Goričko skriva enega najlepših in največjih gradov v Sloveniji.

Na griču v srcu Goričkega, obdanem z mogočnimi drevesi in prostranim parkom, stoji grad Grad, največji grajski kompleks v Sloveniji. 

Ta mogočna utrdba, znana tudi kot Gornjelendavski grad, je nastajala skozi stoletja, v njej pa se prepletajo sledi templarjev, madžarske fevdalne zgodovine in bogatega kulturnega izročila. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Grad naj bi v 11. stoletju začeli graditi vitezi templarji kot eno izmed strateških postojank. Prve pisne omembe segajo v leto 1183, ko je madžarski kralj Bela III. to območje podaril cistercijanskemu samostanu v Monoštru.

V naslednjih stoletjih je grad večkrat zamenjal lastnike in bil priča neštetim spopadom. 

Leta 1208 ga je v fevd prejel grof Andrej iz Vasvarja, nato pa so se zanj bojevali Češki kralj Otokar II., rodbina Amade in plemiška družina Szechy, ki je vladala skoraj 300 let. 

Baročna prenova in veličasten park

V 18. in 19. stoletju je grad dobil današnjo podobo, ko so bile dodane baročne arhitekturne prvine. V tem obdobju je nastal tudi sklenjen obod poligonalnega tlorisa z arkadnimi hodniki.

Grajsko poslopje obdaja širok park, oblikovan v angleškem slogu, v katerem rastejo mogočni tulipanovci, platane, rdeče bukve in hrasti, nekateri med njimi pa so med najstarejšimi v Sloveniji.

Propad in obnova 

V 20. stoletju je grad doživel težke čase. Po drugi svetovni vojni je bil nacionaliziran in postopoma zapadel v propad.

Nekaj časa je v njem delovala policija, kmetijska zadruga, pa tudi stanovanja za socialno ogrožene družine. 

Kljub temu je z leti prišel v zelo slabo stanje, dokler ni bil v 90. letih sprejet program obnove. Danes grad upravlja Javni zavod Krajinski park Goričko, ki skrbi za ohranjanje njegove kulturne dediščine. 

Grad Grad ni le največji, temveč tudi eden najpomembnejših grajskih kompleksov v Sloveniji. 

Z bogato zgodovino, arhitekturnimi presežki in mističnimi legendami vabi obiskovalce k odkrivanju skrivnosti, ki jih šepetajo njegovi starodavni zidovi.

Kljub stoletjem burnih dogodkov grad še danes ostaja simbol moči in tradicije ter pomemben del kulturne dediščine Goričkega.

Skrivnostni vodnjak in legende 

Grad obdajajo številne legende, najbolj znana je zgodba o zmaju Kaču z zlato krono. Prav tako skrivnosten je globok vodnjak, vklesan v živo skalo, katerega končna globina še danes ni povsem znana. 

Leta 2020 so jamarji odstranili odpadke do 13,7 metra globine, toda koliko globlje vodnjak sega, ostaja uganka.  

Na grajskem dvorišču naj bi iz globin Zemlje vrele posebne energije, ki jih obiskovalci lahko čutijo kot toploto ali mravljince.

Danes kulturno središče Goričkega

Danes so v obnovljenih prostorih sedež Krajinskega parka Goričko, informacijski center in muzejska zbirka, ki prikazuje stavbni razvoj gradu ter območje v času njegovih različnih lastnikov. 

V grajski kapeli se odvijajo poročni obredi, v delavnicah domačih obrti pa se obiskovalci lahko seznanijo s tradicionalnimi rokodelskimi spretnostmi, kot so lončarstvo, tkalstvo, kovaštvo in zeliščarstvo. 

Pred gradom stoji grajska pristava iz 18. stoletja, ki je nekoč služila kot upravna stavba.

Komentarji (8)

1x (ni preverjeno)

V 2 sv. vojni je bila v gradu ruska bolnica.

Gračar (ni preverjeno)

Samo škoda, da ni v gradu kakšne gostinske ponudbe. Manjka tudi grajska knjižnica in seveda ne vem, zakaj grajska kapela ne služi svojemu namenu.

captain (ni preverjeno)

Največji baročni grad v Sloveniji ! Kje je kaj baroka: Samo vprašam ??

dfghrd (ni preverjeno)

pred 40 leti sem bil na tem gradu za katerega je skrbel moj sorodnik ki je ze pokojen Berden... dosti vsega mi je o njem povedal kar se danes več ne ve.. Pokazal mi je nekatere stvari ki so bile na gradu pa jih po njegovi smrti nekdo odnesel, ker ko sem nazadnje bil tam polovico tistega več ni bilo. Iz grada vodi tudi pod zemljo rov ki pa se je na sredini sesul zato ni prehoden sem pa bil na njegovem izhodu.

Gračar (ni preverjeno)

dfghrd predlagam, da se javite na gradu. Pred leti so kopali ob izhodu rova, po spominih pokojne gostilničarke, vendar rova niso našli. Mogoče pa bo sedanji dir. KP Goričko imel kaj več posluha in odprl grad tudi za domačine ...

1x (ni preverjeno)

Rov je imel izhod blizu pekarne v Pörgi. Kripto so pa oskrunili Rusi, kjer naj bi bila balzamirana grajska gospoda.

H2O4 (ni preverjeno)

TO JE GORNJELENDAVSKI GRAD

5555bbb (ni preverjeno)

Na žalost je tam premalo ponudbe in je manj obiskan, fasado pa bi tudi lahko porihtali.

Starejše novice