Raznobarvno cvetje in različne ikebane se ponujajo po zmernih cenah.

Preverili smo dogajanje na soboški tržnici, kjer pred prvim novembrom tradicionalno ponujajo cvetje, ikebane in druge nagrobne izdelke.

Preverili smo, kje se gibljejo cene in koliko bodo mimoidoči namenili za ikebane in podobno okrasje.

Ponudba je raznovrstna, za nagrobno okrasje si lahko izberete rezano cvetje. Cene so odvisne od posamezne vrste cvetja in se gibljejo med 1,5 evra in 2,5 evra.

Za rože v loncih boste odšteli med osem in deset evrov.

Za nakup so na voljo tudi različne sadike kot na primer klasične mačehe, ki stanejo okoli 0,7 evra ali pa vresa, za katero boste odšteli 2,5 evra.

Od morda bolj trajnostnih izdelkov nekateri ponudniki ponujajo tudi lesene sveče z napisi. Te so se razvile kot odgovor na pretiran okoljski vpliv plastičnih nagrobnih sveč in so lahko odlično podajo nagrobnemu kamnu.

Sveče so tudi cenovno ugodne, za eno svečo boste odšteli dva evra.

Cena odvisna od velikosti

Cena ikeban je odvisna od velikost in kompleksnosti aranžmaja zato se cene lahko zelo razlikujejo.

Za manjšo ikebano boste odšteli 23 evrov, večje ikebane pa stanejo tudi do 60 evrov. Najdete lahko tudi lične suhe aranžmaje, ki so različno okrašeni. 

Če želite, lahko na tržnici nabavite tudi plastično aranžmaje, katerih cena se giblje od 25 evrov.

Ponujajo se tudi različne vaze.

Različno za ikebane

Obiskovalce tržnice smo povprašali, kako se pripravijo za prvi november.

»Za posamezno ikebano namenim približno 30 evrov, vse skupaj pa nanese malo več, saj redno skrbim za tri grobe. Cene ikeban na tržnici se niso bistveno spremenile, vsako leto zapravim prbližno enako vsoto. Predvsem kupujem žive rože, za vazo ali pa žive rože v loncih«.

Obiskovalka nam je zaupala, da včasih šopek izdela tudi sama.

»Koliko evrov namenim aranžmajem je odvisno od mojih želj, ki se vsako leto spreminjajo. Včasih ikebano izdelam tudi sama in tisto leto ne zapravim toliko denarja, vendar vseeno kupim rože za izdelavo.«

 

Tržnica je v tem česa vsekakor zelo pisana, spodaj si lahko ogledate video posnetek dogajanja in še nekaj dodatnih slik.

Komentarji (7)

. (ni preverjeno)

Večje norosti kak je dan mrtvih nega. Či cejlo leto niti blizu groba nejdeš niti prvoga novembra nej trbej.

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

To si še le nor.

Sicer pa sploh ni dan mrtvih.

Ti ne rabiš iti, druge pa pusti pri miru.

666 (ni preverjeno)

Praznik DAN MRTVIH so si izmislili komunisti.

realnooo (ni preverjeno)

TAU NE PISI NA GLAS KA DO ZACALI VSI HVALITI TE DEN.
V SLOVENIJI JE MENTALITETA KA JE KOMUNISTICNO JE DOBRO.
SELJACKI NERAD!

Plantave (ni preverjeno)

Prve november je cerkvene svejtek, den fseh svetnijkof. V den mrtveh so ga prekrstele komunajzle, tak kak so cerkvene Božeč krstele v družinske svejtek. Što toga ne vej, je düjnjene kak telegraf štanga...

666 (ni preverjeno)

Točno tak kak si napijsau Svetek se pravilno imenuje praznik vseh SVETIH. Ampak v času kumunističnega režima se ni smelo praznovati cerkvenih praznikov, in so tedanji komunisti praznik vsi sveti preimenovali v dam mrtvih. In v Sloveniji je še vedno prisoten komunizem zatau mediji morejo napijsati DAN MRTVIH in nej praznik VSEH SVETIH oz. svetnijkov.

Grk (ni preverjeno)

Zdaj bi že vsi lajko znali, ka je to ne "DAN MRTVIH", je den "SPOMINA NA MRTVE". Na kraje, krajeva je pa vse eno, kakšno je ime svetka, važen je pomen in kak ga vsak razme. 30 let več nega "komunizma", tak ka to brez veze neka cuj mejšate. Svetek "VSI SVECI" ali vsi"SVETI", kar želite je, izredno papinski, evangelićanska in druge vere ne poznajo toliko "svecev" ali "svetnikov". To je samo moje mnenje in ga neščen nikomu vsiljevati ali ga prepričevati. Sam pa zelo proti "noči čarovnic", ka to je pa rejsan pravi "poganski"(predkrščanski) običaj. Tüj toga bi mi "komuništi" prepovedali, somo te ga še nej bilo.

Starejše novice