Že selitev znotraj države je za marsikoga velik korak, kaj šele selitev v drugo državo. O tem, ali morate ob selitvi v drugo državo članico EU svoje vozilo registrirati v tej državi, kako dolgo se lahko vozite z domačimi registrskimi tablicami in podobno, smo povprašali Matevža Kmetca iz Zavoda PIP.
Če bivamo v tujini dlje kot šest mesecev, moramo vozilo registrirati tam
Kmetec pojasnjuje, da v primeru bivanja v tujini za krajši čas in ohranitve stalnega prebivališča v Sloveniji vozila ni treba registrirati v drugi državi. Če bomo v drugi državi članici EU več kot šest mesecev, bomo običajno morali vozilo registrirati v državi bivanja. Davke, povezane z uporabo našega vozila v tej državi, bomo morda morali plačevati v obeh primerih, odvisno od države.
Izjema so čezmejni delavci in študenti. Ti so lahko v tujini več kot šest mesecev, pa jim ni treba registrirati vozila v drugi državi članici EU.
Postopek registracije vozil ni usklajen na ravni EU
Postopek o registraciji vozil določajo države članice. Za vsako selitev na zavodu svetujejo, da se državljani še pred odhodom pozanimajo o postopkih in dokumentih, ki jih bodo v posamezni državi potrebovali.
Za nekatere države so informacije na voljo na portalu Tvoja Evropa, za ostale se je potrebno pozanimati pri pristojnih organih posamezne države.
Potrebujemo več potrdil in dokazil
Na splošno ob registraciji vozila v tujini potrebujemo potrdilo o obstoječi registraciji, dokazila o zavarovanju, lastništvu, plačilu DDV in o opravljenem tehničnem pregledu, običajno pa bo potrebno plačati še cestnino.
Kje lahko poiščemo informacije?
»Bralci se lahko v takšnih primerih obrnejo na informacijsko točko Europe Direct Murska Sobota ali Europe Direct Maribor, ki delujeta pod okriljem zavoda PIP, veliko informacij pa je na voljo na portalu Tvoja Evropa,« dodaja Kmetec.