Pepelnična sreda označuje začetek posta, ki ne vključuje le odpovedi hrani, ampak tudi iskanje duhovne rasti in ravnovesja v vsakdanu.

Pepelnična sreda označuje začetek 40-dnevnega posta, ki kristjane pripravlja na največji praznik – veliko noč. Obred pepeljenja, odpovedi in spokornosti so del tradicije, ki ima korenine globoko v preteklosti. 

Poleg verskega pomena pa je post za mnoge tudi čas notranjega miru in iskanja ravnovesja v hitrem vsakdanu. Kako so post obeleževali nekoč in kako danes?

Sebastijan Valentan, župnijski upravitelj Župnije sv. Petra pri Malečniku, je povedal: »S pepelnično sredo kristjani vstopamo v postni čas, ki traja 40 dni – spomin na Jezusovo postenje v puščavi. Obred pepeljenja z znamenjem križa nas opomni, da so v življenju pomembne tudi druge stvari – da naredimo nekaj dobrega, se odpovemo, pomislimo na tiste, ki so v stiski.«

Pepel, ki nastane pri zažiganju oljčnih vejic ali presmecev, duhovnik ob bogoslužju posipa po glavi vernika ali mu na čelo zariše križ. Pred tem izgovori pomenljive besede: »Pomni, da si prah in v prah se povrneš

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Eden izmed simbolov postnega časa je tudi trnje.

Nekoč je veljalo, da se pari med postnim časom ne poročajo

Pepelnična sreda in z njo povezani post imata globoke korenine tudi v ljudskem izročilu. Naši predniki so v tem času pripravljali skromne, postne jedi.

»Zimska hrana je povsod bila, so si prihranili za ozimnico - fižol, ki je bil mogoče prej zabeljen z ocvirki, sedaj pa je bilo recimo namesto ocvirkov, bučno olje. Tudi zelje ni bilo zabeljeno, več je bilo mlečnih jedi, močnatih jedi, mleko je bilo v ospredju, kakšna jajca, krompir,« je povedala Monika Simonič Roškar, kustosinja Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož.

V ospredju 40-dnevnega posta ni le odpovedovanje hrani in pijači, ampak tudi iskanje ravnovesja med sodobnimi izzivi vsakdana ter duhovni rasti.

»Tukaj je na prvem mestu seveda hrana, kot spomin in nekoč v preteklosti, ko ni bilo toliko hrane na voljo, kot je danes, danes pa so bolj v ospredju še drugi nameni - da naredimo kakšno dobro delo, da komu kaj poklonimo. Imamo pred očmi ljudi, ki so v stiski, ki so potrebni pomoči,« je še dodal Valentan.

Nekoč so pravila posta upoštevali strogo, odpoved pa je bila del skupnosti in tradicije.

»Starejši najprej vedno izpostavijo, da v postnem času ni bilo porok. Poroke so bile med Božičem in pepelnico, v pred pustnem času. Po pepelnici pa so se držali, da porok ni bilo na vasi, tudi nekega veseljačenja ne. Tudi recimo, pozimi je bilo nekoč na kmetih so kakšna ročna dela delali zvečer - česanja perja, luščenje semen in tako dalje. In so zelo radi zapeli zraven, no tudi petje v postnem času ni bilo tako zelo zaželjeno,« je povedala Simonič Roškar.

V Malečniku bodo vsako nedeljo molili Križev pot

Kljub temu da post danes pogosto razumemo predvsem kot versko tradicijo, pa ohranja svojo osrednjo nalogo: spodbuja nas k refleksiji o tem, kaj je zares pomembno.

»Postni čas je priložnost za odpoved in za duhovno rast. In če se nečemu odpovemo, to kar imamo radi, nekako vznikne hrepenenje in je toliko večje. To pa je tudi namen postnega časa, kajti, vsi hrepenimo po lepem dogodku, po prazniku, ki je največji praznik krščanstva - velika noč,« je dejal Valentan.

Ena izmed priložnosti za umiritev in poglobitev vere v postnem času je tudi Križev pot, ki ga lahko molimo tako v cerkvi kot v naravi. 

»V Malečniku imamo čudovite postaje Križevega pota, ki peljejo do Marijine cerkve na Gorci. Vsako nedeljo ob 15h ga bomo skupaj molili, in to so lepi trenutki tudi v tem obdobju,« je povabil Valentan.

Postni čas nas tako vabi k tišini in premisleku – da se odpovemo nepomembnemu in najdemo prostor za tisto, kar nas resnično bogati.

Komentarji (14)

Pederčina (ni preverjeno)

A za debelega bo tudi veljal post??? Ne bi verjel, niti malo se mu ne opazi da se je kdaj postil. K večjemu se nažira preko vseh meja!

Pederčina (ni preverjeno)

Morski debeluhar!

realnoo (ni preverjeno)

TAU SI V KORANI PRESTO?
IDI PA ENOGA ALAHA ZMOLI!

JanušVeliki (ni preverjeno)

V Soboti imamo več debelih ! Kot so Širokorita kera še vedno postavlja direktorice oziroma direktore.,.....SD je v Soboti zadnje čase naredila več škode kot koristi, direktorica knjižnice, direktor Doma Rakičan, rondo na rondo v Gregorčičevi ulici......

Gajašev sosed (ni preverjeno)

Ka da se keramičar* tüdi postjo? In če, kak se bou?

*pater Rupnik (mozaik majstor)

captain (ni preverjeno)

Za kazen so patra Rupnika zaprli v ženski samostan ! Če san dobro čula, še jaz bi šla ta na dopust ??

Gajašev sosed (ni preverjeno)

Ka pomeni, ka so mo dali še eno priliko.
Zrimov Andrej je proti keramičari ejngel. ;-)

Smrt fašizmu (ni preverjeno)

Vera je opij za ljudstvo!

Pasulj (ni preverjeno)

Ja glij tak kak komunizem.

Smrt fašizmu (ni preverjeno)

Vera je zlo, komunizem je prihodnost!

. (ni preverjeno)

Ni vera zlo, pač pa pokvarjeni ljudje!

. (ni preverjeno)

Ne za ljudstvo, pač pa za "opice" !

Pederčina (ni preverjeno)

Kaj pa samozadovoljevanje - drkanje je med postom dovoljen?? Sprašujem za špehastega debeluharja!!!

upokojenec70 (ni preverjeno)

Post je relativno dober zaradi čiščenja organizma in zmanjševanje telesne teže, čeprav se da to narediti tudi s povečano telesno aktivnostjo. Vse ostalo je čisti MAZOHIZEM.

Starejše novice