V romskem vrtcu Romano na Pušči je ob vzgojiteljicah zaposlena tudi romska pomočnica, ki skrbi, da se otroci iz vasi čim prej navadijo na vsakdan v vrtcu.
»Otroci se počutijo bolj sprejeti. Imamo namreč tudi otroke, ki govorijo romsko, zato je tudi pomembno, da vzpostavim prvi stik z njimi,« razlaga Kaja Kokaš.
Domačini ponosni na svoj vrtec
Letos v vrtec vpisanih 20 romskih otrok iz Pušče. Tiste iz vasi, ki vrtca ne obiskujejo, bi lahko prešteli na prste ene roke.
»Ta vrtec doživljajo prebivalci romske skupnosti kot svoj vrtec, kot svojo institucijo in so ponosni na njega in na ta način je to zelo pomembna institucija tukaj v romskem naselju in takšnega ga tudi doživljajo,« pravi ravnatelj Vrtca Murska Sobota Borut Anželj.
Nova generacija Romov, ki razmišlja drugače
Prav v obdobju od leta 1962, odkar na Pušči stoji vrtec, je vas, ob ureditvi vse potrebne infrastrukture, doživela tudi pomembno spremembo miselnosti tukajšjih Romov.
»Prav ta vrtec je prispeval k temu, da se je izoblikovala neka nova generacija Romov, ki je začela drugače razmišljati in ima seveda potem tudi drugačna pričakovanja,« pravi romski svetnik Darko Rudaš.
Službe v Avstriji, v Murski Soboti, pa tudi v vrtcu
Del pričakovanj, ki jih ob odraščanju imajo mladi Romi iz Pušče, je tudi redna zaposlitev.
»Po vrtcu sem nadaljevala šolanje v osnovni šoli, potem sem še končala srednjo šolo, sedaj sem se tudi zaposlila in pri tem nisem imela problemov,« pravi domačinka Kaja Kokaš.
Zaposlena je tudi večina staršev, ki je med našim obiskom prihajala po svoje otroke. Eden izmed njih je bil vrsto let zaposlen v sosednji Avstriji, danes pa dela v enem izmed murskosoboških obratov mesne industrije.
»Vsak dan delam popoldne, od četrte ure naprej do dvanajste, včasih do enih,« nam je povedal Alen Horvat.
Trgovina z 32-letno tradicijo
Tako kot v večini drugih vasi po Sloveniji tudi na Pušči vaško-gasilski dom, kjer domuje edino romsko gasilsko društvo v Evropi.
Romi imajo tukaj tudi svojo knjigobežnico, nogometno igrišče z novimi garderobami, sredi vasi pa stoji tudi trgovina.
»Ta trgovina je moja, lokal je moj, deluje že 32 let. Predvsem prehrambene stvari, tudi čistila, sadje in zelenjavo držim,« pravi lastnik Trgovine Jurček Marjan Horvat.
Čeprav je že pet let upokojen, Marjan Horvat še vedno dela v trgovini. Nanjo je še posebej navezan prvi sosed.
»Ko sem mu pred dvema tednoma rekel, da se trgovina zapira, je povedal, ne to zapirati, pa to je kulturni center Pušče,« še pravi Marjan Horvat.
Izzive premagujejo z dialogom in pogovori
Na Pušči seveda ni vse idealno, to priznava tudi ravnatelj vrtca, a izpostavlja kako ravnajo, ko kak otrok nekaj dni ne obiskuje vrtca.
»Takrat poskušamo, naša svetovalna služba in tudi vzgojiteljice, prepričati te starše in jih ozavestiti, kako pomembno je, da otroci obiskujejo vrtec, da to koristi njihovemu nadaljnemu razvoju,« pravi ravnatelj vrtca Borut Anželj.
Tudi, ko se pojavijo druge težave, občina, Romi in celotna skupnost nemudoma pričnejo iskati rešitve.
»Ne moram reči, da je vse urejeno, tudi mi se srečujemo z izzivi na dnevni ravni, ampak skozi dialog in pogovore sprotno rešujemo težave,« še razlaga Darko Rudaš.
Domačini se tako srečujejo tudi na zborih krajanov, kjer so nedavno govorili tudi o napovedanem obisku predsednice.