Na 10. redni seji Mestnega sveta Mestne občine Murska Sobota so med pobudami svetnikov ponovno izpostavili problematiko neurejenih asfaltnih poti, ki vodijo skozi soboški mestni park.
Slednje so zaradi slabega stanja manj primerne za številne osebe, kot so invalidi, starejši občani in občanke, starši z vozički ter osebe na berglah, s tem pa nujno potrebne sanacije.
Po besedah soboškega župana Damjana Anželja izpostavljena tematika občino postavlja v velik razcep.
Kaj torej nameravajo storiti?
Poti že dalj časa nevzdrževane
Kot smo že poročali novembra lani, problematika slabega stanja poti, ki vodijo skozi soboški mestni park, med svetniki ni bila prvič omenjena.
Svetnica Nada Kuhar je preko vprašanj, ki so jih posredovali občani in občanke Mestne občine Murska Sobota, znova nagovorila župana ter občino o slabem stanju asfalta v Mestnem parku Murska Sobota.
»Občane zanima, zakaj so si lahko v preteklosti dovolili v dotičnem naravnem okolju ustvariti asfalt, sedaj pa slednjega nočejo preplastiti,« je povedala Kuhar.
Kuharjeva sicer z odgovori župana tudi na prejšnjih sejah ni bila zadovoljna. Menila je, da se kljub obljubam stvari ne spreminjajo.
Preplastitev ni mogoča, občina postavljena pred dilemo
Župan Anželj si sicer, po lastnih besedah, z občino prizadeva najti rešitev, saj se problema dodobra zaveda, a težava tiči v odklonilnem mnenju mariborske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki se s predlagano preplastitvijo asfalta ne strinja.
Zavod je namreč naklonjen drugačni ureditvi potk brez asfaltne prevleke.
Slednjo je kot eno od možnih rešitev predlagal tudi soboški župan, a sam meni, da ta ni najbolj ustrezna, zato je občina postavljena pred veliko dilemo.
»Asfaltiranje ni več dovoljeno, torej preplastitev poti v parku ni mogoča. Na občini smo zato v precepu, ali asfalt odstraniti in urediti neke utrjene površine ali pa ga pustiti.«
Ravno zato, po besedah soboškega župana, v CTN sredstva za zeleno prenovo niso prijavili nobenega projekta.
»Če asfalt odstranimo, bo po mojem mnenju hoja za invalide in starše z vozički še bolj otežena, kot je sedaj. Se pa strinjamo, da tudi stanje s trenutnim asfaltom ni takšno, kot bi moralo biti. Določeni ukrepi zato v nadaljevanju so potrebni,« dodaja Anželj.
Pred časom govora tudi o celotni ureditvi mestnega parka
V lanskem oktobru je bilo na seji govora tudi o celostni ureditvi soboškega mestnega parka, znotraj katere naj bi dodatno uredili poti, drevesa in zelene površine.
Svetniki so tedaj dodatno opozarjali tudi na slabo stanje ribnika ter nedelovanje vodometa.
Župan je na eni od lanskih sej dejal, da so v CTN projekte prijavili tudi ureditev mestnega parka, a je na tokratni seji zatrdil, da ureditve poti v parku v okvir teh projektov letos niso uvrstili.
Poraja se torej vprašanje, kdaj bo omenjena celostna ureditev parka zares izvedena, ali dejansko bo izvedena in kako bodo rešili težave z asfaltnimi potmi.
Odgovor na to, ali bomo občani po soboškem parku kmalu hodili po potkah brez asfaltne prevleke, torej ostaja v zraku.
Komentarji (12)
Potem pa preskočite z asfalta nazaj na makadam. Pa kdor ima pohodniške čevlje bo šel v park ostali pa bodo samo lahko v park gledali.
Te pa či so tej na zavodi tak čedni naj dajo pejneze pa se lejko tlakovanec položi. Banda nesposobna orrplačana. Ka se pa tijče potapljaškoga centra ka je naidnouk tak pomemben pa dajte no. Ponemben je za par posameznikov keri do meli korist od toga nika drujgo.
Pejnezi idejo v nepotreben talent center in potapljaško društvo za preplastitev asfaltnih poti v parku pa nega pejnez
Zavod za varstvo kulturne dediščine so vprašali zato, da ne bi bilo treba nič delati.
Talent center in tribune sta prioriteti. Vse se da, če se hoče, lahko se položi tudi tak tlak kot je v parku Zvezda v Ljubljani. Samo hoče se tribuno in Talent center.
Toga župana boli kita za soboto. V ton mandati je nej napravo še nika.
Za Zavoda za varstvo kulturne dediščine je asfalt torej nekulturen.
A potem asfalt po novem ni naša kultura več ali kaj, saj so poti v parku bile asfaltirana že pred več kot 50 leti. Asfalt je naša dediščina! Na tem zavodu so res klovni prve klase. Najboljše, da je v park dovoljen vstop samo ljudem, ki so oblečeni, kot so bili graščaki in gospoda iz 18 stoletja, da nebi slučajno kdo oskrunil našo 'dediščino' s sodobnostjo.
Glavno ka gej za Talent center
Vij Sobočanci bi vse meli poasfalterano. Vej pa toga nigi v Sloveniji nega ka bi meli vse potke po parki zasfalterane, samo v MS... Nek se vidi socialistični razkoš...
VI SOBOTAINFO malo se pelajte na Zavod za varstvo kulturne dediščine v MB ali LJ in napravite intervju videoposnetek in objavite ne pa nekaj iz tretje roke izvedeti.
Sicer komentatorji imate prav, če je istina v napisanem članku naj da ZAVOD denar za tlakovec, kočije, ... ali pa samo mladina v park (haškoji),... starčeki in z inv. vozički pa doma. Na teh enih zavodih, so pa res pametni v službi ali se pa delajo pametne.
Zeleni in naravo-varstveniki ne bodo dovolili obnove poti. Te so ja znamenitost soboškega parka.