Fotografija je simbolična
V tretjem valu se starostna meja bolnikov na intenzivni terapiji pomika navzdol. Število bolnikov v bolnišnicah in na intenzivnih oddelkih še vedno povečuje. Tomaž Vovko stanje v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana primerja s tistim lani v Bergamu.

Specialist infektologije in intenzivne medicine Tomaž Vovko je povedal, da v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana zdravijo tretjino kritično bolnih covid-19 bolnikov. 

Število bolnikov na intenzivni hitro raste

Trenutno jih največ zdravijo v tako imenovani DTS hali, oziroma v prostorih diagnostično-terapevtskega servisa. 

Stanje v največji slovenski bolnišnici Vovko primerja s tistim iz Italije: »Stanje je zelo podobno tistemu, ki smo ga lani februarja in marca gledali na posnetkih iz Bergama, kjer je bilo na enem mestu zelo veliko število bolnikov.«

Kot je povedal, so bile v prvem valu številke bolnikov precej majhne, delo je bilo naporno, ker so se šele učili. V drugem valu je bilo težje, ker so imeli več bolnikov. Sedaj pa imajo veliko problemov, ker število bolnikov na intenzivni terapiji hitro raste.

»Število novih bolnikov je večje od števila odpuščenih, dnevno se moramo prilagajati glede prostora, glede odpiranja novih postelj,« dodaja Vovko.

Marsikdo si ne predstavlja, kaj pomeni delo na intenzivni terapiji

Vovko pojasnjuje, da veliko časa namenijo tudi svojcem bolnikov, ki so pri njih in čakajo informacije. 

»Bitka vsakega bolnika, ki je pri nas na intenzivni enoti, je lahko zelo dolgotrajna, njihova pljuča so v zelo slabem stanju,« pojasnjuje Vovko in dodaja, da lahko bitka bolnikov traja najmanj osem dni ali pa celo več tednov. 

V tem valu bolni tudi mlajši, starostne meje se pomikajo navzdol  

Vovko dodaja, da od začetka cepljenja naprej opažajo tudi razliko v starosti bolnikov. Ta se je precej znižala, in sicer na povprečno približno 65 let. 

»K nam prihajajo tudi precej mlajši ljudje brez pridruženih bolezni s hudo obliko bolezni,« je povedal.

»Tudi mlajši bolniki so potem lahko v slabem stanju in potrebujejo rehabilitacijo,« opisuje Vovko: »Prejšnji teden smo imeli takšen primer, ko je umrl 42-letni bolnik. Pridruženih bolezni ni imel.

Tudi zato Vovko odsvetuje namerno okuževanje. Na to, da bi se nekateri radi okužili, da bi dobili ustrezna potrdila, ki bi jim omogočila lažja potovanja oziroma prehajanje meja, je opozorila tudi Mateja Logar, vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje.

Vovko je ob tem pozval k cepljenju: »Svetujem, da se čim prej prijavite na cepljenje in se cepite, če imate možnost. Do takrat pa se čim bolj držite zaščitnih ukrepov. Vsak, ki se ne okuži in ne pride v bolnišnico, predstavlja zmago.« 

Komentarji (18)

Fakenews24hh (ni preverjeno)

SVINJE POHABLJENE LAŽNIVE PA KJE JE KAJ NINDRE NIČ BANDA KRIMINALNA PODKUPLENA! V KRATKEM GRESTE V DOŽIVLJENSKI ZAPOR KER SODELUJETE V TEJ PREVARI!

pridipridi (ni preverjeno)
Komentar je zaradi velikega števila negativnih odzivov skrit.

Vabljen na intenzivno v Murski Soboti! Me zanima ce po pol dneva tu bos se taksnoga mnenja. Ce si ti nej betezen in je nej tvoja verjetno fest omejena okolica betezna se ne pomeni ka nika nega pa nisce nej betezen pa nisce ne mrje. Pac vglavnon vabljeni.

koronadodatek (ni preverjeno)

Ka đoučeš? Si lačani za svoje delo ali nej? Si se šolo za medicinca?
Ali si pa eden tistih ka je v šolo odo ka je mislo ka de v bolnici lepou fušo pa spao cele dneve pa noči? Do lanskoga leta ste tak tudi delali, zdaj gda pa trbej resno malo bole neka napraviti pa ste vsi preobremenjeni in pregoreli. Glavno ka dobivlete nenormalne dodatke.
Kak se ploj vuplete več medicinci kaj glasiti okoli toga. Sran vas je naj. 90% ljudi nemre v bolnico na pregled ali poseg, vi pa doj kašlete zaradi par deset lidij na intenzivni v celi Sloveniji.
SRAN VAS BILO še enkrat!

Luster (ni preverjeno)
Komentar je zaradi velikega števila negativnih odzivov skrit.

Seronja inauk se premisli ka povejs ka se hitro tvoj ip najde ;)

OČV (ni preverjeno)

Kotonadodatek: sram vas bodi, da ste tako nevedni in, da ne rečem še kaj - klljub vsemu kar se dogaja.

Kalimero (ni preverjeno)

Pojeb, preveč si gledo amriške nadaljevanke iz urgence. Za vas je zdaj čas dela. Dobite dodatke.

Samo cepljenje (ni preverjeno)

Oh bogi siromaček kak si bolani , poišči si pomoč

gost2 (ni preverjeno)

Za take dodatke kot jih dobijo policisti in zdravstveni delavci, bi tudi jaz lagal, naj le traja tale korona, da si napolnijo žepe.

Represija... (ni preverjeno)

Tako je... za take dodatke bi bili pripravljeni vsi ustrahovati, podpihovati in napihovati zadevo. Nenazadnje tudi lagati. Gamad pokvarjena!

Cato the Censor

Cepite se pa zaprite gobec z temi vasimi kretenizmi o tem da ste "prizadeti" ker se vam jemljejo kao neke pravice..prav taksni so tisti ki zanalasc iscejo virus..nabijajo stevilke pa se drugemu predajajo virus, v zelji da bi imeli neko boniteto. Koliko je JJ kriv so krivi tudi ljudje.

Prekmurec.. (ni preverjeno)

Ja seveda, ta zdravnik, ki to razlaga, si sigurno želi, da bi stanje, kakršno je kar trajalo. Dodatki k plači so čudoviti in škoda bi bilo, če bi bili z odhodom korone ukinjeni. Primerjava z lansko Italijo in sedaj v Sloveniji, pa je največje kozlarija, ki jo izreče "strokovnjak" Dajte že enkrat mir zdravstvo in farmacija. Odgovarjali boste za vaša početja. Ljudstvo vam bo sodilo!!!

100lkotel (ni preverjeno)

Realne slike z intenzivne nege pokažite da bomo videli vsi! gdo pa še našemu zdravstvu verjame same afere in ciganija! Kradejo nam pred noosom in vsi vemo ampak nemoremo nič proti mafiji...

ka te briga (ni preverjeno)

folga koronanatega! lažnivi medij

OČV (ni preverjeno)

Fakenews24hh- če še vedno tako misliš si zares za luno. Tam Covida zares ni.

Pomislek (ni preverjeno)

Trenutno san v enom izmed treh kliničnih centov pa lehko osebno potrdin, ka je stanje solidno, dokaj merno in nej dramatično, kak nas krmijo. Pa LP

sava (ni preverjeno)

Kelko od teh v bolnici je že bilo ceplenih?

MojTeGuro (ni preverjeno)

hehe v Italiji praj...se vidi kak so slovenske bonice premalo pripravljene na vojno stanje ka pa še na navadno gripo...Najlažje je v bolnico v službo hodit ko nega bolnikov,kda pa je vse puno pa jaučejo ka trbej delati.

dr (ni preverjeno)

Kateri to piše? Kaznivo je širiti lažno paniko.

Starejše novice