Na slovesnosti ob slovenskem kulturnem prazniku so v Murski Soboti razglasili, da bo grajska dvorana odslej nosila ime Dvorana Duše Škof.
Pobudo za poimenovanje je podal Zavod za kulturo, turizem in šport Murska Sobota, s soglasjem občinske komisije za kulturo.
Neizbrisen pečat v soboški kulturi
Duša Škof, univerzitetna diplomirana gledališka režiserka, je bila ena ključnih osebnosti pri razvoju gledališke in kulturne ponudbe v Murski Soboti.
Po študiju na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani se je vrnila v rodno mesto, kjer se je zaposlila na Zvezi kulturnih organizacij, kasneje pa na Zavodu za kulturo, turizem in šport.
Njena ljubezen do gledališča se je kazala v izjemno uspešni režiji ljubiteljskih predstav, s katerimi je Kulturno umetniško društvo Štefan Kovač Murska Sobota popeljala v sam vrh slovenskega in jugoslovanskega ljubiteljskega gledališča.
Kmalu je začela sodelovati tudi s profesionalnimi gledališči v Gradcu, Mariboru, Celju in Ljubljani, vendar je ostala zvesta Murski Soboti.
Prenova grajske dvorane in razvoj gledališke ponudbe
Duša Škof je imela jasno vizijo – Murska Sobota si zasluži kakovostno gledališko ponudbo. Ker mesto ni imelo lastnega profesionalnega gledališča, se je zavzemala za gostovanja predstav iz drugih krajev. Hkrati pa je prepoznala potrebo po boljši infrastrukturi.
Z veliko mero vztrajnosti je pri lokalnih oblastnikih dosegla prenovo grajske dvorane, ki je bila nekoč majhen prostor z lesenimi stoli in omejenimi tehničnimi zmožnostmi.
Leta 1991 je tako mesto dobilo prenovljeno dvorano, ki je hitro postala premajhna za vse prireditve.
S svojo strokovnostjo in predanostjo je uspela vzpostaviti bogat gledališki program, zaradi katerega je dvorana pogosto gostila razprodane predstave.
Vizija gledališča v Murski Soboti
Poleg uspešne revitalizacije grajske dvorane je Duša Škof neprestano opozarjala na nujnost prenove Kina Park v sodobno gledališko dvorano.
Zavzemala se je za ohranitev arhitekturne dediščine in hkrati za razvoj kulturne infrastrukture.
S svojo neomajno predanostjo je prepričala številne odločevalce, da je Murska Sobota potrebovala kakovosten prostor za gledališče, ples, glasbo in film.
Njena prizadevanja so obrodila sadove malo pred tem, ko je Murska Sobota leta 2012 postala partnersko mesto Evropske prestolnice kulture.
Sodelovala je pri oblikovanju programa evropske prestolnice kulture, režirala številne slovesnosti in prispevala k razvoju festivala Soboški dnevi.
Poklon izjemni ustvarjalki
Duša Škof je bila duša soboške kulture in Pomurja.
Njeno delo in prispevek sta neprecenljiva, zato se ji mesto s poimenovanjem dvorane javno zahvaljuje.
Po skoraj treh letih od njene smrti bo grajska dvorana nosila njeno ime – Dvorana Duše Škof –, kot trajen spomin na njeno vizijo, predanost in ljubezen do kulture.
Komentarji (4)
Odlična odločitev. Duša si je to zaslužila.
Duša pogrešamo te. Lep poklon tvojemu delu.
Jaz bi imela tudi spomenik ka san zapravila vse prireditve v murski soboti...
Ti pa imaš redne probleme z njo. Tebi je Perhavcova uničila življenje - te je spravila ob direktorski stolček? Mi smo pa zadovoljni z njenim delom, bolj kak s knjižnico.