Slika je simbolična.
Društvo Animal Enterprise Transparency Project znova poziva k prepovedi baterijske reje kokoši.

Društvo Animal Enterprise Transparency Project, ki je lani zagnalo kampanjo Slovenija proti kletkam za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah, po objavi novih skritih posnetkov grozljivih razmer v baterijski reji kokoši znova poziva k njeni prepovedi

Baterijska reja živalim povzroča trpljenje, zato pristojne pozivajo, naj jo po zgledu nekaterih evropskih držav prepovejo.

Skrivaj narejene posnetke z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, katere lastnik je pomemben dobavitelj javnim zavodom, so v četrtek razkrili na oddaji Tarča na Televiziji Slovenija. 

Kot so zapisali v Društvu Animal Enterprise Transparency Project, je to peta objava skritih posnetkov, s katerimi osvetljujejo realnost industrijske živinoreje v Sloveniji.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

»Ne morem verjeti, da ležijo trupla na tleh«

Na posnetkih so močno nagnetene kokoši z golimi vratovi, neodstranjeni glodavci, na primer miši, trupla v različnih fazah razkroja, na enem izmed trupel so znesena jajca, kokoši stojijo na žičnati mreži, na površinah pa so vidne tudi debele plasti prahu.

»Baterijska reja kokoši pomeni rejo v tako imenovanih obogatenih kletkah, kjer imajo živali na voljo prostor v velikosti A4 lista papirja. Kletke kokošim povzročajo trpljenje. 

To ugotavlja glavna uradna veterinarska institucija v Evropski uniji kot tudi domača veterinarska in etološka stroka,« so v društvu zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Da v baterijski reji ni nikakršne dobrobiti, je jasna veterinarka Eva Tasič. »Ne morem verjeti, da ležijo trupla na tleh. To je nevarno za raznos bolezni tako za živali kot za ljudi. Rejci bi morali redno skrbeti za higieno in sproti odnašati trupla, če že pride do pogina,« je dejala.

Zadrževanje na majhnih prostorih izjemno stresno

V društvu poudarjajo, da so potrošniki zavedeni, saj večina veleblagovnic ne ponuja več jajc iz baterijske reje, zato ima javnost lažen občutek, da je reja v kletkah stvar preteklosti. »Blizu četrt milijona kokoši v Sloveniji je še vedno zaprtih v kletke,« so podčrtali.

»Zadrževanje kokoši na majhnih prostorih je za živali izjemno stresno in jim povzroča hudo trpljenje. Ne morem se otresti občutka, da tovrstna reja kokoši spominja na koncentracijska taborišča. 

Tukaj gre res za utelešenje ene najhujših oblik človekovega izkoriščanja živih bitij,« je do baterijske reje kokoši kritičen tudi filozof Tomaž Grušovnik.

Jajca baterijske reje zaradi nižje cene kupujejo javni zavodi - šole, vrtci in bolnišnice ter tudi restavracije, slaščičarne in drugi proizvodni obrati. 

Po zakonodaji je način reje treba označiti samo na svežih jajcih, ne pa tudi na produktih, ki vsebujejo jajca, zato se jajca iz reje v kletkah nahajajo v številnih predelanih izdelkih, opozarjajo.

Zbrali blizu 18 tisoč podpisov

Baterijska reja živalim povzroča trpljenje, zato si društvo prizadeva za njeno popolno ukinitev. Maja lani je zagnalo pobudo Slovenija proti kletkam, ki od politike zahteva, da v zakon za zaščito živali umesti prepoved reje kokoši nesnic v tesnih kovinskih kletkah. 

Zavzema se za prehod na alternativne reje s prehodnim obdobjem ter ustrezno podporo rejcem.

Pobudniki opustitve reje v kletkah so zbrali blizu 18.000 podpisov. Na ministrstvo za kmetijstvo ter upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so poslali več kot 450 pisem, v naslednjih mesecih pa, kot napovedujejo, bodo nadaljevali z aktivnostmi za ukinitev reje v kletkah.

Več evropskih držav se je za ta korak že odločilo. »Avstrija, Luksemburg in Švica so baterijsko rejo kokoši že v celoti opustile. Nemčija in Češka sta jo prepovedali in sta v prehodnem obdobju opustitve. Kmalu pa se obeta ukinitev tudi na Slovaškem, Danskem in Nizozemskem,« so zapisali.

»A4-list papirja prostora za eno kokoš? To je mizerija! Srčno upam, da so vladniki med svoje zaobljube za leto 2025 vključili opustitev teh krutih kletk do konca tega leta. Predvsem pa, da se bodo držali svojih besed in zakonsko prepovedali rejo v teh barbarskih kletkah!« pravi predsednik Društva Animal Enterprise Transparency Project Samo Curk.

Komentarji (7)

Pravegoričanec123 (ni preverjeno)

Strokovnjaka filozof in aktivist, tejva se strašno razmita na tej stvari. Uni zaj zganjajo halo za ukinitev takšeh oblik reje... Ukinitev je po cejli Evropi predvidena za 2027, to je za 2 leti, tüj če parlament vütro sprejme zakon za ukinitev, do vseeno mele kmetovge čas ka se do 2027 na to pripravijo. Naček nejde, nega hlevov za tej kokoši, cele kmetije trbej predelati. Leko une vütro to ukinejo, ale koma te z tejmi kokošame? Naj jih tej aktiviste domov pelajo, pa jih naj majo v stanovanji, do bar nikšo brigo mele pa nedo samo jezike brüsile. Reja je vse drügo kak dobra, ale to zaletavanje de državo samo pa fest koštalo pa vse tej nevladne organizacije naprej zdržavalo.

čarni vrag (ni preverjeno)

Društvo lahko kmeti samo popusi

In reply to by Pravegoričanec123 (ni preverjeno)

Žleb (ni preverjeno)

Baje je Tito dojenčke jedel
Domače reje
Da knedlima
Iz jajc talne reje

In reply to by čarni vrag (ni preverjeno)

čarni vrag (ni preverjeno)

Društvo lahko kmeti samo popusi

In reply to by Pravegoričanec123 (ni preverjeno)

Opazovalka (ni preverjeno)

Enjajte narod pumpati ! ! ! 😱😱😱😱😱

čarni vrag (ni preverjeno)

Kmeti je ta oddaja naredila milijonsko škodo in upam da jo bo iztozil z obrestmi

In reply to by Opazovalka (ni preverjeno)

čarni vrag (ni preverjeno)

Kmeti je ta oddaja naredila milijonsko škodo in upam da jo bo iztozil z obrestmi

In reply to by Opazovalka (ni preverjeno)

Starejše novice