Bo Mestna občina Murska Sobota uspešna na razpisu za prenovo grajske strehe?

Mestna občina Murska Sobota se zavzema za celovito obnovo zgodovinskega grajskega objekta in v tem okviru načrtuje nadgradnjo infrastrukture, ki bo omogočala dostopnost kulturnih vsebin za vse. 

Zaprtje grajske dvorane, ki je sedaj že odprta, so izkoristili za izvedbo ključnih obnovitvenih del, ki vključujejo sanacijo sanitarij, ureditev garderob in protipožarno zaščito. 

Vrednost teh del je dosegla 321.537,61 evra, pri čemer je prenova sanitarij in garderob znašala 82.327 evrov, dodatna oprema za osvetlitev in tonsko podporo pa 18.975 evrov. 

Z zaključkom teh del je občina ustvarila temelje za nadaljnje faze obnove, ki bodo grad še dodatno približale uporabnikom.

Prijava na razpis za obsežnejšo obnovo strehe in dvigalo

Da bi občina financirala nadaljevanje projekta, pripravlja prijavo na razpis ministrstva za kulturo, imenovan »Trajnostna obnova in oživljanje kulturnih spomenikov v lasti občin ter vključevanje kulturnih doživetij v slovenski turizem«, ki je del kohezijskega programa 2024-28. 

Cilj občine je pridobiti sredstva za zamenjavo grajske strehe, vgradnjo dvigala na dvoriščni strani, sanacijo ometov ob vgradnji dvigala in zamenjavo oken na dvorišču. 

Kot so pojasnili v občini, bi dvigalo omogočilo dostop do grajske dvorane ter s tem zagotovilo prijaznejše okolje za vse obiskovalce, vključno z osebami z omejitvami mobilnosti. 

Prijava na razpis mora biti oddana do 15. novembra 2024.

Tehnološke rešitve za bogatejšo kulturno izkušnjo

»Predmet prijave bo projekt z naslovom Grad Murska Sobota: Kalejdoskop vsebin pod eno streho. Prijava bo zajemala zamenjavo strehe, vgradnjo dvigala grajskemu dvorišču, sanacijo ometov na delu ob vgradnji dvigala, zamenjavo oken na dvoriščni strani gradu ter mehke vsebine, ki bodo obogatile obstoječo muzejsko zbirko,« so za Sobotainfo pojasnili na Mestni občini Murska Sobota.

Projekt obnove vključuje tudi inovativne tehnologije, s katerimi bi obisk gradu postal sodobna in interaktivna izkušnja. 

Kot navajajo v občini, bo prenova vključevala tudi mehke vsebine, s katerimi bodo obstoječo muzejsko zbirko nadgradili z uporabo tehnologije, kot sta 3D simulacija sobe Marije Terezije v obogateni resničnosti in multimedijska postaja s časovnim trakom zgodovinskih dogodkov. 

Večja dostopnost kulturnih vsebin za ranljive skupine

Poleg prenove fizičnih delov gradu bo projekt namenjen tudi zagotavljanju enake dostopnosti za ranljive skupine. Mestna občina Murska Sobota bo v obnovo vključila prilagoditve za slepe, slabovidne, gibalno ovirane ter gluhe in naglušne obiskovalce

Z različnimi interpretacijskimi rešitvami, prilagojenimi potrebam teh skupin, bodo omogočili, da vsi obiskovalci gradu enakovredno sodelujejo v kulturni izkušnji. 

»Upamo, da bomo uspešni pri prijavi na razpis, saj je izvedba predvidena v letih 2025 in 2026,« so dodali v občini.

Kaj prinaša prihodnost?

Uspešna prijava na razpis ministrstva za kulturo bi pomenila prepotrebna sredstva za naslednje faze obnove soboškega gradu in pomemben korak pri ohranjanju kulturne dediščine. 

Komentarji (2)

Zasto?? (ni preverjeno)

Naj ze odstranijo to plehnato cudo, Ali pa ga vsaj nekako zakamuflirajo!

Babuskakk (ni preverjeno)

Nešče de pa masno zaslužo.

Starejše novice