V Sloveniji imamo povprečno idealno temperaturo le okoli 130 dni na leto, v preostalih dneh pa jo je treba umetno vzdrževati. Kurilna sezona traja več kot polovico leta in stroški gretja na letni ravni tako še zdaleč niso zanemarljivi. Precej pa bi , kot kaže, lahko prihranili že z manjšimi prilagoditvami.
Ste na primer vedeli, da vsaka dodatna stopinja nad 20 stopinj zviša stroške gretja za približno 6 odstotkov?
Spremembe pri ravnanju
Pri ogrevanju prostorov v slovenskih domovih zadnje čase prihaja tudi do nekaterih sprememb. V podjetju Informa Echo so v okviru raziskave REUS 2017 preverili, kakšno temperaturo Slovenci vzdržujemo v bivalnih prostorih v hladnih mesecih, in med drugim ugotovili, da izstopata predvsem dva pozitivna trenda.
V dveh letih se je povečalo število gospodinjstev, ki so znižala dnevno temperaturo v bivalnih prostorih, prav tako pa se v primeru, da je v stanovanju pretoplo, raje odločamo za zmanjšanje gretja kot za odpiranje oken.
V primerjavi z letom prej se je za štiri odstotne točke povečal delež gospodinjstev, ki vzdržujejo dnevno temperaturo med 19 do 20 stopinjami in za štiri odstotne točke se je zmanjšal delež tistih, ki vzdržujejo dnevno temperaturo med 21 in 22 stopinjami.
Ob tem štiri petine vprašanih trdi, da kadar je v stanovanju pretoplo, raje zmanjšajo gretje, kot da bi odprli okno. Kar je tudi smiselno, saj tako najlažje prihranimo pri gretju.
Vendar pa pretirano varčevanje ni vedno smiselno iz zdravstvenih in iz energetskih razlogov. Nekateri načini gretja (na primer toplotne črpalke) ne delujejo učinkovito, če se sistem ponoči izklopi. Po drugi strani pa preveč hladne stene povečajo možnost za razvijanje plesni.
Kakšne so torej v času kurilne sezone temperature v vašem domu v primerjavi z drugimi slovenski gospodinjstvi? Preverite v infografiki:
Pri Pomurcih nekoliko topleje
Raziskava je sicer ponudila tudi nekaj zanimivih podatkov o temperaturi v naših bivalnih prostorih, ki razkrivajo, da so pomurski domovi še posebej topli, tudi ponoči:
• Nižje dnevne temperature od 18 stopinj vzdržujejo predvsem gospodinjstva z majhnim številom članov (1-2) in v obalno-kraški in goriški regiji.
• Višje temperature od 23 stopinj vzdržujejo predvsem gospodinjstva z otroci in v koroški in pomurski regiji.
• Dnevna temperatura nad 23 stopinj je enakomerno razporejena med vsemi družbeno ekonomskimi sloji in ni značilna za gospodinjstva z višjimi dohodki.
• Nočne temperature nad 21 stopinj pa vzdržujejo predvsem gospodinjstva z višjimi prihodki od 2.760 EUR, gospodinjstva z mlajšimi člani od 35 let, gospodinjstva z otroci in gospodinjstva v pomurski regiji.
Podnevi do 22, ponoči do 17 stopinj Celzija
Najbolj pomembno je seveda, da nam je doma prijetno in da za toploto, ki jo potrebujemo, ne porabimo več denarja kot je potrebno. A se nam, kot kaže, vendarle izmuzne precejšen prihranek.
Brez posebnega odrekanja ugodju ima namreč kar četrtina slovenskih gospodinjstev priložnost za prihranke pri zmanjševanju dnevne temperature in polovica pri zmanjševanju nočne temperature.
Na kakšno temperature torej ciljati? Večina energetskih svetovalcev priporoča dnevno temperaturo v dnevni sobi med 20 in 22 stopnjami in nočno temperaturo med 17 in 18 stopnjami.
Komentarji (15)
Kaj bi vi s sinfo s svojimi zaljivimi statistikami o Prekmurju sploh radi??
Jaz se bom za svoj denar ogreval kakor bom sam zelel, prav tako bom jedel, pil, sel na dopust po svoji volji. Vi se pa naprej bodite mescansko trobilo.
Ja, majster, legenda se! Takšne, šteri mislijo, ka vse znajo, gej na žalost preveč. Malo zmiri svoj ego. Če prešteš neka, ka je boukše za tebej pa boukše za svet, še ne pomeni, ka moreš tomi slediti. Malo razmisliti o toj tematiki pa ti tudi nebi škodilo...
Ob tem štiri petine vprašanih trdi, da kadar je v stanovanju pretoplo, raje zmanjšajo gretje, kot da bi odprli okno. Kar je tudi smiselno, saj tako najlažje prihranimo pri gretju.
Kot izgleda je v Sloveniji popolnih idiotov najmanj 20%. Če je prevroče še naložijo v peč in odprejo okno. Ogenj pa gasijo z bencinom. Vidim, da povprečna inteligenca Slovencev hitro pada. Kdo ve, če bi znali katera reka teče pod murskim mostom. Spet drugi ne razumejo kakšen je smisel takšnih raziskav. Recimo Matejko.
Inteligenca pomurcev je res nizka, to je dokazano, volijo rdeče in čudne ljudi, delajo za minimalca v Ljubljano pa grejo na tekmo da navijajo za Muro.
Slovenščina??
Še dobro , da imamo tebe , ki se , tako ali tako v vse razumeš in nam "nevedežem" pojasniš določene stvari in nas "usmeriš" na pravo pot.
Ha , ha , fala Bogu , da nam Čarni vrag in Mun dvigujeta nivo inteligence , res ne vem , kaj bi brez takih dveh veleumov.
Slovenci mamo en dober pregovor za taksne kretene! Samo ka budale prepricane v svoj praf tao ne vijdijo. Soja je zabita v zemlao, ojva pa glavao. In nej, nej tao te pregovor, ce neta razmila.
Matejko vej pa je fajn ka se trudiš z prekmurščino, samo tudik prekmurščina, ma svoja pravila.
Če dobro razmim vaše genialne misli, sva noriva midva nej pa tisti, ki odpirajo okna namesto ka bi znižali temperaturo gretje. Lahko vas potolažim, tudi norci v norišnici podobno razmišljajo kak vi.
Vekši minus v glavi bole trbej kuriti ka te segreje.
Najdražja kurjava v Sloveniji je v Soboti .Nekdaj je bilo po m2 po tem so pametni rekli,da na števec in ko so videli,po števcih,da ljudje šparajo so dodatno še šli na m2 .Sedaj se plačuje po štefcu in m2 tako,da nekdo lepo služi .
rouraš ne bluzi či nemaš pojma.
Mura je večna........... Bole in več od tebe nišče ne bluzi . Kak si z tabletami še gejš ?Ali pozabiš gemati ?
Tisti ka majo na drva kurijo na 28
Tisti ka majo pelete na 23
Tisti ka majo na toplotne crpalke 22
Plin majo na 21
Olje pa na 19 pa sake den kreganje ob kelke de se zacalo pa ob kelke enjalo. Pa baug ne daj ka sto pozabi cez nauc doj stekati