so, kot tudi drugi izvajalci, sprejemali evidenčne prijave. Iz regionalnega sklada jim je bilo naročeno, da ne smejo upoštevati nobene evidenčne prijave, oddane pred 1. avgustom.

»Prijave smo tako začeli sprejemati 4. avgusta, od devete ure zjutraj. Vsa prosta mesta smo zapolnili v manj kot eni. Zatem smo na osrednjem radiu in na naši spletni strani javnost nemudoma obvestili, da smo zapolnili prav vsa prosta mesta,« sporočajo iz Ljudske univerze Murska Sobota.

Trenutno so povsod v fazi priprav na jesenske tečaje, ne izključujejo pa, da bi se zaradi izjemno velikega zanimanja lahko tudi kaj spremenilo. Lahko se bo spremenil potek izobraževanja ali pa se bodo sprostila celo nova prosta mesta in uvedli dodatni tečaji.

Digitalne bone pozdravljajo, a imajo veliko pomislekov oziroma pripomb

V Soboškem zavodu menijo, da bi morali biti digitalni boni na voljo vsem zakonitim upravičencem nad 55 let, katere ta razpis naslavlja. Sicer dodajajo še, da oni niso tukaj zato, da rešujejo te probleme ampak, da izvedejo tečaje, ki so jim bili dodeljeni.

»Vendar mi o tem ne odločamo. Smo le eden od prijaviteljev na razpis in ga bomo izvajali v obsegu, ki nam ga je določila komisija omenjenega sklada,« še pojasnjujejo v Murski Soboti.

Ljudska univerza v Lendavi pa je še ostrejša, saj je mnenja, da ukrep ni pravi. V osnovi je interes povečini le zaradi unovčitve nakazanega denarja, v višini 150 evrov. 

»Pripraviti bi bilo potrebno ukrep, ki ljudem prinaša trajno znanje, oziroma neka izobraževanja, ki trajajo in od katerih bodo imeli ljudje korist. S tem jim bomo omogočili, da se na novo pridobljeno znanje ohrani in postopoma tudi nadgrajuje,« so kritični v Lendavi in dodajajo: »Kar se same opreme tiče, bi bilo verjetno bolj smiselno opremiti določene točke v posameznih krajih, po občinah in tam zagotoviti normalni obratovalni čas. Na razpolago bi bila vsa tehnična oprema in kdo od osebja, ki bi asistiral starejšim.«

Pridobljeno znanje bi jim moralo olajšati življenj

Izobraževalne ustanove želijo deliti znanje in ne bonov, zato težijo k temu, da je potrebno za to populacijo starejših nad 55 let pripraviti ukrepe, ki bodo stremeli k temu, da se dejansko naučijo rokovati z napravami in dvignejo raven svoje digitalen pismenosti. Pridobljeno znanje bi jim moralo olajšati vsakodnevna opravila, uporabo Zvem-a, e-davkov, spletnih trgovin, komunikacije na daljavo in podobno.

Ker je bilo mest premalo, so se v Lendavi odločili, da na Ljudski univerzi omogočijo dodatno brezplačno izobraževanje.

»Težko je kot ustanovi, ki širi znanje, ljudem povedati, da so mesta zasedena, saj bi vsakemu od njih z velikim veseljem omogočili prisotnost na kvalitetnem izobraževanju. Zato smo se tudi odločili ponuditi brezplačno izobraževanje za dvig digitalne pismenosti kakšni skupini udeležencev, ki je izkazala interes na izobraževanju, kljub temu, da le to ne bo omogočilo koriščenja bonov,« za Sobotainfo še sporočajo iz Ljudske univerze v Lendavi.

Komentarji (3)

Gees (ni preverjeno)

Tak je, dosta mladih je nezaposlenih, vsemogoce urade za trosenje zraka pa pejnez mamo, tak da bi lejko meli kaksnoga kcoj ge bi sto pokazal kak se dela z to tehniko, vsi nemajo vnukov da bi jim pokazali pa nastavili kaj na telefonu oz racunalniku! Te pejneze pa naj dajo vsem ki so upraviceni, nej samo srecnim dobitnikom ki majo veze !

Jenomene (ni preverjeno)

Ker sem starejši od 55 (pa tudi od 65) let mi pripada 150 evrov digitalnega bona, če se udeležim tečaja, ki se ga ne morem udeležiti, ker je zaseden. Kot poklicnega informatika me pa tudi zanima, kaj novega me bodo ti predavatelji, od katerih se večina še rodila ni, ko sem jaz že delal kot programer, naučili. Največ tečajnih mest pa je dobilo podjetje iz Ljubljane, ki se do sedaj s tem še sploh ni ukvarjalo. Spet leva posla. Kot če na Ljudski univerzi v Murski Soboti ne bi bili sposobni izobraziti še tistih 185 tečajnikov.

beki00 (ni preverjeno)

Klasika, nič novega. Velikokrat namenjena razvojna sredstva za manj razvite regije (Pomurje, Goričko in ostali manj razviti deli v Sloveniji - nisem izpostavljal vseh) končajo v Ljubljani v sinergiji inštitutov in nosilcev projekta, v dotični regiji pa se potem samo najeme kakšnega podizvajalca, da se zagotovi pogojem razpisa. Igra je že v naprej pokvarjena... Rešitev, da se začnemo povezovati in začeti delati za svojo regijo, se boriti za razpisana sredstva in da se sta sredstva v čim večji meri porabijo znotraj regije.

Starejše novice