Današnji indeks kakovosti zraka, objavljen 11. novembra, ob 10. uri, razkriva skrb vzbujajoče stanje na več lokacijah po Sloveniji.
Kot je razvidno s karte Agencije Republike Slovenije za okolje, je kakovost zraka v Novem mestu dosegla kritično raven, označeno kot »zelo slaba« (rdeča oznaka).
Tudi Ljubljana, zlasti območja Viča, Celovške ceste in Bežigrada ter Murska Sobota, Trbovlje in Ptuj se soočajo s povečanim onesnaženjem, ki je v območju »slabo«.
Kaj povzroča slabo kakovost zraka?
Indeks kakovosti zraka temelji na ravneh onesnaževal, kot so delci PM2,5 in PM10, dušikov dioksid, ozon in žveplov dioksid.
Slaba kakovost zraka je pogosto posledica kombinacije več dejavnikov, med katerimi so promet, industrija in neugodna vremenska situacija, ki preprečuje razpršitev onesnaževal.
V zimskem obdobju, kot je pojasnjeno v preglednici Agencije za okolje, je zrak še posebej obremenjen z delci PM10 in PM2,5, ki se merijo kot 24-urno povprečje.
Za prebivalce območij s slabšo kakovostjo zraka Agencija za okolje svetuje zmanjšanje aktivnosti na prostem, zlasti za ranljive skupine kot so otroci, starejši in osebe s kroničnimi boleznimi dihal.
Pri indeksu »slaba« ali »zelo slaba« kakovost zraka je priporočljivo zmanjšati telesno aktivnost na prostem in spremljati morebitne zdravstvene simptome, kot so kašelj in težave z dihanjem.
V najhujših primerih, kot je prikazano na karti za Novo mesto, se priporoča izogibanje vsakršni telesni aktivnosti na prostem.
Katera mesta so v boljši situaciji?
Medtem ko se nekatera območja soočajo s slabimi vrednostmi, so nekatera mesta, kot so Koper, Črna na Koroškem in Nova Gorica, pokazala boljšo kakovost zraka, označeno kot »dobra« (zelena oznaka).
To pomeni, da prebivalci teh krajev lahko nadaljujejo s svojimi običajnimi dejavnostmi brez večjih omejitev.