Magna v Hočah načrtuje gradnjo dveh novih objektov, ki bosta namenjena proizvodnji karoserij in sestavljalnici vozil. Z obstoječo lakirnico bo tako vzpostavljena celovita proizvodnja avtomobilov, kar je osrednji cilj njihove poslovne strategije vstopa v Slovenijo.
Za kaj takšnega pa je potrebno okoljevarstveno soglasje, ki ga izdaja Agencija Republike Slovenije za okolje. Javna razgrnitev v postopku izdaje soglasja se je že zaključila, interes za vstop v postopek za izdajo soglasja je izkazala le ena nevladna organizacija.
Kot so za Mariborinfo pojasnili na Agenciji Republike Slovenije za okolje, gre za nevladno organizacijo Zveza ekoloških gibanj Slovenije. Ta je podala tudi pripombe.
Zaradi udeležbe stranskega udeleženca bo treba v nadaljevanju postopka razpisati ustno obravnavo ter po potrebi razčistiti vsebinske nejasnosti, temu bo sledila izdaja odločitve o izdaji okoljevarstvenega soglasja. Kdaj se bo to zgodilo še ne morejo napovedati.
Obstoječi sistem odvajanja odpadnih voda je neurejen
Predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije Karel Lipič je za Mariborinfo povedal, so sodelovali že v prvi fazi, zato zdaj zahtevajo, da se uredijo nerealizirane obljube investitorja glede ravnanja s kemikalijami in izcednimi industrijskimi vodami.
Kot so zapisali v pripombah, je iz osnutka okoljevarstvenega soglasja razvidno, da se bodo na lokaciji uporabljale nevarne kemikalije in da bodo tekom proizvodnega procesa nastajali nevarni odpadki.
Odpadne tehnološke vode se bodo po prečiščenju v industrijski čistilni napravi odvajale v javni kanalizacijski sistem in v javno čistilno napravo v Mariboru, od koder se voda vodi v reko Dravo.
Zaradi tega Zvezo ekoloških gibanj Slovenije zanima, ali se je upravljalec javnega kanalizacijskega sistema pozanimal pri zdravstveni inšpekciji in drugih službah, ki skrbijo za javno zdravje državljanov, ali smejo ljudje z vrtov uživati solato in ostalo zelenjavo in pridelke, če so zalivani s kanalizacijsko vodo.
Prav tako jih skrbi možnost, da nevarne kemikalije preidejo v podtalnico bližnjega vodovarstvenega območja, namenjenemu kot vir pitne vode za prebivalce in gospodinjstva širšega mariborskega območja.
V Zvezi ekoloških gibanj Slovenije nasprotujejo izdaji okoljevarstvenega soglasja za širitev proizvodnje Magne na predvideni lokaciji tudi v skladu s prepovedjo gradnje objektov, ki uporabljajo nevarne snovi na vodovarstvenih območjih.