Slika je simbolična.
Z decembrom letošnje leto se izteče 15-letni rok za prilagoditev objektov. Kdo vse mora objekt prilagoditi invalidom?

Decembra letos se bo iztekel rok za prilagoditev objektov v javni uporabi. Gre za zakonsko obveznost iz zakona o izenačevanju možnosti invalidov, ki določa, da morajo biti vsi objekti v javni rabi dostopni tudi za gibalno in senzorno ovirane osebe.

To pomeni, da morajo biti med drugim zagotovljene rampe namesto stopnic, široki prehodi, taktilne oznake, svetlobni in zvočni indikatorji ter tudi tolmači za znakovni jezik.

Kdo vse mora izvesti prilagoditve?

Prilagoditev morajo izvesti državni organi, občine, javni zavodi, pošte, banke, trgovine, skratka vsi, ki nudijo dostop do storitev.

Prilagoditve zajemajo tudi odpravo komunikacijskih ovir, ki so lahko za invalide prav tako nepremostljive.

Po pojasnilu ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je bil ob uveljavitvi zakona določen 15-letni rok za prilagoditev obstoječih objektov. Ta rok se izteče s koncem letošnjega leta.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Mestna občina Murska Sobota: Treba je izvesti prilagoditve

Iz Mestne občine Murska Sobota ob tem opozarjajo, da je prepovedana diskriminacija zaradi invalidnosti pri dostopnosti do uporabe objektov v javni rabi.

Z letom 2026 bodo morale biti dostopne vse javne institucije in ostali objekti, v katerih se ponuja različno blago in storitve.

»Vse lastnike, upravljavce ali upravnike navedenih objektov prosimo, da v kolikor prilagoditve še niso bile izvedene, ustrezno prilagodijo vse prostore, kot to določajo predpisi,« so sporočili.

Kakšno je stanje v Mestni občini Murska Sobota?

Iz občine so za Sobotainfo pojasnili, da podatkov o tem, koliko javnih stav je izvedlo prilagoditve, ne vodijo, saj za to niso pristojni.

»Na voljo so sicer določeni podatki o objektih iz informacijskega zbiranja podatkov v letu 2020,« so dodali.

Iz omenjenega dokumenta je razvidno, da je na celotnem območju občine urejena poglobitev robnikov pločnikov na raven cestišča, vsa novozgrajena krožišča in prehodi za pešce pa so opremljeni s talnimi oznakami za slepe.

Komunikacijske ovire in ovire senzornih invalidov se v grajenem okolju premagujejo s taktilnimi oznakami, dostopnostjo do tolmačev, slušnih zank, podnapisov in prikazovalnikov, je zapisano.

Na širšem območju centra Murske Sobote je bilo v letu 2020 42 parkirnih mest za invalide.

V primeru neustrezne dostopnosti tudi denarne kazni

Zakon o izenačevanju možnosti invalidov določa, da morajo biti vsi objekti v javni rabi dostopni invalidom do decembra 2025.

Neupoštevanje te zahteve se šteje za diskriminacijo invalidov, kar lahko vodi do pravnih posledic za odgovorne osebe.

Čeprav zakon ne določa natančnih kazni za posameznike ali pravne osebe, ki ne zagotovijo dostopnosti, lahko pristojni inšpekcijski organi izrečejo globe za prekrške, povezane z diskriminacijo invalidov pri dostopu do objektov v javni rabi.

Za podrobnosti o tem, koliko stavb ni primerno prilagojenih na območju Mestne občine Murska Sobota, smo se obrnili na pristojno ministrstvo za naravne vire in prostor. 

Odgovore bomo objavili takoj, ko jih prejmemo.

Vir: Geodetski inštitut Slovenije

Komentarji (2)

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

Ja, ja, neupoštevanje pomeni diskriminacijo ❓❓❓

Malo morgen ❗❗❗

Kaj pa, če ni sredstev ali ne dobiš izvajalca ❓❓❓

Le takoj bi nekaj kaznovali ❗❗❗

Tam si naj država pogleda, ko človek na vozičku ne dobi asistenta, ker je nekdo na ministrstvu rekel, da ga ne rabi ❗❗❗❗❗

Katastrofa od države ❗❗❗❗❗

. (ni preverjeno)

Lukčev Mesec daj ne bluzi 15 lejt je bilou časa, ti pa tupiš od izvajalcov pa sredstev za tou.

Starejše novice