Foto: Miloš Vujinović
Planica se bo spet tresla!

Planica ni le prizorišče rekordnih smučarskih poletov, ampak tudi simbol nepozabnega navijaškega vzdušja, ki se je skozi desetletja spreminjalo, a ostalo enako strastno in srčno.

V preteklosti je bilo navijanje nekoliko drugačno od današnjega, čeprav je bilo vzdušje že od nekdaj izjemno. 

Navijači so uporabljali različne rekvizite, ki so pogosto odražali čas, v katerem so nastali. 

Eden najbolj prepoznavnih simbolov slovenskega navijanja so bili v preteklosti kravji zvonci, jih pa na tekmah slišimo še danes. 

Pogosto so v zraku donele tudi lesene raglje, katerih edinstveni zvok je dvigoval adrenalin med skoki. 

Nepogrešljive so seveda tudi zastave – včasih jugoslovanske. Te so plapolale ob vsakem uspešnem skoku, že desetletja pa se na tekmah med obiskovalci pojavljajo tudi plakati in transparenti.

Te so navijači ustvarjali kar na rjuhah in kartonskih tablah z enostavnimi, a srčnimi spodbudami za skakalce.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Navijaško so bila še posebej živahna 80. in 90. leta, ko je Planica 'bohtela' od pisanih pokrival in barvitih anorakov, pogosto z velikimi cofki.

Poleg tega so se množice pogosto 'oborožile' s trobentami in drugimi glasbili, predvsem harmonikami, ki so ustvarjale glasno podporo letečim športnikom. 

Kaj pa dandanes?

Danes je navijanje bolj organizirano in tehnološko podprto, a duh ostaja enak. Plastične vuvuzele, uradni navijaški artikli in ogromne slovenske zastave, glasni vzkliki, so prevzeli glavno vlogo, medtem ko elektronski zvočniki in LED-ekrani skrbijo za dodatno atmosfero. 

Med navijači oziroma obiskovalci Planice so priljubljene tudi poslikave obraza z imeni njihovih najljubših skakalcev, najpogosteje pa so si na lica narisali kar zastavo države, za katere navijajo.

Glasno in zabavno

Od glasbil so nepogrešljivi - in skorajda že zaščitni znak Planice -, zagotovo bobni, ki jih največkrat spremljajo ubrane koreografije navijaških skupin.

V rokah največ navijačev pa so najpogosteje telefoni, s katerimi lovijo posebne trenutke, da bi jih ohranili za spomin in jih delili na družbenih omrežjih.

Vir: Facebook

Rekordni obiski

Planica je eno najbolj obiskanih športnih prizorišč v Sloveniji in predstavlja vrhunec svetovnega smučarskega skakanja. Mednarodni dogodki, predvsem svetovna prvenstva in finali svetovnega pokala, vsako leto privabijo množice gledalcev, ki prihajajo občudovat vrhunske športne dosežke.

Največji obisk je Planica doživela leta 1985, ko se je na prizorišču zbralo rekordno število navijačev. Po podatkih se je v enem dnevu zbralo 80.000 gledalcev, kar ostaja absolutni rekord za enodnevni obisk. 

Skupno je v treh dneh tekmovanja letalnico obiskalo skoraj 150.000 ljudi, kar je največje število obiskovalcev na enem dogodku v zgodovini smučarskih skokov.

Tudi v kasnejših letih je Planica ostala magnet za gledalce, zlasti ob finalnih tekmah svetovnega pokala, ki vsako leto privabijo med 70.000 in 150.000 obiskovalcev

Leta 2016 je letalnico v štirih dneh obiskalo 111.000 gledalcev, kar je eden najvišjih obiskov v zadnjih desetletjih. Leta 2024 je bila udeležba znova izjemna, saj se je na finalu svetovnega pokala v smučarskih poletih zbralo več kot 70.000 gledalcev.

Starejše novice