Deloittova raziskava o generaciji Z in milenijcih, objavljena ta teden, razkriva, da kljub novim oviram napredek na delovnem mestu ostaja prisoten.
Kakšne so prioritete?
Študija ugotavlja, da pripradniki generacije Z ter milenijci še posebej cenijo zdravo ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem. Posebej so priljubljene prožne oblike dela, med katere sodi tudi delo s krajšim delovnim časom. Kot največji družbeni problem vidijo visoke življenjske stroške, saj več kot polovica vprašanih pravi, da živijo od plače do plače.
Pandemija Covida-19 imela močan vpliv
V raziskavi, ki so jo sicer izvedli že dvanajstič, je sodelovalo več kot 22 tisoč anketirancev iz 44 držav, ki ugotavljajo, da je imela pandemija tako negativne kot pozitivne vplive na pripadnike najmlajših generacij na delovnem mestu.
Poročilo o raziskavi poudarja, da so še vedno zaskrbljeni zaradi osebnih financ, podnebnih sprememb in duševnega zdravja. Vodja kadrovske službe pri Deloittu, Damjana Spruk, je rezultate raziskave komentirala takole:
»Pripadniki generacije Z in milenijci si prizadevajo za boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem. Poleg tega so usmerjeni k vrednotam, skrbijo jih okolje, stanje sveta in prihodnost, ki jo vidijo pred seboj. Iščejo delodajalce, ki jim bodo pomagali, da bodo lahko prispevali k spremembam. Organizacije, ki aktivno prisluhnejo njihovim potrebam in pomislekom ter jim pomagajo pri njihovem reševanju, bodo izboljšale odpornost podjetij in uveljavile izvedljive spremembe v našem svetu.«
Kaj si želijo mladi?
Pripadniki generacije Z in milenijci si želijo večjo prožnost glede kraja in časa dela. Hibridni modeli dela ali delo na daljavo so postali zelo pomembni za veliko anketiranih. Prav tako so zaželene prožne oblike dela, ki omogočajo prilagajanje delovnega časa, števila delovnih ur in druge spremembe.
Približno tretjina pripadnikov generacije Z in milenijcev, ki delajo s polnim ali krajšim delovnim časom, pravi, da so zadovoljni z ravnovesjem med poklicnim in zasebnim življenjem, medtem ko je bila leta 2019 zadovoljna le ena petina, povečalo pa se je tudi zadovoljstvo s prizadevanji za raznolikost, enakost in vključenost.
Pripadniki teh generacij si želijo, da bi delodajalci ponudili boljše možnosti napredovanja za zaposlene s krajšim delovnim časom ter več delovnih mest s krajšim delovnim časom, in da bi bili zaposleni s polnim delovnim časom deležni bolj prilagodljivega delovnega časa, na primer skrajšanega štiridnevnega delovnega tedna.
Stres in izgorelost
Skoraj polovica pripadnikov generacije Z (46%) in štirje od desetih milenijcev (39%) se ves čas ali večino časa počutijo pod stresom.
Stopnja stresa je še višja med ženskami, LGBT+ anketiranci, etničnimi manjšinami in invalidnimi osebami. Finančne skrbi, dobrobit prijateljev in družine, slabo usklajevanje med poklicnim in zasebnim življenjem ter visoka delovna obremenitev prispevajo k temu stresu.
Anketiranci se težko odklopijo od dela, saj več kot petina generacije Z (23%) in milenijcev (30%) pravi, da vsaj pet dni na teden odgovarjajo na službene e-pošte tudi izven delovnega časa. Ta pritisk na delovnem mestu lahko vodi tudi v povečanje izgorelosti.
Vpliv okoljske trajnosti na življenjski slog in kariero
Pripadniki generacije Z in milenijci so močno zaskrbljeni zaradi okolja in podnebnih sprememb. Ta skrb vpliva na njihove odločitve in življenjski slog, vključno z nakupovanjem električnih vozil, energetsko učinkovitimi domovi, vegetarijansko prehrano in izogibanjem hitri modi.
Skrb za podnebje vpliva tudi na njihove poklicne odločitve, saj večina preučuje vpliv blagovnih znamk na okolje in sektorje. Mnogi so že ali pa še nameravavajo zamenjati službo zaradi podnebnih vprašanj.
Pripadniki teh generacij želijo biti pooblaščeni za spodbujanje sprememb v organizacijah, vendar čutijo, da njihov vpliv na trajnost in družbeni vpliv še ni zadosten. Pričakujejo tudi usposabljanje in podporo delodajalcev pri sprejemanju trajnostnih odločitev in razvoju potrebnih spretnosti za nizkoogljično gospodarstvo.
Odgovorna partnerica družbe Deloitte za Slovenijo, Barbara Žibret Kralj, dodaja:
»Generacija Z in milenijci se soočajo z edinstveno kombinacijo izzivov v prelomnem obdobju svojega življenja, ko napredujejo v svoji karieri, ustvarjajo družine in skrbijo za svoje bližnje. Za delodajalce je ključnega pomena, da te generacije razumejo in še naprej spodbujajo napredek pri izzivih, ki so zanje najpomembnejši. To ne bo le pripomoglo k povečanju produktivnosti in obdržanju talentov, temveč bo na koncu okrepilo zaupanje in vrednost podjetij v širši družbi«
Celotno poročilo o rezultatih raziskave si lahko ogledate tukaj.
Komentarji (21)
ja, službene maile gledajo doma, v službi pa družbena omrežja. bla bla.
Milenijci so za en k..... delovna sila
Modrijaši, šteri v bistvi nevejo nika.... Bilij bi pa kao neko.
In reply to Milenijci so za en k… by Čarno (nepreverjen)
Isto kak vij stare, samo vij mislite ka ste jako čedni.
In reply to Milenijci so za en k… by Čarno (nepreverjen)
Če bi stari vodili našo firmo bi že propadla leta 2015. Telko o sposobnosti starij.
nut generacija
Kaj pa generacija R(omi 2000)? Še vedno se ne (iz)šolajo, ne uporabljajo higienskih pripomočkov, se ne tuširajo, kradejo, razbijajo, vandalizirajo, izsiljujejo, uničujejo tujo lastnino, se vedejo kot nedotakljivi, ne spoštujejo zakonov, slabo obvladajo slovenski jezik itd. itd. itd. Tako kot njihovi predniki leta 1950 ali 1750 ali 1550 ali 850.
Jebenij ,paver odi na Puščo,, pa mi v faco tau povej , či vupaš !!"!
In reply to Kaj pa generacija R(omi 2000… by CD-rom (nepreverjen)
Sem pričakoval takšen odziv s strani etnične sorte kot ste vi. Pravopis pa vam malo nagaja, a? ;)
In reply to Jebenij ,paver odi na Puščo,… by COCEKŠarkezi (nepreverjen)
jeee pa un ga nevej slovenski pijsati, zato pa ga zna baker nabirati džehej
In reply to Sem pričakoval takšen odziv… by CD-rom (nepreverjen)
Treba je pa priznati, da je vsak r* oz. c* vrhunski mojster izkoriščevanja našega sistema. Poznajo vse pravice (ki jim jih velikodušno priznavamo), vedo, kje lahko pridobijo socialne ugodnosti itd. Ampak dolžnosti! Dolžnosti (do države in družbe) jim "ga pa smrdijo". Med njimi ni poštenih. Poštenost je nekaj, kar je v genih, nekaj genetskega, nekaj prirojenega torej. Ta etnična skupina gena za poštenost, iskrenost, delovnost, marljivost, pridnost ipd. enostavno nima. Niso se spremenili v vseh teh letih in nikoli se ne bodo.
In reply to jeee pa un ga nevej… by baranjofmišu (nepreverjen)
Majster ti pa malo nakladaš zdaj. Kje si našel "gen" za poštenost? To odkril doktor Mengele?
In reply to Treba je pa priznati, da je… by CD-rom (nepreverjen)
Torej... Dr. Josef M*, - o katerem, predvidevam, govorite - je baje izjavil, potem ko je po kirurško "odprl" lobanjo nekega r*, naslednje: "aber... da ist nichts drin" (ampak, saj tukaj notri ni ničesar). Vir: U. Benzenhöfer, 2011, str. 235.
In reply to Majster ti pa malo nakladaš… by Mambo (nepreverjen)
Mij starejše smo krijve. "Samo ka maš delo, naj ode po tebe." Dosta so krive naše generacije ka so pistile ka je šlo tak daleč.
Mladwe ne pustite se.
Mlade se že znajo malo bokše za sebej postaviti. To se vidi ka nišče več nešče sužnjariti cele dneve za drobiž. Še nej dugo nazaj so delodajalci motali kak delavci z grmovja kaplejo pa v vrsti čakajo. No zdaj pa jok in stok ka nikoga ne dobijo. Pravica vsakoga najde idnok.
In reply to Mij starejše smo krijve. … by Alojz1980 (nepreverjen)
Mlade je najlažje nategovati, nimajo izkušenj tak da dobre službe ne dobijo pa itak jim je važno samo, da majo dober telefon, dober avto na lizing, so fajn oblečeni pa da majo za žurke.
Kaj pa je še tebi blo vse važno pri 20 letih?
In reply to Mlade je najlažje nategovati… by Delodajalec (nepreverjen)
Pri 20 mi je najbolj važno bilo kje mo s kolegi pil za vikend haha
In reply to Kaj pa je še tebi blo vse… by Helo (nepreverjen)
Sicer na žurke nisem hodil, zelo rad pa sem šel na gledališke predstave, razstave, hodil v kino s kolegi ... Takrat je bila npr. kino vstopnica drobiž naprav današnjim cenam.
In reply to Kaj pa je še tebi blo vse… by Helo (nepreverjen)
banda smotana
Za informacijo bi lahko navedli starosti pripadnikov teh generacij, da potem vidite o kom se menimo.
Na internetu sem naše sledeče podatke:
Z generacija - od 10 do 25 let
Milenijci - od 26 od 40 let
X generacija- 41 do 55 let
Boomerji - 56 do 75 let