Decembra je bil Večer tarča hekerskega napada. Slednje so takrat pri mediju razkrili sami v kratkem obvestilu na spletni strani.
»V torek zjutraj, 12. decembra 2023, se je zgodil vdor v Večerov sistem za pošiljanje e-poštnih sporočil, zato so uporabniki prejeli e-poštno sporočilo o kriptovalutah, ki ni nikakor bilo namenjeno našim bralcem,« so zapisali.
Pojasnili so, da so sistem zavarovali in preprečili nadaljnje aktivnosti.
Ob tem so zatrdili, resnih posledic za pravice in svoboščine posameznikov ni za pričakovati, saj »klik na spletno povezavo v omenjenem e-poštnem sporočilu uporabnika ni ogrozil v smislu namestitve zlonamerne programske opreme.«
Pridobili podatke več tisoč uporabnikov
A po poročanju portala Siol.net, so spletni kriminalci v tem tednu na globokem spletu objavili domnevno ukradeno bazo osebnih podatkov Večerovih uporabnikov.
Pri Večeru so za medij pojasnili, da so hekerji pridobili osebne podatke več tisoč njihovih naročnikov in uporabnikov.
V bazi, ki se je pojavila na spletu, naj bi bilo več kot 120 tisoč vrstic z osebnimi podatki uporabnikov in naročnikov Večera. Vsebuje vse od njihove elektronske pošte, telefonske številke do naslova bivališča. Zaenkrat sicer ni znano, ali je baza podatkov avtentična.
Za vdorom indonezijska hekerska skupina?
Z objavo podatkov na spletu so hekerji razkrili svojo identiteto, navaja Siol.net. Šlo naj bi za hekersko skupino Islamic cyber team iz Indonezije.
Omenjena skupina naj bi v zadnjih mesecih napadala predvsem izraelsko informacijsko infrastrukturo.
Islamski spletni kriminalci za financiranje 'svete vojne' proti Izraelu napadajo tudi tarče v zahodnih državah. Z napadi na fizične osebe jim poskušajo ukrasti denar, medtem ko od pravnih oseb in organizacij zahtevajo odkupnino za podatke.