Osnovna šola Grad tudi v letošnjem šolskem letu nadaljuje s plodnim sodelovanjem s porabskimi šolami, ki presega meje geografije in šolskega kurikula.
Že novembra so na Osnovni šoli Grad gostili učence in učitelje z dvojezičnih osnovnih šol v Števanovcih in Gornjem Seniku, v sredo, 14. maja 2025, pa so se z učenci 8. razreda odpravili na povratni obisk v Števanovce.
Kot so sporočili, je bilo srečanje polno znanja, pristnih doživetij in povezovanja. Dopoldne so začeli z obiskom spominske hiše Djaustij-Cser, kjer so se z interaktivnim prikazom življenja v preteklosti podali na zgodovinsko potovanje skozi vsakdanje življenje v Števanovcih pred več kot pol stoletja.
Ogled je omogočil vpogled v bivanjsko kulturo, družinsko življenje in delovne navade v pokrajini Porabje, ki jo zrcali tako kulturno kot naravno izročilo Slovencev v tujini.
Sledil je obisk Ekološkega doživljajskega parka Cekinček, ki je povabil na večplastno raziskovanje narave. Najprej so se podali na učno pot, kjer so v treh jezikih (slovenščini, madžarščini in nemščini) predstavljene zaščitene rastline in živali, značilne za pokrajino Porabja.
Na postajah so učence čakale poučne in interaktivne naloge, ki so preizkušale naše znanje o naravi, logično sklepanje in timsko sodelovanje. Pot je popestril naravni blodnjak, ki je terjal vztrajnost, orientacijo in medsebojno pomoč.
Za konec pa so se sprostili in razmigali v adrenalinskem parku, kjer so urili pogum, spretnost in premagovali osebne meje.
»Takšna srečanja niso le prijetna in zabavna, temveč nosijo pomembno vzgojno-izobraževalno sporočilo. Sodelovanje s porabskimi Slovenci je most med preteklostjo, sedanjostjo in prihodnostjo. V današnjem, vse bolj povezanem svetu, nam taka izmenjava pomaga razvijati odprtost, strpnost in medkulturno razumevanje,« so zapisali v Osnovni šoli Grad in dodali:
»Naučimo se, da različnost ni ovira, temveč priložnost za rast, da sodelovanje ni samo formalna vez, temveč živ proces ustvarjanja boljšega sveta. Ob takšnih dnevih spoznamo, da meje obstajajo le na zemljevidih, ne pa v srcih učencev, učiteljev in vseh, ki verjamemo v moč povezovanja.«