Informativni dan je pritegnil številne mlade.
Tudi na Gimnaziji Murska Sobota so danes in jutri informativni dnevi, na katerih bodoči dijaki in njihovi starši spoznavajo izobraževalne programe, šolsko okolje ter možnosti nadaljnjega šolanja.
Številni učenci zaključnih razredov osnovnih šol iz Murske Sobote in širše Pomurja so si tako lahko v živo ogledali, kako poteka pouk in kakšno je vzdušje na eni največjih srednjih šol v regiji.
Od splošne gimnazije do farmacevtskega tehnika
Na informativnih dnevih so predstavili tri programe:
- splošno gimnazijo,
- športno gimnazijo,
- program farmacevtski tehnik.
Obiskovalci so si ogledali učilnice, specializirane laboratorije in druge šolske prostore. Posebno zanimanje je vzbudil program farmacevtski tehnik, kjer so dijaki predstavili laboratorijsko delo in praktično usposabljanje, ki ga izvajajo tudi v sodelovanju s pomurskim farmacevtskim sektorjem.
Novi program farmacevtski tehnik
Ravnatelj Gimnazije Murska Sobota Roman Činč je poudaril, da šola ob informativnih dnevih ostaja zvesta svojemu jedru, splošni in športni gimnaziji, hkrati pa z novim programom farmacevtski tehnik odgovarja na konkretne potrebe pomurskega gospodarstva.
Kot je pojasnil, so program pridobili na pobudo farmacevtskega sektorja v Pomurju. Podjetja, kot so Lek, Krka v Ljutomeru, Galex v Murski Soboti, Pomurske lekarne ter Splošna bolnišnica Murska Sobota, potrebujejo ustrezno izobražen kader.
Ta podjetja so šolo spodbudila k prijavi na ministrstvo in obljubila tudi podporo pri izvajanju programa, predvsem pri praksi in kasnejšem zaposlovanju.
Program farmacevtski tehnik je strokovno-tehniški program, ki omogoča zaposlitev v domačem okolju. Ravnatelj verjame, da ima to za mlade pomembne prednosti, saj so življenjski stroški in stanovanjske razmere v Pomurju ugodnejši kot v večjih mestih.
Ob tem je izpostavil tudi napovedana vlaganja farmacevtskih podjetij v regiji, kar pomeni dodatne zaposlitvene možnosti v prihodnje.
Za izvedbo programa potrebujejo najmanj 20 dijakov, zato upajo na zadosten interes.
Na gimnaziji trenutno šolajo okoli 430 dijakov, v posamezni generaciji nekaj več kot 100. Novi program naj bi dopolnil obstoječo ponudbo in dolgoročno okrepil vpis.
Činč je poudaril tudi pomen obšolskih dejavnosti in širšega razvoja kompetenc. Po njegovih besedah se svet dela hitro spreminja, zato samo formalno znanje ni dovolj. Pomembne so dodatne veščine, interesi, socialne povezave in prilagodljivost, ki jih dijaki pridobivajo tudi zunaj učilnic.
Kot ključno prednost šolanja v domačem okolju je izpostavil varnost, socialno mrežo in lažji prehod v odraslost. Meni, da so srednješolska leta čas, ko se oblikujejo trajne vezi in pomembne življenjske izkušnje, ki pogosto ostanejo za vse življenje.
Ob zaključku je poudaril, da šolanje v domačem okolju mladim omogoča stabilno osnovo, na kateri lahko kasneje gradijo svojo poklicno pot, bodisi v domači regiji bodisi širše, v Sloveniji ali tujini.