O reševanja otroka iz fekalne jame na Goričkem mineva skoraj leto dni. Kako sta dogodek opisala policist Jožef Berke in soseda Petra Sukič?

V začetku februarja so se v policiji s slovesno podelitvijo medalj policije za požrtvovalnost in hrabrost zahvalili pogumnim, predanim in prizadevnim policistom ter občanom, ki so s svojimi dejanji rešili številna življenja in zavarovali premoženje ljudi.

Med prejemniki medalj za hrabrost in požrtvovalnost z obrazložitvami so bili tudi policist Jožef Berke iz Policijske postaje Gornja Radgona ter Matjaž Camplin in Petra Sukič, občana z območja Policijske uprave Murska Sobota.

Berke, Camplin in Sukič so 7. marca 2024 z vztrajnim in strokovnim izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja ohranili življenje dveletnega otroka, ki je padel v fekalno jamo.

Otrok utrpel hude poškodbe

Spomnimo, policisti so bili ob 16.28 obveščeni, da je dveletni otrok padel v fekalno jamo, huda nesreča pa se je zgodila na Dolnjih Slavečih v občini Grad.

Otroka so potegnili iz jame in mu do prihoda zdravniške ekipe nudili pomoč, s helikopterjem so ga odpeljali v Univerzitetni klinični center Maribor, utrpel pa je hude poškodbe.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Sprožil se je pozivnik, prvi občutki pa, »da ne bo nič dobrega«

O reševanju otroka ter občutkih med in po dogodku, smo se pogovarjali s Petro Sukič in Jožefom Berkejem.

Sukič je povedala, da se je pri njih sprožil pozivnik, ker je brat gasilec.

»Takrat sem ugotovila, da ne bo nič dobrega. Na pozivniku je pisalo, da je v gnojno jamo padel otrok.

Pohitela sem ven in poklicala očeta, da je pri sosedih otrok padel v gnojno jamo. Sva hitela tja, tam sta bila že druga soseda, ki sta s cisterno izčrpavala vodo iz gnojne jame,« je opisala prve trenutke grozljive nesreče, ki je pretresla Goričko.

Takoj začeli z oživljanjem

V trenutku, ko so na prizorišče nesreče prispeli gasilci, je oče sogovornice otroka že potegnil iz jame:

»Takoj smo začeli z oživljanjem, ženska iz klicnega centra nam je dala navodila. Na kraj dogodka sta takrat prišla policist in policistka, ki sta nadaljevala z oživljanjem, za tem pa še reševalci.«

Prva takšna situacija v več kot 30 letih kariere

Jožef Berke v policiji deluje že več kot trideset let, v takšni situaciji pa se je znašel prvič, nam je zaupal.

»Ko sva prišla s kolegico na kraj, sva opazila gospo Petro in njenega očeta. 

Otrok je negiben ležal na travi, pristopili smo k njemu in se odločili za oživljanje. Oživljal sem ga, oče pa mu je dajal umetno dihanje. To je trajalo nekje 20 minut

Kako sta doživljala tako stresno reševanje?

Tudi Petra Sukič se je, podobno kot Berke, v takšni situaciji znašla prvič.

»Po samem dogodku je bil tisti občutek - hvala bogu, otroka smo našli in rešili. Težko je bilo, ko smo čakali, da bo otrok zadihal,« je povedala.

Berke je dodal, da se je, ko je otroka predal reševalcem, umaknil, »kolegica me je ves čas spraševala, kako se počutim. Naredil sem vse, kar sem lahko«.

Starejše novice