Prometna varnost na Pomurskih cestah se je poslabšala. V zadnjem času so se zgodile tri smrtne nesreče, veliko pa je bilo tudi huje poškodovanih udeležencev.

Policisti so se zato odločili za izvajanje poostrenega nadzora prometa in psihofizičnega stanja voznikov. Kot so ugotovili, pa je varnostno stanje v prometu zaskrbljujoče. 

Za 17 odstotkov več nesreč, kot v enakem obdobju lani 

Iz Policijske Uprave Murska Sobota so sporočili, da so letos obravnavali že 414 prometnih nesreč, za primerjavo z lanskim letom, v enakem obdobju je bilo takrat obravnavanih 352 prometnih nesreč.

To pomeni, da je bilo v tem letu obravnavanih za kar 17,4 odstotka več prometnih nesreč.

Od tega je veliko prometnih nesreč, ki se končajo s smrtjo, čedalje več pa tudi nesreč, ki se končajo s hudimi poškodbami, ki lahko pustijo tudi trajne posledice.  

Neprilagojena hitrost in uporaba telefona, veliki težavi

Še vedno se na pomurskih cestah vsaka peta prometna nesreča zgodi zaradi neprilagojene hitrosti, v vsaki sedmi pa je prisoten tudi alkohol, nepravilna stran oziroma smer vožnje je prav tako vzrok za vsako četrto prometno nesrečo.

»Najpogostejše kršitve so povezane z vožnjo z neprilagojeno hitrostjo. Ogromno je kršitev povezanih z uporabo naprav, katere zmanjšujejo voznikovo slušno zaznavanje in seveda tudi veliko je voznikov, ki vozijo pod vplivom alkohola,« razloži Srečko Šteiner, samostojni policijski inšpektor Policijske uprave Murska Sobota.

Čedalje več alkoholiziranih voznikov

Voznik avtomobila, ki so ga ustavili danes, je sicer vozil v normalnem stanju in brez prekrškov, se pa pojavlja tudi veliko takšnih, ki vozijo vinjeni in ne upoštevajo cestno prometnih predpisov.

»Obravnavali smo 446 kršitev povezanih z vožnjo pod vplivom alkohola.

Pri tem je bilo 158 takšnih kršiteljev, katerim je zaradi prepovedanih substanc prenehala tudi veljavnost vozniškega dovoljenja,« še doda Šteiner. 

Najpogosteje nastradajo najranljivejši v prometu

Kot še opozarjajo policisti, pa najpogosteje nastradajo najranljivejši udeleženci v prometu, torej pešci, kolesarji in motoristi.

V prometnih nesrečah sta življenje izgubila dva voznika enoslednih motornih vozil, kar kaže na to, da gre za eno najbolj ranljivih skupin udeležencev v prometu. Še bolj so izpostavljeni kolesarji. 

Od 27 hudo telesno poškodovanih v prometnih nesrečah je 11 kolesarjev. Več kot 60 odstotkov prometnih nesreč, v katerih so udeleženi kolesarji, pa jih kolesarji tudi povzročijo, razložijo policisti Policijske Uprave Murska Sobota. 

Mladi motoristi nepazljivi in prehitri

Eden izmed motoristov, ki ga policisti ustavijo v sklopu akcije, nam zaupa, da tudi sam opaža čedalje manj pazljive motoriste na cesti in vožnjo z neprimerno hitrostjo. Predvsem mladi motoristi, brez izkušenj, so takšni, da se najraje peljejo prehitro in brezglavo.

»Predvsem nepazljivost je problem. Lahko se zgodi, da motorist prehitro pride izza ovinka, ali pa tudi obratno, da ljudje v avtomobilu res ne precenijo motorista. In potem pride do situacije, da se pelješ proti krožišču, kot na primer v tem krožišču, pa gledaš, kaj bo zdaj naredil motorist in potem samo naenkrat nanadno zapusti krožišče.

Tako da, moraš vedno vnaprej ocenjevati situacijo. Pa tudi sam pričakovati nekaj takega, ne samo čakati kako bo nekdo videl tebe, ampak tudi moraš vnaprej vedeti, kaj vse se lahko zgodi,« pove motorist. 

Kaj lahko storimo za boljšo varnost v prometu?

Vsi skupaj smo odgovorni za to, da se potrudimo, da se v prihodnje stanje v prometu izboljša in do tovrstnih prekrškov ne bo prihajalo v tolikšni meri.

Za boljšo varnost v prometu lahko vsi skupaj poskrbimo predvsem tako, da spremenimo naše vzorce obnašanja, je jasen Šteiner. 

»Zavedati se moramo, da smo lahko tudi mi, ne samo potencialni kršitelji nekih prometnih predpisov, ampak, da smo lahko v vsakem trenutku tudi potencialna žrtev neke prometne nesreče.

Če bomo naše vedenjske vzorce ali pa samo obnašanje v cestnem prometu spremenili in prilagodili novo nastalim situacijam, bomo gotovo vplivali na boljšo varnost v prometu. Še bolj pa bomo vplivali, če bomo te naše izkušnje, to naše videnje in pa to našo znanje o prometu in prometni varnosti prenašali tudi na najmlajše rodove,« pojasni Šteiner. 

Komentarji (7)

Malozašalomalozares (ni preverjeno)

Več policajov je na cesti, bole se lejče.

9002 (ni preverjeno)

In kaj pravijo pomurski poslanci v zvezi s tem ???

Fhghfhdgf (ni preverjeno)

Odstrani se pošast in nam dajte mir na cestah saj vi dobite plačo tudi če vas ni.

ee (ni preverjeno)

boli me zgaga nek se radi majo

REALIZEM (ni preverjeno)

Če bi bili več med ljudmi in manj skriti s radarji za cipresami bi bil efekt dosti večji. Ampak to ni cilj igre.

huehue (ni preverjeno)

saj kvaliteta povprečnega prekumurskega voznika je ološ. vsaki drugi ide pijan iz gostilne. sveže pečenei mladi vozniki mislijo ka so frajeri pa se naganjajo po 120 na uro po regionalnih cestah, trebej diklinam pokazati ka majo velka jajca. ciganje so pa tak zgodba za sebej. polovici penzionistov bi trebelo izpite pomale fkraj spojemate, ker komaj vidijo ka se na cesti dogaja, refleksi pa tak preteklost

Grm (ni preverjeno)

Večje je grm ob ceste, večje je ulov.

Starejše novice