Želite biti vedno na tekočem? Izberi Sobotainfo kot prednostni vir na Googlu.

Višji otroški dodatek za nekatere družine, ukinjena ena ugodnost

| v Slovenija

Nekatere družine bodo lahko dobile skoraj za tretjino višji otroški dodatek.

Novela zakona o starševskem varstvu, sprejeta še v prejšnjem sklicu državnega zbora, uporabljati pa se začne danes, enostarševsko družino opredeljuje na novo. 

Če drugi starš prispeva k otrokovemu preživljanju manj od osnovnih otrokovih potreb ali nič, je družina enostarševska. 

Status enostarševske družine pa pomeni 30-odstotno povečanje otroškega dodatka.

Če drugi starš dejansko ne prispeva k otrokovemu preživljanju ali prispeva manj od osnovnih otrokovih potreb, otrok v resnici živi v enostarševski družini, je menilo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v času vlade Roberta Goloba kot pripravljavec novele zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.

Novela pa ne vsebuje več določbe o povečanju otroškega dodatka za 20 odstotkov, če predšolski otrok, mlajši od štirih let, ne obiskuje vrtca. 

Določba o višjem otroškem dodatku za otroka pod štirimi leti starosti je bila namreč uvedena v času prostorskih stisk v vrtcih, medtem ko zdaj deluje zelo nestimulativno predvsem na družine z nizkimi dohodki, so opozorili pripravljavci novele.

Dodatno so pojasnili, da se nekatere od teh družin namreč odločijo, da otroka ne pošiljajo v vrtec le zato, da dobijo povišan otroški dodatek.

Za velike družine, kjer težje koordinirajo družinsko življenje in imajo težave pri nameščanju otrok v vrtec, pa medtem že obstajajo drugi ukrepi, so navedli.

Novela nadalje izboljšuje položaj rejnikov. Tako uvaja 15 koledarskih dni starševskega dopusta za rejnike otroka, ki je že dopolnil osem let starosti, a je mlajši od 15 let. 

Do dodatka za veliko družino pa bodo poleg staršev upravičene še druge osebe, tudi rejniki.

Preberite še

Komentarji

superička

Eh brezveze, itak je prejšnja vlada ful slabo delala. Neven zakon sploh tej stvari kere so v pomoč navadnim ljudem, če pa je prejšnja vlada bila komunistična in je vse zaje...

Pišta od bačija

Bravo @superička! Sedaj bomo imeli možnost doživeti obljube o brezplačnem vrtcu. Hja, če verjameš.

Komentarji

superička

Eh brezveze, itak je prejšnja vlada ful slabo delala. Neven zakon sploh tej stvari kere so v pomoč navadnim ljudem, če pa je prejšnja vlada bila komunistična in je vse zaje...

Pišta od bačija

Bravo @superička! Sedaj bomo imeli možnost doživeti obljube o brezplačnem vrtcu. Hja, če verjameš.

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi