Slika je simbolična.
Gospodarska zbornica Slovenije opozarja na tveganja zaradi drage elektrike in višje omrežnine.

Upravni odbor Gospodarske zbornice Slovenije nasprotuje nacionalnemu energetskemu in podnebnemu načrtu Slovenije, saj po njihovem mnenju prinaša visoke cene elektrike, v njem pa tudi niso predvidena sredstva za zeleni prehod gospodarstva. 

Kritični so tudi do višje omrežnine, zato bo zbornica preučila pravna sredstva za zaščito podjetij.

»Zadnja različica prinaša visoko ceno električne energije in višje stroške omrežnine, kar ustvarja nekonkurenčno poslovno okolje. To vodi v osiromašenje slovenskega gospodarstva po scenariju, ki ga spremljamo v Nemčiji, in v energetsko revščino za gospodinjstva,« je na četrtkovi seji upravnega odbora po navedbah zbornice poudaril njen predsednik Tibor Šimonka.

Brez doseganja ciljev

Kot so sporočili, so člani upravnega odbora načrt zavrnili, saj po njihovem mnenju ne dosega nobenega od postavljenih ciljev. To so razogličenje proizvodnje električne energije in gospodarstva, zagotovitev zanesljivosti in neodvisnosti oskrbe elektroenergetskega sistema ter konkurenčne cene električne energije.

Zavrnili so ga tudi zato, ker v njem niso predvidena sredstva za zeleni prehod gospodarstva.  »Namreč načrt predvideva 28,2 milijarde evrov investicij v industriji do leta 2030, izvedli pa smo jih le za približno osem milijard evrov. 

Torej bi morali za prihodnjih šest let zagotoviti še 20 milijard evrov investicij. Načrt predvideva le 700 milijonov evrov neposrednih spodbud, kar je zgolj 2,4 odstotka potrebnih sredstev,« so opozorili.

Poseg po pravnih sredstvih? 

Vodstvo zbornice so pooblastili, da v sodelovanju z zunanjimi pravnimi strokovnjaki preuči vsa razpoložljiva pravna sredstva za zaščito pravnega položaja podjetij v zvezi z novo shemo obračunavanja omrežnin, ki bo veljala od oktobra.

Po novi shemi bo med drugim obračunavanje različno v višji (od začetka novembra do konca februarja) in nižji sezoni. Predvidenih je več blokov, v katerih se bodo tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo razlikovale glede na obremenitev omrežja - ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje.

Komentarji (5)

Gost0011 (ni preverjeno)

Doktor elektrike, vrhunski meneđer država pa v propade

Statistik (ni preverjeno)

Do sedaj so največji porabniki električne energije dobili največje odpustke države. Šimanka ma nastlano v jeklarni in prek GZS nabija pač svojo agendo, je pa dilema sledeča: Ali še naprej javno financirati največje porabnike (gospodarstvo) in na drugi strani dodatno obremeniti gospodinjstva? Oziroma po domače: Ali de Šimonka še naprej cecal državo (in si izplačeval debele bonuse iz prejetih državnih subvenicj) na račun vseh nas, torej gospodinjstev?

čarni vrag (ni preverjeno)

Cela borba proti klimatskim spremembam nima znanstvene podlage, ampak ideološko. Plin CO2 je proglašen za novega Satana. Brez tega plina rastline ne rastejo, zato je nujno potreben za človeštvo. Edini rezultat tega zelenega, pravičnega itd. prehoda bo bogatenje majhne elite in siromašenje širokih množic.

smrkci (ni preverjeno)

Za vse podražitve so krivi kapitalisti,nihče drug.Navadnega smrtnika je treba iztrebiti in uničiti ter da umira na obroke to je cilj kapitalistov,kdo še to ne vidi je slep.Kapitalisti do vse naredili da jim to mora uspeti,kapitalist bo še prodal svoje otroke,ženo in mater in še babico,to se dogaja dan danes.

Gost0011 (ni preverjeno)

V avstriji nega kapitalizma?

In reply to by smrkci (ni preverjeno)

Starejše novice